Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Стефанов след К2: Нямам потребност да се изявявам като алпинист, върховете са храна за душата

| обновено на 16.08.19 в 14:12
Стефан Стефанов
Снимка: Ани Петрова

Стефан Стефанов, който миналия месец осъществи второ българско изкачване на К2, се завърна в България и вече се подготвя за следващата си експедиция. 
На 25 юли той достигна най-високата точка на втория по височина и сочен за най-труден сред осемхилядниците връх - 8611 м. Експедицията протече драматично, но, за щастие, без нито една жертва.
К2 (8611м)
На 18-и юли столичният адвокат и още 120 души стигнаха на 400 метра под върха, но се наложи да прекратят атаката заради дълбок сняг, лавинна опасност и липсата на опънати въжета в последния участък. Малко по-рано в "Гърлото на бутилката" падна лавина, при която пострадаха няколко шерпи, снегът беше дълбок и нестабилен, лавинната опасност - голяма, и шерпите се страхуваха да се върнат тамНай-голямата фирма-организатор на експедиции, с която беше и Стефанов, не получи помощ от другите агенции и така изпратеният екип (един шерп и двама пакистанци) не успя да фиксира въжетата, а после атаката беше спряна. 

Последва отлив на желаещи да изкачат К2 и масово напускане на Базовия лагер. На 22 юли Стефанов и останалите 18 души (9 членове на експедицията и 9 шерпи) поеха нагоре - въжета вече имаше, а и вятърът беше издухал дълбокия сняг. На 24 юли до върха се добраха шерпите, които фиксират парапетите, и Нирмал Пурджа - бившият британски командос, който има за цел да изкачи 14-те осемхилядника за 7 месеца. Часове по-късно, в 2:27 българско време, на 25 юли втори българин (след Боян Петров през 2014 г.) стъпи на К2. 
През май тази година Стефан Стефанов изкачи третия по височина връх на планетата – Канчендзьонга, а миналата пролет – и Еверест. С успеха си на К2 стана първият българин, изкачил трите най-високи върха в света. 

Стефан Стефанов на К2
"Всъщност, именно шерпите на Нимс фиксираха парапетите с още двама шерпи от нашата агенция. Затова всички сме му благодарни, че ни даде втори шанс. Ако не се беше появил той и заради неговия проект, едва ли щеше да има втора атака" - написа после Стефан Стефанов. 
Той се запозна с Нирмал Пурджа на Канчендзьонга, а на К2 се придвижваха заедно до Лагер 2. Заради приятелството, което завързаха, и най-вече заради сходната скорост на придвижване, Нимс реши да покани българина в своя екип, с който смята да опита наесен изкачване на Шиша Пангма от юг.

"Той е невероятен катерач, със супер чувство за хумор" - написа в съобщение до БНР Нимс Дай (както е известен още Нирмал Пурджа) за Стефан Стефанов.

Засега, обаче, Шиша Пангма е затворен от китайските власти и се очаква в близко време да стане ясно дали ще бъде допусната експедиция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51