Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключва лятната школа "Въведение в антропологията на Космоса" в Националната обсерватория “Рожен“

Има ли място антропологията в Космоса

Снимка: nao-rozhen.org

Днес приключва лятната школа "Въведение в антропологията на космоса", организира от Изследователски център „Наука, технологии, иновации“ към Философско-исторически факултет на Пловдивски университет, Национална астрономическа обсерватория „Рожен”, България заедно с Института за изследване на обществата и знанието при БАН, Лабораторията социални и антропологични изследвания, и Центъра за анализ на политиката и изучаване на технологиите - Томски държавен университет – Русия.

Антропология на космоса плюс сесия с космически предприемачи е ново за България научно събитие, в което гостуват водещи американски и руски учени  в тази област.

Пред БНР проф. по социология от Пловдивския университет Иван Чалъков, който е един от основните организатори и Никола Петров, който е директор на обсерваторията в “Рожен“ коментираха инициативата.

В интервю за предаването “Преди всички“ проф. Чалъков обясни какво е мястото на антропологията като дисциплина в космоса:

“Антропология на космоса" на този етап е всъщност антропология към тези хора, които при нас са поколението на Гагарин, които очакваха, родени в края на 50-те, началото на 70-те г. Израснали през 60-те, когато човек за първи път стъпи в космоса, след това на луната. Всички, с които съм правил интервюта казват – ние очаквахме, когато станем 30-40 г. човечеството да е на Марс..“.

Той поясни още:

“Самата антропология преживя много сериозна еволюция през последните сто години. Както знаете антропологията е колониална наука, затова в България тя е по-малко известна, а по-известна е нейната сестра етнология и етнография, която пир нас е по-скоро самоописание на нашия народ. Антропологията е наука, която изследва далечните племена и държави на други континенти. През 20 в. след деколонизацията антрополозите постепенно се обърнаха към собствените си общества и тук… “.

Директорът на обсерваторията в “Рожен“ Никола Петров каза пред БНР какво е отношението на учените към “космическия ексцентризъм" на свръхбогатите:

“Да, така е, какво е правото на Илън Мъск да си изстреля купчината ламарина в космоса. Да, той помага в крайна сметка на научните изследвания, като че ли ние започваме да се чувстваме малко ограничени да живеем само и единствено на нашата планета, но със сигурност все още сме далеч от всичко това да си мислим, че ние можем да покорим света“.

Интервюто на Ирина Недева с Иван Чалъков и Никола Петров можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев и съпругата му Десислава Радева пристигат на летище Подгорица - 16 юни 2024 г.

Президентът Румен Радев пристигна на официално посещение в Черна гора

Държавният глава Румен Радев пристигна на официално посещение в Черна гора, като бе посрещнат в Подгорица от шпалир от гвардейци и червена пътека. В делегацията по посрещането на президента  от черногорска страна  бяха Алекса Бечич, заместник министър-председател по сигурността, вътрешните работи, европейските и външните отношения, Младен Гъргич,..

публикувано на 16.06.24 в 18:42
 Дмитрий Песков

Песков прикани украинското ръководство да обмисли предложението на Путин

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков прикани украинското ръководство да обмисли предложението на руския президент Владимир Путин да изведе войските си от Херсон и Запорожие, както и от частите на Донбас, които остават под властта на Киев: "Настоящата динамика на фронта ни показва съмсем явно, че положението на украинците продължава да се влошава...

публикувано на 16.06.24 в 18:08
Палестинско момче гледа своята част от хранителната помощ преди празника Курбан байрам, Йерусалим, 15 юни 2024 г.

Според израелски медии нито Нетаняху, нито Галант са били уведомени за решението за "тактически паузи"

Израелските въоръжени сили обявиха, че всеки ден ще правят тактически паузи в операциите в южната част на Ивицата Газа, за да бъдат улеснени доставките на хуманитарна помощ. Съобщението за тактически спирания на огъня в района на Рафах през светлите часове на деня последва инциденти, при които загинаха 11 израелски войници. 8 израелски войници..

публикувано на 16.06.24 в 18:08
Отляво надясно: Теменужка Петкова, Томислав Дончев, Бойко Борисов, Рая Назарян, Деница Сачева

Преговорите за правителство трябва да започнат утре

Преговорите за правителство трябва да започнат утре, както обявиха от ГЕРБ-СДС. Лидерът Бойко Борисов даде заявка за съставяне на кабинет с първия мандат и излъчи преговорен екип. В него участват Рая Назарян, Теменужка Петкова и Деница Сачева. Анализатори: Правителство ще има, ключът е в малките партии От ПП-ДБ заявиха, че независимо какво..

публикувано на 16.06.24 в 17:41

Празник на черешата в Кюстендил от 28 до 30 юни

От Общината в Кюстендил обявиха програмата на утвърдилия се вече Празник на черешата в града, който е насрочен за дните от 28 до 30 юни. Очакват се хиляди посетители от цялата страна и от чужбина.  Същевременно хотелиери в града и района коментират, че всички места за нощуване  и пребиваване за тези дни са резервирани.  Над 150..

публикувано на 16.06.24 в 17:17
Йоргос Герапетритис

Гърция отново предупреди Северна Македония да спазва Преспанския договор

Гърция отправи поредно предупреждение към Севрна Македония да спазва ангажиментите си по договра от Преспа. Стриктното спазване на международните споразумения е фундаментален принцип на международното право и очевидно задължение за участието в международни организации, заяви гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис, съобщава в. "Катимерини"...

публикувано на 16.06.24 в 17:09
Президентите на Швейцария Виола Амхерд (вляво) и на Украйна Володомир Зеленски

Конференцията в Швейцария подкрепи териториалната цялост на Украйна

Териториалната цялост на Украйна трябва да бъде част от бъдещо мирно споразумение - пише в заключителната декларация на международната конференция на високо върха, която се провежда в Швейцария. За трайно уреждане на конфликта ще бъде нужен диалог между всички страни, се подчертава в документа, подкрепен от мнозинството участници. Има обаче и изключения..

публикувано на 16.06.24 в 16:38