Събитието е с над 150-годишна история. Местните предания гласят, че началото му се корени във втората половина на 18 век.
Зона на занаятите тази година бе разположена между Националното изложение и Троянския манастир.
„Идеята е да реконструираме този исторически факт, за да могат всички гости на това културно събитие да се докоснат до магията на традиционните и характерни за Троянския край занаяти“, обясни пред „Хоризонт“ Иван Чакъров, директор на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата.
Освен ателиетата на майсторите са били специално организирани арт ателиета по грънчарство, дърворезба и пирография, където гостите могат и сами да изработят нещо.
„Да се докоснат непосредствено до духа на местните традиции и да отнесат не само предмета, който са изработили, а и спомена от това вълнуващо преживяване.“
Любопитно е, че и в трите арт ателиета за любители майсторите-наставници са жени.
Тази година броят на участниците в различните зони на панаира е надхвърлил 200, съобщи Чакъров.
„Имаме зони, в която гостите на събитието могат да опитат традиционна кухня, зона, където могат да закупят практични стоки за бита и за най-малките ни гости имаме зона с атракциони, където могат те да се занимават.“
Тази година на Панаира на занаятите в Орешак гостувал и майстор на музикални инструменти от Куба. Участници от Индия пък демонстрирали рисуване с къна.
Иван Чакъров смята, че се наблюдава ренесанс на традиционните занаяти.
„Троянският край и Троян специално е може би столицата на занаятите. Всички занаяти, които се практикуват тук – керамика, дърворезба, дървостругарство ние ги обединяваме под мотото „Живите занаяти“, тъй като те продължават да съществуват не само чрез старите майстори, но имат и млади майстори, които продължават тази традиция. Най-важното е, че освен носители на традицията, майсторите се явяват и едни съвременни будители.“
Чакъров даде пример с младата керамичка Ралица Йовкова, която е четвърто поколение керамик, но за разлика от предците си тя разширява и надгражда традицията.
„И представя един съвсем нов, различен, модерен прочит на това, което са правили нейният баща, дядо и прадядо.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..
Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно. Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира. Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..
В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Какво те вдъхнови да започнеш да пишеш? "Още от много малка в главата ми винаги са се въртели шантави идеи. Въображението ми е страшно..
Периодът, в който ще има значителни локални валежи, достига почти до 25 май . Сравнително по-спокойно ще е времето след това , когато ще има високи..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..