Министърът на енергетиката Теменужка Петкова днес ще обяви кандидатите, подали заявления в процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене". От руската корпорация „Росатом“ вчера обявиха, че са подали документи. По неофициална информация заявления има и от Корейската хидроядрена компания и от китайската Си Ен Ен Си.
Интерес са заявили и американската „Дженерал илектрик“ и френската „Фраматом“, които могат да доставят част от техническото оборудване. Освен това българска фирма е поискала да закупи акции от бъдещата централата.
Пред БНР Валентин Николов - депутат от ГЕРБ, председател на енергийната комисия в Народното събрание, заяви:
"И Северна Македония проявява интерес към проекта за АЕЦ "Белене". Той обясни, че тя ще участва със своята електрическа компания и уточни, че проявеният интерес е за покупка на електрическа енергия - дългосрочна.
"Има заявено българско участие, би трябвало да е консорциум от фирми, което е проявило интерес да закупи и акции и дългосрочно да закупи електрическа енергия. Предполагам, че това е част от намеренията, за да могат да влязат в преговорния процес и евентуално да станат съсобственици или миноритарни акционери в проекта", добави Николов в предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт".
Според председателя на енергийната комисия в НС "Фраматом" и "Дженерал илектрик" са предложили варианти за доставка на оборудване, като експортните банки на страните (съответно Франция и САЩ - бел.ред.) да финансират това оборудване "и в последствие, след заработване на АЕЦ "Белене", то да бъде изплатено по определени схеми".
Николов обясни, че стратегическият инвеститор освен да осигури пари, трябва да структурира и проекта.
"Когато се преговаря с големи корпорации, зад които стоят техните държави и правителства, обикновено трудно се отстояват позиции. Когато е ясна рамката, можеш да се облегнеш на нея и спокойно да предоговориш останалите компоненти", каза Николов и обясни, че парламентът е създал достатъчно гаранции, "така че държавата да не влезе в едно блато".
По думите на Валентин Николов във всеки вариант на инвестиция, особено когато е голяма и дългосрочна, най-големият риск обикновено е политическият.
Председателят на парламентарната комисия по енергетика коментира и "студения резерв", който трябва да осигурява ТЕЦ "Варна", чийто мажоритарен собственик е почетният председател на ДПС Ахмед Доган:
"Това е една от най-бързо включващите се централи, след водноелектрическите централи, която може да покрие съответния небаланс в системата, защото е на газ".
Интервюто на Силвия Великова и Юлияна Корнажева с Валентин Николов можете да чуете от звуковия файл.
Компании от Русия, Китай, Южна Корея, Германия и Чехия, както и български фирми, свързвани с Христо Ковачки, проявяват интерес към строителството на АЕЦ "Белене". 7 компании са заявили интерес да участват в процедурата за избор на..
23-ма русенци са потърсили помощ в ортопедичните кабинети на болниците в града в следствие на непочистените и заледени улици. Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са..
Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата..
Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна..
Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване . Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че основен проблем е това, че се действа..
В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора. Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции. По..
Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев, Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България..
Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направят конституционни промени, да впишат българите в Конституцията си, с отложено действие, след влизането им в ЕС, коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в преподавател в СУ "Св. Климент..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..