Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Стефанов след К2: Нямам потребност да се изявявам като алпинист, върховете са храна за душата

| обновено на 16.08.19 в 14:12
Стефан Стефанов
Снимка: Ани Петрова

Стефан Стефанов, който миналия месец осъществи второ българско изкачване на К2, се завърна в България и вече се подготвя за следващата си експедиция. 
На 25 юли той достигна най-високата точка на втория по височина и сочен за най-труден сред осемхилядниците връх - 8611 м. Експедицията протече драматично, но, за щастие, без нито една жертва.
К2 (8611м)
На 18-и юли столичният адвокат и още 120 души стигнаха на 400 метра под върха, но се наложи да прекратят атаката заради дълбок сняг, лавинна опасност и липсата на опънати въжета в последния участък. Малко по-рано в "Гърлото на бутилката" падна лавина, при която пострадаха няколко шерпи, снегът беше дълбок и нестабилен, лавинната опасност - голяма, и шерпите се страхуваха да се върнат тамНай-голямата фирма-организатор на експедиции, с която беше и Стефанов, не получи помощ от другите агенции и така изпратеният екип (един шерп и двама пакистанци) не успя да фиксира въжетата, а после атаката беше спряна. 

Последва отлив на желаещи да изкачат К2 и масово напускане на Базовия лагер. На 22 юли Стефанов и останалите 18 души (9 членове на експедицията и 9 шерпи) поеха нагоре - въжета вече имаше, а и вятърът беше издухал дълбокия сняг. На 24 юли до върха се добраха шерпите, които фиксират парапетите, и Нирмал Пурджа - бившият британски командос, който има за цел да изкачи 14-те осемхилядника за 7 месеца. Часове по-късно, в 2:27 българско време, на 25 юли втори българин (след Боян Петров през 2014 г.) стъпи на К2. 
През май тази година Стефан Стефанов изкачи третия по височина връх на планетата – Канчендзьонга, а миналата пролет – и Еверест. С успеха си на К2 стана първият българин, изкачил трите най-високи върха в света. 

Стефан Стефанов на К2
"Всъщност, именно шерпите на Нимс фиксираха парапетите с още двама шерпи от нашата агенция. Затова всички сме му благодарни, че ни даде втори шанс. Ако не се беше появил той и заради неговия проект, едва ли щеше да има втора атака" - написа после Стефан Стефанов. 
Той се запозна с Нирмал Пурджа на Канчендзьонга, а на К2 се придвижваха заедно до Лагер 2. Заради приятелството, което завързаха, и най-вече заради сходната скорост на придвижване, Нимс реши да покани българина в своя екип, с който смята да опита наесен изкачване на Шиша Пангма от юг.

"Той е невероятен катерач, със супер чувство за хумор" - написа в съобщение до БНР Нимс Дай (както е известен още Нирмал Пурджа) за Стефан Стефанов.

Засега, обаче, Шиша Пангма е затворен от китайските власти и се очаква в близко време да стане ясно дали ще бъде допусната експедиция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32