Отбелязваме 110-годишнината от рождението на забележителния цигулков педагог Трендафил Миланов, автор на актуална и днес система за музикално възпитание и обучение по цигулка.
Трендафил Миланов е роден на 16 август 1909 г. в село Гълъбово, Пловдивско. През 1934 г. завършва Музикалната академия и започва работа като учител в Пловдив. Много инициативен, той става един от основателите и първи директор на Държавното музикално училище в Пловдив през 1945 г. Шест години по-късно създава и Интерната за даровити деца и юноши музиканти в София. За преподаватели в това учебно заведение са привлечени най-изтъкнатите музикални педагози - сред тях Владимир Аврамов, Леон Суружон, Боян Лечев, Емил Камиларов, Андрей Стоянов, Панка Пелишек, Катя Казанджиева, Кирил Вапорджиев и, разбира се, самият Трендафил Миланов, който е директор на институцията. Възпитаници на Интерната са забележителните български инструменталисти Георги Бадев, Михаил Бояджиев, Любомир Драгов, Дора Миланова, Дора Иванова и др., всички те - лауреати на наши и чужди конкурси. От 1960 до 1978 г. Трендафил Миланов е директор на Софийското музикално училище. Там прилага негова собствена система за преподаване по цигулка, която дава високи резултати. Миланов е автор на редица учебници по музикално ограмотяване, книги като "Очерци по методиката на обучението по цигулка", редица критични статии и рецензии.
През 1995 г. неговата дъщеря - известната наша цигуларка Стойка Миланова, даде пространно интервю за БНР, в което говори за своя баща, за обучението й като цигуларка с него, за семейството и родната им къща в Пловдив, за това, което си спомня от дядо си. Интервюто е запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...