Ескалиращото вече четвърти месец напрежение в Източното Средиземноморие заради незаконните газови сондажи на Турция край Кипър нарасна още повече от началото на тази седмица.
В понеделник турският външен министър Мевлют Чавушоглу обяви, че четвърти турски кораб - изследователският кораб „Оруч Рейс”, е на път към Източното Средиземноморие.
Това стана само часове преди ООН да потвърди, че в началото на септември започва решаващ кръг международни действия по Кипърския въпрос.
Във вторник САЩ призоваха Турция да прекрати незабавно работата на сондажната си платформа на изток от острова, тъй като действа незаконно в кипърски териториални води.
Натрупването на икономически и политически интереси и предизвикателства правят следващите седмици на август и септември критични за газовия конфликт между Кипър и Турция.
Изпращането на „Оруч Рейс” към морската зона около Кипър е поредният ход на Турция в „играта на нерви”. Предстоящото му проучване ще бъде ново нейно нарушение на морската територия на Кипър, макар че Анкара го представя като защита на нейните и на кипърските турци законни права и интереси в региона. Това е и още една демонстрация на силата и решимостта на Турция да действа в района по свои правила, без да се съобразява с международното морско право и наложените през юли санкции от Европейския съюз.
Решението за започване на мисията на „Оруч Рейс” е още по-провокативно, тъй като идва в момент, който е критичен за решаването на Кипърския въпрос. Късно вечерта в понеделник бе потвърдено, че специалният пратеник на генералния секретар на ООН за Кипър Джейн Хол Лют идва на острова в началото на септември. Надеждата е дипломатическата й совалка между лидерите на двете кипърски общности и трите страни-гаранти Великобритания, Гърция и Турция да доведе до финализиране на условията за възобновяване на прекъснатите преди повече от 2 години преговори.
Досега край Кипър работят два сондажни и един изследователски кораб на Турция. Сондажната платформа „Фатих”, която навлезе в западната част на изключителната икономическа зона на Кипър в началото на месец май, остава там до 3 септември, според обявения график. До 30 септември се очаква да приключи работата си вторият турски кораб „Явуз”, който пробива край източния бряг на острова, по незаконен лиценз, издаден от признатата само от Анкара Севернокипърска турска република. САЩ смятат за незаконна дейността му и настоятелно призовават Турция да я прекрати незабавно и да отстрани „Явуз” от териториалните води на Република Кипър, заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ в отговор на въпрос на Кипърската информационна агенция, съобщи тя днес.
Въпреки че краят на двете сондажни мисии се вижда, натискът и напрежението могат да ескалират. Никозия се опасява, че след завършването им Анкара ще изпрати двата сондажни кораба за нови проучвания в лицензирани части на изключителната икономическа зона на Кипър. В момента двете платформи са в близост до морски блокове на Кипър.
Турция претендира, че 44% от офшорната зона на Кипър, в западната и южната й част, попадат в нейния континентален шелф, а значителна част от южната и източната ѝ зона са морска територия на непризнатата Севернокипърска турска република в окупираните територии.
Нарастващият газов конфликт обаче не е само за стремежа на Анкара да анексира тези морски територии. Природният газ край Кипър е геополитическото оръжие на Турция за реализация на стратегията й за контрол върху цялото Източно Средиземноморие, на амбицията й да се утвърди като регионален енергиен лидер в него. Заради конфликтите си с всички свои съседи Турция сега не участва в източносредиземноморското енергийно сътрудничество, което се развива успешно между Кипър, Израел, Египет и Гърция и се подкрепя активно от САЩ.
Затова и сериозни провокации от Турция се очакват заради одобреното от Кипър в края на юли разширяване на енергийната му програма. То включва 9 нови проучвателни и потвърдителни газови сондажи в офшорната му зона в следващите 2 години, които ще бъдат извършени от водещи международни компании - американската „Ексън Мобил”, френската „Тотал” и италианската „Ени”. До момента Кипър има три открити газови находища.
В резултат на намесата на Анкара в Източното Средиземноморие и въпреки нежеланието на Кипър, газовият въпрос вече е част и от процеса за решаване на Кипърския въпрос. Според Кипър тази тема не подлежи на преговори, защото е въпрос на суверенни права на суверенна държава. Но обсъждането й в политическия дневен ред вече е факт, след като президентът на Кипър Никос Анастасиадис трябваше да обясни на лидера на кипърските турци Мустафа Акънджъ по време на срещата им на 9 август защо не може да бъде прието предложението на кипърско-турската страна за създаването на съвместен комитет за управление на въглеводородите край острова.
В Кипър все повече се коментира „прозорецът на възможностите“ за политически ходове по Кипърския въпрос, рамкиран от енергийното развитие - след приключването на двата сондажа на „Фатих” и „Явуз” и преди да започнат новите сондажи на Кипър. В началото на септември са консултациите на Джейн Хол Лют, в края на месеца лидерите на двете кипърски общности Никос Анастасиадис и Мустафа Акънджъ ще се срещнат с генералния секретар на ООН Антонио Гутериш в Ню Йорк. Ако всичко върви добре, ще се пристъпи към подготовка на неформална петстранна среща с участието на двамата кипърски лидери и трите страни-гаранти, която може да се проведе през октомври.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Студеното време обостря симптоматиката на остеоартрита . Това възрастово ставно заболяване е резултат от износване на ставния хрущял и се свързва с болка и ограничаване на движенията. За причините, симптоматиката и лечението на остеортрита ще научим сега. " Остеоартирът е дегенеративно ставно заболяване , като с напредване на възрастта и..
Британският премиер Киър Стармър, който приключи посещенията си в Киев и Варшава, заяви в интервю за „Файненшъл таймс“, че може да сключи търговска сделка с Доналд Тръмп и да избегне наказателни тарифи за Обединеното кралство, като отхвърли острите критики на Илън Мъск към неговото ръководство като „страничен шум“ . Киър Стармър настоя,..
Пълният състав на израелския кабинет одобри споразумението за спиране на огъня в Ивицата Газа след над 6-часово заседание. Одобрението дойде на фона на противoпоставяне от страна на представителите на крайната десница в управляващата коалиция. Според израелски медии 24 от министрите са гласували "за", а 8 са се обявили против документа...
Седем мигранти се удавиха в Егейско море край западния бряг на Турция, след като паднаха зад борда при опит на бреговата охрана да ги задържи. Мигрантите са били част от група от около 40 души, които са отплавали с надуваема лодка в четвъртък вечерта в района на турския курорт Кушадасъ. Той се намира срещу гръцкия остров Самос, който е на..
Кипър постави нов рекорд в туризма, като за първи път през 2024 г. туристическите пристигания надхвърлиха 4 милиона, съобщи Статистическата служба днес. Голямата цел за правителството е ребрандирането на средиземноморската страна като целогодишна дестинация, с туристически продукт "Отвъд слънцето и морето". Постижението на Кипър от 4,042..
На съвместна пресконференция във Варшава британският премиер Киър Стармър заяви, че той и полският му колега Доналд Туск са обсъдили нов договор за сигурност и отбрана с надежда да бъде подписан тази година. Киър Стармър заяви, че договорът ще включва "задълбочаване на връзките" между отбранителните индустрии на двете нации. Той отбеляза, че..
Прокуратурата на Милано призова на съдебен процес министъра на туризма на Италия Даниела Сантанке. Поводът е за фалшиво счетоводство на нейна фирма. Министър Даниела Сантанке ще бъде съдена за фалшиво счетоводство по въпроса за сметките на Visibilia Editore - фирма, която тя основа, но я напусна през 2022 г., освобождавайки всички заемани..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..