Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Булгаргаз" съди "Топлофикация София" за 35 милиона лева

| обновено на 12.08.19 в 18:09
Николай Павлов
Снимка: БГНЕС

"Топлофикация София" обяви, че е превела на "Булгаргаз" 7 милиона лева в началото на месеца и ще продължи плащанията след 16 август, когато получи постъпления по изравнителните сметки на потребителите.

Обяснението дойде, след като газовата компания заведе дело срещу топлофикацията за неиздължени 35 милиона лева. Успоредно със съдебния процес, двете страни преговарят за план за погасяване на задълженията, чийто общ размер възлиза на 120 милиона лева.

"Булгаргаз“ е завела иск за 35 милиона лева, които са част от общите задължения на столичната топлофикация в размер на 120 милиона лева и са натрупани за една година, стана ясно по-рано днес. Тази мярка е предприета, тъй като има риск „Булгаргаз“ да не може да се разплати с доставчика си на гориво - руската компания „Газпром експорт“, обясни пред БНР изпълнителният директор на газовата компания Николай Павлов.

Подобна ситуация имаше и през август миналата година. Тогава задълженията на „Топлофикация София“ бяха стигнали 105 милиона лева и бе решено „Булгаргаз“ да продаде на Българския енергиен холдинг (БЕХ) вземанията си от столичното дружество. Така, по думите на Павлов, са били осигурени и гарантирани доставките на газ за страната през есенно-зимния период.

 Само година по-късно обаче „Топлофикация София“ има нови просрочени задължения в размер на 120 милиона лева. „Необяснимо е как за такъв кратък период са натрупани толкова големи задължения. В същото време, ако направите преглед на финансовия отчет на "Топлофикация София" за 2018 година, ще разберете, че техните постъпления са достатъчни, за да могат да си покриват задълженията към „Булгаргаз“ за доставен газ“, казва Николай Павлов в предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт".

Освен че са изпратени десетки писма до „Топлофикация София“, за проблема са информирани принципалите на двете дружества - Столичната община и БЕХ, както и Министерство на енергетиката. За да може „Булгаргаз“ да спазва своите договорни и лицензионни задължения, да се разплаща за доставката и преноса на природен газ, на газовата компания ѝ е необходима финансова стабилност, която е свързана с плащането от страна на всички клиенти за доставеното им гориво, посочи Николай Павлов. 

„За съжаление „Топлофикация София“ на практика е преустановила плащанията за доставения ѝ природен газ. „Булгаргаз“ не може и не бива да покрива задължения за своя сметка, на който и да е свой клиент, включително и на „Топлофикация София“. Няма такава компания, която да покрие такъв огромен дълг, а същевременно да изпълнява своите задължения, независимо колко добре се управлява тази компания. Въпреки всички писма и разговори вместо техните задължения да намаляват - се генерират нови. Ние сме използвали всички възможности, изразходвали сме всички резерви, включително и овърдрафтите, сроковете за изплащане на тези задължения изтекоха и ние бяхме принудени да предприемем действия за събиране на вземанията си по съдебен ред".

Заведената в съда искова молба е за 35 милиона лева, а според Павлов мерките и действията, които е предприела „Булгаргаз“, са възможно най-меките и щадящите „Топлофикация София“ - единствената цел е дружеството да си изплати задълженията до края на август месец. Столичната топлофикация е била информирана писмено за предприетите съдебни действия, а днес ръководството ѝ е поканено на среща, на която да се търси решение на този проблем. Ако просроченият дълг бъде изплатен до 29 август заедно с текущите задължения, „Булгаргаз“ ще оттегли съдебния си иск. За да стане това, „Топлофикация София“ трябва да плати до края на август 35 милиона лева, а за септември - още 65 милиона лева. Павлов се надява, че до края на месеца ще се намери решение и тези пари ща бъдат получени, което ще позволи на „Булгаргаз“ да се разплати както с доставчиците си на газ, така и за преноса на горивото. 

"Дали ще бъдат под формата отново на изкупуване на вземанията, дали ще бъдат под формата на директни плащания, това аз вече не мога да кажа, но решение трябва да бъде намерено“, посочва Николай Павлов.

Засега „Булгаргаз“ няма подобни проблеми с други свои клиенти. Дори и да има забавяния в плащанията им, те са за не повече от 1-2 месеца. С топлофикациите в Бургас, Враца и Плевен има постигнати споразумения в началото на годината за разсрочване на дълговете им, като те са дали и съответното финансово обезпечение, което гарантира плащанията им. ТЕЦ „Варна“ има задължения от 2 милиона лева, но е поела ангажимент да ги изплати до края на септември – един милион през този месец и един милион - следващия.

