Първият е озаглавен „Празник в Бояна“, а вторият „Ръка Илиева писа“. Сниман е по произведението "Празник в Бояна" на Стоян Загорчинов. Сценарият на филма е на Евгени Константинов и Захари Жандов. Режисьор е Захари Жандов. Музиката е написана от Васил Казанджиев.
В ролите зрителите могат да видят: Петър Деспотов, Любомир Димитров, Бойка Велкова, Емил Марков, Атанас Божинов, Йордан Спиров. Действието се развива в средата на 13 век.
1295 година. Севастократорът на Средец - Калоян е построил нова черква в околностите на Бояна, за да бъде запомнено името му от потомците. Тя предстои да бъде зографисана. Калоян е поканил известния търновски протомайстор Драган. Внезапна болест принуждава зографа да изпрати в Бояна своите най-добри ученици Илия и Китан.
Зографите от Средец приемат с недоверие Илия и се опитват да убедят севастократора, че не може да повери толкова значително дело в неопитните ръце на младия мъж. В разговор между двамата, Илия излъгва, че е провъзгласен за майстор и може да се справи. Севастократорът му възлага да изрисува ликовете на царя Константин-Асен и царица Ирина.
Силен, интелигентен и проницателен владетел е севастократор Калоян.
Илия е увлечен по севастократорката Десислава, но е изкушен и от талантливата улична артистка, наречена Левантийката. Всяка по свой начин брани талантливия зограф.
Илия е изрисувал царските ликове и севастократорът остава много доволен. Но средецкият майстор, който трябва да продължи зографията, е недоволен от образите, смята, че канонът е нарушен и отказва да работи. Калоян се принуждава да възложи работата отново на Илия. Младият зограф започва да твори ликовете на севастократора и жена му Десислава. Илия разбира за предстоящото идване на протомайстор Драган и продължава да работи. Образите са завършени и всички виждат, че ученикът е надминал учителя си.... Въпреки това Илия е обвинен, че се е провъзгласил сам за майстор и осъден строго от севастократора. Бит почти до смърт с камшици, той е хвърлен в тъмницата на Средец.
„Боянският майстор“ печели Награда на София за игрален филм. Песента, която е посветена на него по музиката на Александър Йосифов. Текста е на Богомил Гудев. Песента е в изпълнение на Лили Иванова.
Утре (26 ноември) в софийското село Осойца ще има голям екофестивал. Организира го Международното училище "Космос", като събитието е благотворително - деца, родители и учители ще събират отпадъци за рециклиране, които ще бъдат изкупени от фирми, а парите ще отидат за ремонт на Детското отделение на Многопрофилната болница в град Елин Пелин...
Вчера приключи 24-ото издание на Банско филм фест. Една от премиерите на международния фестивал беше на филма “Еверестинг” за незрящия планински бегач Виктор Асенов . Става дума за изкачване от хижа “Алеко” на Витоша до Черни връх 19 последователни пъти, за 46 часа, между 21 и 23 март 2025 г., без да се спи . Като денивелация това се равнява..
На 26 юли се навършиха 100 години от рождението на големия български алпинист Георги Атанасов - Джиджи. За него на Банско филм фест (19 - 23 ноември) имаше специално място в рубриката "Памет", която припомня за значими имена от екстремните спортове . За първия професор по алпинизъм, на сцената на фестивала разказаха Александър Шопов - доцент по..
Тази седмица Банско е световна сцена на екстремните спортове - в полите на Пирин планина се провежда 24-ото издание на Международния фестивал на планинарското и екстремно кино . Традиционно съботата е най-натовареният ден в програмата. Сутринта започна със състезанието по катерене на изкуствена стена Купа “Петър Атанасов” , на името на..
В Банско днес и утре е кулминацията на Международния фестивал на планинарското и екстремното кино. Утрото в петък започна с проливен дъжд и гръмотевична буря, което наруши графика на част от младежката програма, но пък имаше толкова филми за гледане в трите зали, че човек можеше и да не разбере дали дъждът е спрял. Междувременно на..
Театърът е изкуство, което се случва тук и сега. Има обаче актьори, които успяват да намерят начин, заради таланта и отдадеността си в професията, да направят така, че да си спомняме за техните театрални роли дълго време след като постановките са слезли от афиша. Такива роли е постигала Домна Ганева в миналото. И то много – като например Аманда в..