Живее от 8 години в Англия, а от 4 в Лондон, където работи като part time сервитьор, а през останалото време е runner – част от логистичния екип или по думите му „ръка, която помага в организацията на снимачната площадка“.
Наскоро прекосил Атлантическия океан. Решението било спонтанно, взето в рамките на вечер. Преди да потегли, поискал благословията на семейството си. Идеята да пресекат океана дошла от негов приятел от Колумбия.
Началото - Лас Палмас, Канарски острови
„Чрез търсене на стоп на лодка в Канарските острови. Изкарахме там около три месеца, докато си намерим лодка. Запознахме се с много стопаджии. Много е популярно сред немци, французи, канадци и американци“, разказа той в предаването „Закуска на тревата“.
Попаднали в лодка с млади хора, „леко хипари“, които искали да имат незабравимо преживяване. Тръгнали от Лас Палмас и прекарали 28 дни в открито море, а с престоя по пристанища морският преход им отнел около два месеца.
Любопитството му идва от желанието да опознае себе си, да разбере какво го вълнува и „какви хора има навън, по този свят“.
Когато си в морето, дори най-обичайните дневни задължения стават предизвикателство, убеден е от натрупания опит Николай Милев. „Било то готвенето, било то просто да стигнеш от точка А до точка Б. Постоянно трябва да се бориш срещу вълни, срещу вятър и е много интересно.“
Като един от най-красивите пейзажи той описва така наречените шквали – облаци, от които се излива дъжд, а ти си в облачния обръч на сухо и над теб има синьо небе. Впечатлен е и от морския планктон, който при движение на водата свети в тюркоазено зелено или светлосиньо.
„Повечето от нас не са си включвали телефоните през целия път. Просто ги оставихме и ги забравихме, но имахме други съоръжения като камери и се опитахме да запаметим каквито моменти можем.“
Разбрал, че да пресечеш Атлантика не е „най-трудното нещо“. Понякога е страшно, но Тихият океан е по-страшен, допълва Николай.
Пътешествениците обичат да "рециклират" дрехи и храна
Вече знае, че не е нужно да си толкова богат, за да пътуваш. „И на мен ми се отвориха очите колко много възможности ти се предоставят, стига да се движиш. Ако си заседнал на едно място, тогава вече става трудно.“
Модерните пътешественици обичат да „рециклират“ храна и дрехи, научаваме още от Николай Милев.
„Храната, която те „рециклират“, идва от ресторанти и супермаркети. Аз бях впечатлен колко много храна се изхвърля и как тези пътешественици успяват да си набавят от нея.“
Един пътешественик не прави толкова боклук, колкото средностатистическия лондончанин, допълва Николай и припомня, че модата е втората в света индустрия, замърсяваща околната среда.
Прекалено много са и изоставените корпуси на кораби, които с времето просто гният по крайбрежията и никой не ги използва, забелязал е още Николай.
Това според него са пари, хвърлени на дъното на морето и тези кораби биха могли да бъдат използвани по по-природосъобразен начин.
Оттук насетне мечтае да попътува още доста, но… и навътре в себе си.
При племето коги високо в Андите
Една от любимите му държави е Колумбия, в която иска да се озове отново. Разказва за племена там, обитаващи високи части на Андите.
Там, в Сиера Невада, са посетили племето коги, на повече от 2 хиляди години. Хората от това племе се обличат само в бяло и нямат други божества, освен природата.
„Те са толкова уравновесени. Няма никакъв подтик да се доказват пред „малкия брат“ – цивилизованите хора. Те наричат себе си „големия брат“ и смятат, че са на тази земя да ни насочват в правилната посока. Има няколко документални филма, направени от BBC, от Channel 4. Когитата са поканили дадени репортери, за да предадат съобщение на света за това как ние унищожаваме природата. Те разбират, че природата им дава, но искат също така да връщат. Те работят с бамбук, работят с дърво. В същото време нямат електричество, отглеждат животни. Ежедневието им е много просто… Те са на някаква друга вибрация. “
„Те наистина са се отдали на това да запазят своята култура, дори това да означава да не се интегрират въобще. Студени са към „малкия брат“, пазят тази солидна граница, не искат да бъдат повлияни. Има села, които са долу, по-близко до цивилизацията, в по-долните поли на планините – те са малко по-интегрирани“, допълни картината на разказа си Николай Милев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..