Тази година за пръв път „Булгаргаз“ успя да подпише договори и да купи газ, различен от доставяния по дългосрочния договор с „Газпром експорт“. За второто тримесечие са доставени 300 милиона кубични метра по цени, които са много по-изгодни от доставната цена по основния договор с руската фирма. Дали ще има нови търгове и сделки до края на годината ще зависи от финансовото състояние на компанията. Освен това според дългосрочния договор с „Газпром експорт“ „Булгаргаз“ има задължението да купува определени количества газ от Русия през лятото. Николай Павлов заяви, че се водят интензивни преговори за предоговаряне на условията по дългосрочния договор за доставка на газ – не само като цена, но и за по-голяма гъвкавост на доставките, които да бъдат в интерес на българския пазар. Целта е до края на годината да се постигне споразумение, с което цената на газа за българския пазар да стане значително по-ниска, каза изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов. 

Цялото интервю на Юлиана Корнажева с изпълнителния директор на "Булгаргаз" Николай Павлов може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на финансите Людмила Петкова

Финансовият министър защити параметрите на бюджета

Служебният министър на финансите Людмила Петкова защити параметрите в проектобюджета за 2025 година пред депутатите от ресорната комисия. Този проект отразява всичко, което беше направено или не беше направено през последните 3 години, посочи тя. Георги Ганев прогнозира: Парламентът отхвърля проектобюджета, спешно се прави нов "Политиките,..

публикувано на 07.01.25 в 15:00
Светослав Бенчев

Светослав Бенчев: Нормативна пречка може да остави България без достатъчно бензин от 1-ви март

Има нормативна пречка, свързана с биогоривата, която може да остави България без бензин от 1-ви март и с много намалено количество доставки .  Това каза пред БНР Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация, като уточни: "Ако не бъдат взети мерки от Народното събрание, това вероятно ще се случи".  По думите му..

публикувано на 07.01.25 в 14:23
Стою Стоев и Надежда Йорданова (ПП-ДБ) на заседанието на Комисията по конституционни и правни въпроси на НС -  7 януари 2025 г.

Промени в Изборния кодекс и Закона за вероизповеданията - в дневния ред на Правната комисия

Под временното председателство на Росен Желязков от ГЕРБ парламентарната Правна комисия включи в дневния ред на първото си заседание предложения за промени в Изборния кодекс и в Закона за вероизповеданията. Така планираните първоначално три проектозакона за промени в Закона за съдебната власт, ще се гледат последни. Трите законопроекта са на..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Асен Василев

Асен Василев: Бюджетът да не става заложник на разговори за правителство

Пред БНР Асен Василев от "Продължаваме промяната" призова бюджетът да не става заложник на преговорите за кабинет: "Изключително е важно държавата да има бюджет, за да може да работи бизнесът и хората и да има предвидимост. Правителството изпълнява бюджета или го внася, ако е служебно или редовно, но няма как бюджетът на държавата да е..

публикувано на 07.01.25 в 14:13
Проф. Николай Радулов

Проф. Николай Радулов: Промените в ЗЗКИ са сондаж за още правомощия на ДАНС

Гледам на проекта за промени в Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ) като за опит да се сондира доколко обществото е готово да се дадат повече правомощия на спецслужбите.  Това коментира проф. Николай Радулов, бивш главен секретар на МВР и депутат от МЕЧ, в интервю пред БНР. Предложените промени вече не се откриват на..

публикувано на 07.01.25 в 14:11
Жан-Мари льо Пен

Почина емблемата на френската крайна десница Жан-Мари льо Пен

На 96-годишна възраст почина емблемата на френската крайна десница Жан-Мари льо Пен, предаде АФП, позовавайки се на съобщение на семейството му. Льо Пен е основател на крайнодесния Нацонален фронт и негов председател до 2011 г., когато на поста го наследява дъщеря му Марин льо Пен. Жан-Мари льо Пен е и дългогодишен евродепутат – последният му..

публикувано на 07.01.25 в 14:10

В опит за бягство от полицията: Мъж се изкачи до третия етаж на сграда

Полицията в Кюстендил разреши криза с психично болен мъж, избягал от лечебно завадение и обявен за общодържавно издирване. Той вече е върнат в заведението, където ще продължи лечението му. Мъжът е на 46 години. Бил е обявен за издирване с категория "отклонил се от здравно заведение" след наложена му мярка принудително лечение.   След като е..

публикувано на 07.01.25 в 14:08