Събитието е с над 150-годишна история. Местните предания гласят, че началото му се корени във втората половина на 18 век.
Зона на занаятите тази година бе разположена между Националното изложение и Троянския манастир.
„Идеята е да реконструираме този исторически факт, за да могат всички гости на това културно събитие да се докоснат до магията на традиционните и характерни за Троянския край занаяти“, обясни пред „Хоризонт“ Иван Чакъров, директор на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата.
Освен ателиетата на майсторите са били специално организирани арт ателиета по грънчарство, дърворезба и пирография, където гостите могат и сами да изработят нещо.
„Да се докоснат непосредствено до духа на местните традиции и да отнесат не само предмета, който са изработили, а и спомена от това вълнуващо преживяване.“
Любопитно е, че и в трите арт ателиета за любители майсторите-наставници са жени.
Тази година броят на участниците в различните зони на панаира е надхвърлил 200, съобщи Чакъров.
„Имаме зони, в която гостите на събитието могат да опитат традиционна кухня, зона, където могат да закупят практични стоки за бита и за най-малките ни гости имаме зона с атракциони, където могат те да се занимават.“
Тази година на Панаира на занаятите в Орешак гостувал и майстор на музикални инструменти от Куба. Участници от Индия пък демонстрирали рисуване с къна.
Иван Чакъров смята, че се наблюдава ренесанс на традиционните занаяти.
„Троянският край и Троян специално е може би столицата на занаятите. Всички занаяти, които се практикуват тук – керамика, дърворезба, дървостругарство ние ги обединяваме под мотото „Живите занаяти“, тъй като те продължават да съществуват не само чрез старите майстори, но имат и млади майстори, които продължават тази традиция. Най-важното е, че освен носители на традицията, майсторите се явяват и едни съвременни будители.“
Чакъров даде пример с младата керамичка Ралица Йовкова, която е четвърто поколение керамик, но за разлика от предците си тя разширява и надгражда традицията.
„И представя един съвсем нов, различен, модерен прочит на това, което са правили нейният баща, дядо и прадядо.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..
В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...
Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..
2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"