Журналистът Весела Райчинова, кореспондент на БНР в Тел Авив, коментира, че очакванията от визитата са били „много големи“, но част от пресата в Израел твърди, че от нея са останали само заглавията на всичко, което е говорено предварително.
Било е постигнато споразумение за незабавно насърчаване на свободна търговия, което се очаква да се случи след изборите, както и да се отворят в Киев и Ерусалим високотехнологични офиси за развитие. За предаването „12+4“ по „Хоризонт“ тя обясни:
„Целта в откриването на тези офиси е не само украински обмен на технологии и участие във високотехнологичните индустрии, а и израелските високотехнологични инвестиции, които се присъединяват към Украйна“.
Наблюдатели коментират, че резултатите от визитата са били помрачени от поведението на премиерската съпруга Сара Нетаняху. При ритуала по приемане на гости в Украйна, според който се поднася питка със сол, Бенямин Нетаняху е взел поднесения залък, а Сара Нетаняху го е хвърлила на земята:
„Това наистина е едно необяснимо поведение, което определено беше отразено като скандал и внесе изключителен смут в това по какъв начин всъщност може да бъде представена израелската страна, Израел като държава, с определено поведение на първата дама. Нещо, което наистина беше осъдено, по простата причина, че тя игнорира този традиционен, древен обичай. Определено медиите тук по никакъв начин не са настроени положително….Във всички случай г-н Нетаняху каза, че е на историческо посещение там, че, според него, в никакъв случай тя не е искала да покаже, че не уважава Украйна… но все пак едно такова поведение би трябвало да бъде по някакъв начин обмислено“.
Райчинова коментира и твърденията, че Нетаняху е отишъл в Украйна, за да си спечели подкрепата на хората с украински произход, които живеят в Израел
„Това е едната страна. Другата страна е, че в крайна сметка посещенията на определени държави преди изборите донякъде се считат и за лош тон в определени цивилизовани страни. Натаняху има този навик - винаги в предизборна кампания да посещава определени страни“.
Райчинова не е сигурна дали политикът ще проведе нова среща с Владимир Путин преди изборите. Тя очаква той да се концентрира върху предизборната кампания
„Столът, на който стои е лекичко разклатен и, въпреки че до този момент партия Ликуд води“.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва. Официален Банкок предупреди, че сблъсъците със силите на Пном Пен могат да "прераснат във война". До момента се съобщава за най-малко 16 загинали, а десетки хиляди са напуснали домовете си в двете страни. Временният тайландски премиер Пхумтам Вечаячай обяви, че в сраженията вече се..
Европейската комисия намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи, съобщават медиите в Киев. Страната се нуждае от десетки милиарди долари, за да покрие бюджетния си дефицит, призна президентът ѝ, който е под силен натиск от медиите и гражданското общество заради посегателството върху независимостта на антикорупционните..
Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..
Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..
От началото на месец юни в "Главна инспекция по труда" са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..
Още на 1 юли Министерският съвет е изпратил до президента Румен Радев писмо с предложение за нов председател на ДАНС. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков. На държавния глава са предложени и имена за главен секретар на МВР и на посланици. Отговор обаче все още не е получен, стана ясно от думите на Желязков...
Получаването на първите офицерски пагони е символ на държавност и приемственост. Това заяви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев, който заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов се включи в производството на курсантите от националния военен университет "Васил Левски" и на..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..