Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отговорите, които чакаме за АЕЦ "Белене"

Снимка: БГНЕС

Страстите от последните дни покрай АЕЦ "Белене" се разгарят на фона на информациите, че чужд консултант ще търси спасение за въглищните ни централи и че българските ТЕЦ-ове са сред световните замърсители със серен диоксид. ТЕЦ и АЕЦ или ТЕЦ срещу АЕЦ - това коментираха в предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт и Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.

Според Нейков правителството трябва да даде отговори на серия от въпроси, свързани с проекта за АЕЦ "Белене", защото става дума за 20 милиарда лева. Той заяви, че ще  напише тези въпроси и ще ги изпрати на министър Теменужка Петкова. По думите му най-важният въпрос е: "Как, без да имаме актуална енергийна стратегия и без актуализирана стратегия за отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци, както и без действащ национален план за енергетика и климат, вместваме един такъв голям проект, който е за 50-60 години напред. Вторият голям въпрос е за ядрения риск - кой каква отговорност ще носи".

Стефанов уточни, че по отношение на ядрения риск нещата са ясни - той никога не се носи от частния инвеститор: "Ако има лоши последствия, те ще се носят от българската държава... Проблемът на ядрената енергетика е, че тя не е гъвкава".

Нейков заяви, че е песимист за този проект и уточни, че ако все пак той някога заработи, това ще е някъде през 2032-2035 година.

Руслан Стефанов посочи, че за получаването на 50 хил. лева по европейски проект се изискват повече документация, по-добре структурирана и искат повече информация за историята на фирмата, отколкото при процедурата за избор на стратегически инвеститор за проекта: "Ако видите публикуваните формуляри за това какво се изисква от стратегическия инвеститор, цяло чудо е, че бяха само 13 кандидатите, можеше да бъдат три пъти по 13. ... Всичко е в пожелателен характер. Толкова непрофесионално".

"Става въпрос за някакви много конкретни частни икономически интереси, противопоставени на българския данъкоплатец", смята Стефанов.

"Правителството е в ситуация на много заварени положения, в резултат от действия на други правителства", посочи още Нейков. Той смята, че държавата допусна голяма грешка - та изгуби най-големият си поддръжник, това е общественото мнение:

"Когато през 2002 - 2005 година се работеше по възобновяването на проекта за "Белене", общественото мнение изразяваше около 80% поддръжка за този проект. Към днешна дата вече едва ли има 30-40%, а като има отговор на всички въпроси, ще е и по-малко".

Нейков коментира, че при даване на държавни гаранции за проекта ЕК ще настоява процедурата да започне отначало, защото ще има неравнопоставеност, с оглед на правилата за конкуренцията.

Според Стефанов ЕК няма да иска в момента отговор за това дали държавата предоставя гаранции по проекта, но ако след 15 години се установи, че някъде в цялата процедура е предоставена държавна помощ, тогава ЕК ще поиска тази помощ да бъде възстановена.

Според двамата експерти има достатъчно голям опит в европейските държави по отношение на въглищните централи и държавата трябва да избере най-добрата стратегия

Интервюто на Валерия Николова с Руслан Стефанов и Славчо Нейков можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медицинският хеликоптер в действие - как и на кого помага?

В нормалните страни по стандарт хеликоптерът трябва да излети до петата минута , обясни пред БНР инж. Мариян Боновски, експерт по медицинско спасяване по въздух. Той е единственият българин, член на Световната хеликоптерна асоциация. Ние нямаме дори зародиш на системата ХЕМС , подчерта експертът. По думите му, "всичко е пиар"...

публикувано на 17.06.24 в 10:41
проф. Антоанета Христова

Проф. Антоанета Христова: Има срив на политическите партии. Нелегитимни са

" В момента сме в процеса на падане и тези, които падат, които са водили, се намират в безперспективност. Тези, които наблюдават -  обществото, са объркани, защото никой не им е дал енергия за ентусиазъм и перспектива. В такава картина нямаш изход ." Този прочит на следизборната ситуация направи пред БНР политическият психолог проф...

публикувано на 17.06.24 в 07:46
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Има риск България да излезе от демократичната орбита

Политиците трябваше да разкажат действителността в дълбочина и в историческа перспектива, вместо да се занимават един с друг и само да си рисуват негативни портрети. Това заяви пред БНР медийният експерт доц. Георги Лозанов. " Липсва един важен демократичен разказ за това какво се случва в момента в света и в България , който евентуално..

публикувано на 16.06.24 в 13:05

Академик Христо Григоров: Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия

"Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия", казва неговият председател академик Христо Григоров. "146 години от създаването на тази организация, тя винаги е била с протегната ръка към хората в нужда. В момента ние изхранваме над 630 хиляди българи. Помагаме на над 150 хиляди емигранти в България.  Бяхме първи след голямото..

публикувано на 16.06.24 в 06:05
Христо Иванов

Христо Иванов: Ако Борисов има шанс да се измъкне от прегръдката на Пеевски, ще опита, но е късно

Ако конституционните промени в частта им за съдебната власт бъдат съборени, това ще бъде с много тежки последици за България. Това предупреди пред БНР Христо Иванов, който подаде оставка като лидер на "Да, България". Според него с оглед на "ядрото" на техните цели и усилия в глава "Съдебна власт" на основния закон задачите са..

публикувано на 15.06.24 в 13:52

Изборите за Европейски парламент - водещата международна новина на седмицата

Дясноцентристката Европейска народна партия спечели изборите за Европейски парламент и участието на крайната десница нарасна - е равносметката след три дни гласуване в 27-те страни членки в края на миналата седмица.  Европейският парламент не предлага закони, но избира председателя на Европейската комисия - най-влиятелния пост в Европейския..

публикувано на 15.06.24 в 10:00