Над 55 млн. лв. са предвидени за предоставянето на нови социални услуги за деца и семейства. Средствата са по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР) 2014-2020 г. чрез процедура „Продължаваща подкрепа за деинституционализация на децата и младежите – ЕТАП 2 – предоставянето на социални и интегрирани здравно-социални услуги за деца и семейства“. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Бисер Петков днес в Благоевград, съобщават от пресцентъра на МТСП. Там той откри три нови социални услуги за подкрепа в общността и в семейна среда – Център за обществена подкрепа, Дневен център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства и Дневен център за подкрепа на деца с тежки множествени увреждания и техните семейства.
Центровете са изградени по проект „Социална инфраструктура за услуги за деца“ от община Благоевград по процедура „Подкрепа за деинституционализация на грижите за деца“. Министерството на труда и социалната политика (МТСП) чрез ОПРЧР ще финансира предоставянето на социалните услуги.
"Политиките в областта на социалното включване, подкрепата за децата и семействата и социалните услуги са сред основните приоритети на МТСП. Очакваме община Благоевград, която е сред първениците по реализация на проекти, да кандидаства по втория етап на процедурата за продължаваща подкрепа на деинституционаизацията на деца и младежи", каза министър Петков. Той допълни, че средствата по нея предвиждат обезпечаването на социалните услуги чрез подбор, наемане на персонал, заплащане, закупуване на транспортни средства и др.
По думите на министър Петков изграждането на новите социални услуги е видимият израз на осъществявания процес по деинституционализация на децата и младежите. Той напомни, че до края на 2020 г. този процес ще бъде финализиран. Чрез него се преминава към предоставянето на услуги в общността и към услуги от резидентен тип, където децата и техните родители ще получават необходимата им подкрепа, близка до семейната среда и качествена грижа.
Днес се очаква британският премиер Киър Стармър да обяви плановете си за задължителни дигитални лични карти за пълнолетни в цялото Обединено кралство. Киър Стармър е убеден, че новият документ за самоличност щепомогне в борба с незаконната работа и за модернизиране на държавата, твърдятпредставители на правителството. Практическите аспекти на..
Кипър става „зелен“ за Световния ден на туризма, който се отбелязва в събота. Провеждащата се днес кампания за почистване на острова е под надслов „Туризмът се грижи: да се обединим за по-чист Кипър“. В екоакциите, организирани днес в много райони на острова, участват над 70 компании и професионални групи в туристическата индустрия в Кипър. Така те ще..
Тематични културни вечери, посветени на Италия и Куба, ще се проведат днес и утре в центъра на Сливен. Организатор на проявите e сдружение „Ти си Сливен“. Петъчната вечер е посветена на Италия. Тя ще предложи на посетителите кулинарни работилници за пица, дегустация на италиански вина, запознаване с кафе културата, кино на..
Белият дом подкрепя план, според който бившият британски премиер Тони Блеър ще оглави временна администрация на ивицата Газа, първоначално без прякото участие на Палестинската администрация, пише вестник „Гардиън“, позовавайки се на израелски медии. Съгласно предложението, Тони Блеър ще оглави орган, наречен Международна преходна администрация на Газа,..
Изкуственият интелект може да бъде много опасен, ако използването му, особено в сферата на отбраната, не бъде овладяно. Около това мнение се обединиха участниците в дискусията "Границите на изкуствения интелект и рисковете от цифрова интелигентност", която се проведе в Европейския парламент в Брюксел. Според флотилен амдирал Калин Калинов,..
В Кипър днес е най-големият годишен празник на науката, изследванията и авангардните технологии. Над 70 университета, центрове за върхови постижения, иновативни компании се представят в 19-ото издание на Европейската нощ на учените. В продължение на 14 часа днес - от сутринта до късно вечерта, събитието събира в Никозия изследователски екипи, учени,..
Компанията-майка на Фейсбук (Facebook) - "Мета" (Meta) има интерес да инвестира в България, заяви министър-председателят Росен Желязков след срещата си с представители на технологичния гигант. Според премиерът Желязков основна тема на разговора му с представителите на „Мета“ са били възможностите, които може да предостави нашата страна...
Абсурдно е в България 46% от всичко, което се произвежда за годината, политиците да го изхарчват, няма как да имаш икономически растеж. Сингапур не..
С исковата молба в съда в Люксембург целим да докажем, че решението на Съвета на ЕС за присъединяването на България към еврозоната и двата..
Предложих безплатна правна помощ на Благомир Коцев и подпомагане на защитата му и това не е пиар ход. Това каза пред БНР адвокат Методи Лалов,..