Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световноизвестният турски пианист и композитор Фазъл Сай с протестен концерт

| обновено на 18.08.19 в 15:34
Снимка: БГНЕС

Световноизвестният турски пианист Фазъл Сай изнесе концерт на открито в област Чанаккале в подкрепа на протеста на местни хора срещу плановете за създаване на златна мина в района.

Съществуват опасения за замърсяване на водоизточниците в района и че заради мината се изсичат много повече дървета, отколкото е било позволено по документи.

Пред хиляди хора, събрали се край селището Киразлъ, в близост до което е планираната златна мина, световно признатият пианист изпълни няколко от своите кратки пиеси за пиано. Той заяви, че се чувства горд от действията на турския народ.

На 26 юли активисти организираха палатков лагер под мотото „Бдение за вода и съвест“. Местните хора се опасяват, че използването на цианид при добива на злато ще отрови подпочвените води и ще замърси язовира Атикхисар, който е единственият източник на питейна вода за областта. Според еколози, въпреки че в документите е записано, че ще бъдат изсечени 45 000 дървета за разкриване пространства за мината, броят на отсечените дървета е почти 200 000.

Изпълнителният директор на канадската фирма, чийто турски клон ще изпълнява проекта, Джон МакКлъски заяви по-рано пред „Ройтерс“, че протестите се основават на политически мотивирана грешна информация. По думите му компанията е отделила средства за повторно залесяване след приключване на работата и са взети мерки да няма изтичане на цианид в околната среда.

Повече по темата можете да чуете утре сутрин в предаването „Преди всички“ по програма „Хоризонт“ на БНР.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция създава нови военни формирования на островите в Егейско море

Гърция повишава военната мощ на островите в Егейско море, които се считат за уязвими при конфликт. Недвижимите имоти на военното министерство вече ще се отдават под наем. Министърът на отбраната Никос Дендиас изнесе скандални данни за разхищения на средства, свързани с недвижими имоти на армията. Той заяви, че се прекратяват порочни практики..

публикувано на 29.07.25 в 11:09

В Русе забраниха пиенето на алкохол извън заведенията

От 24 юли в Русе е забранено пиенето на алкохол извън заведенията. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по 200 лв. за първо провинение и 500 лв. за следващо.  "Русе не е град на пиянки. Това, че те не могат да се справят с някакви пиянки, не означава, че всички трябва да ни обявят за такива", каза писателят Явор Цонев, който къде на шега,..

публикувано на 29.07.25 в 10:58
БДЖ

Самуил Димитров: Пътуването с БДЖ е тежко и би отказало почти всеки

Истинско изпитание беше това пътуване София – Букурещ – Варна, сподели журналистът Самуил Димитров в интервю пред БНР. В предаването "Преди всички" той разказа за общественото изпитание да се пътува с българските железници. Люшкането му във вагон по горещините, на около 36 градуса, е продължило във влака от София до Букурещ и после..

публикувано на 29.07.25 в 10:53

Военни участват в гасенето на големите горски пожари в Южна България

Военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили със специализирана техника и днес се включват в гасенето на големи горски пожари в областите Благоевград, Хасково и Ямбол. Това съобщиха от пресслужбата на министерството на отбраната.  В землището на село Илинденци в Благоевградско - в борбата с пламъците от въздуха ще се включи..

публикувано на 29.07.25 в 10:46
Снимката е илюстративна

Кравеферма и широколистна гора изгоряха при пожари в Свищовско

Кравеферма и широколистна гора изгоряха при пожари в Свищовско. Мълния е причинила пожара в кравефермата в свищовското село Козловец през нощта. Загинали са 30 крави, изпепелени са 5500 бали фураж и слама, както и 1000 квадратни метра покрив. Три противопожарни автомобила са гасили огъня. Спасени са 40 животни и 8 селскостопански машини и..

публикувано на 29.07.25 в 10:34
При Кадин мост над река Струма, в село Невестино, област Кюстендил, архив.

Допълнителни помпи в р. Струма за повече вода за Кюстендил

Допълнително ще бъдат пуснати помпи на р. Струма за осигуряване на повече вода за Кюстендил, заявяват работещи в дружеството "Кюстендилска вода". Както БНР съобщи, от снощи беше въведен режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък и близките села Пиперков Чифлик и частично в с. Слокощица. Централната градска част..

публикувано на 29.07.25 в 10:10

Нови пожари в Гърция, туристи напускат Пелопонес

Нови пожари избухнаха днес на различни места в Гърция. Много туристи от Пелопонес напускат и продължават почивка на друго място. Пожар обхвана завод за производство на хартия и синтетични материали в района на Егио на Пелопонес.Дим с токсични частици се стеле над района, като властите предупредиха хората да затворят врати и прозорци...

публикувано на 29.07.25 в 09:57