Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба алармира за негативното влияние на фермите за кожи върху околната среда

Замърсяват се подпочвените води, почвите и въздуха в близост

Природозащитници и граждани предприемат периодично протести срещу фермите за ценни кожи.
Снимка: БГНЕС

В градинката пред "Кристал" в София днес ще представят изложбата "Влиянието на фермите за ценни кожи". Тя е организирана от Националната гражданска инициатива за забрана на добива на ценни кожи. Изложбата се състои от платна, комбинация от графично поднесена информация, най-важните факти по темата и красноречиви изображения, без травмиращи кадри. 

Изложбата цели да информира за последствията от работата на фермите за ценни кожи върху околната среда. В тях животните се отглеждат единствено заради козината си, след което стават непотребни, посочват организаторите.

"Влиянията са много. Най-напред, разбира се, това е негативното влияние, което е върху животните. Неимоверното страдание, в което те живеят през целия си живот. Тесните пространства, невъзможността да упражняват естественото си поведение, да бъдат близко до каквито и да било природни ресурси. Това е изключителна жестокост към тези животни", каза за предаването "Преди всички" Петя Алтимирска, природозащитник от организацията "Кампания и активизъм за животните в индустрията". 

Замърсяват се подпочвените води, почвите и въздуха в близост до фермите

Над 130 000 норки умират всяка година във ферма за ценни кожи у нас. "Това влияние върху околната среда, то се изразява в замърсяване на подпочвените води, на почвите, на въздуха, на здравето на хората, които живеят в близост, на здравето, ако щете, на животните, защото такива обекти много често стават причина за разпространяване на болести", допълни още Алтимирска.

Въпросът с фермите за норки дава ясна представа как в България се неглижира проблемът със заразните болести по животните, включително свинската чума. Американски норки у нас се отглеждат по-масово от 2013-2014, а все още няма програма за изследване на заразните болести, които те пренасят. Няма и програма за справяне с тях. "Съответно означава, че контролните органи не знаят какво да контролират, защото те не са изследвали вида, не знаят какви са спецификите. И точно този проблем, с превенцията, всъщност, ние го виждаме в случая с чумата по свинете", коментира природозащитничката.

Бягащите животни пренасят зарази, отпадъците от фермите не се обезопасяват стриктно

Препоръки на Центъра за оценка на риска за тези заболявания съществуват от 2017 година. Често бягащите норки могат да разпространяват зарази, а изискванията за обезопасяване на отпадъците от фермата също не се изпълняват стриктно. Пример са откритите над 100 тона заровени норки в мина в Сливенско. Подаден е сигнал към прокуратурата в града, но все още няма официален коментар от институциите. 

Освен неморален, бизнесът с ценни кожи представлява заплаха за биоразнообразието и околната среда и не е устойчив. Това се потвърждава в доклад за социалните политики на Европейската банка за възстановяване и развитие от април тази година. Там фермите за ценни кожи са изброени редом с незаконни дейности като трафик на наркотици и оръжие, и няма да получават финансова помощ от банката.

Петиция с над 50 хиляди подписа отлежава

През юни миналата година природозащитниците внасят петиция с над 51 000 подписа и законопроект, чрез който да се забранят фермите за ценни кожи. Оказва се, че бизнесът разполага със силно лоби в парламента и затова законопроектът все още не е обсъждан от народните представители. 

"Имаме уверението на група депутати, че ще бъде внесен сега, в следващата пленарна сесия през септември. Ще видим дали ще се случи, защото такива обещания вече получихме много. За нас е много важно, преди всичко, този законопроект, така, както е направен, да бъде внесен за обсъждане. Ние искаме да разберем какво е мнението на народните представители по този въпрос. Съществуват ли такива хора, които наистина са съгласни този бизнес да се развива у нас и България да се превърне в едно място, в което, всъщност, се изнася и се изхвърля абсолютно вредния и непотребен, и жесток бизнес от цяла Европа", коментира Петя Алтимирска пред "Хоризонт". 

Изложбата ще бъде в центъра на столицата до 1 септември. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50