"Аполония 2019 е празник на струнните инструменти! Изключителни изпълнители представят тези инструменти, за да запеят те в ръцете им. За да зазвучат неповторими музикални произведения от класиката и съвременността. За радост на публиката, която много харесва камерните концерти в Археологическия музей."
Така само с няколко думи организаторите на Празниците на изкуствата в Созопол приветстват всички свои гости, които биха се заинтригували от програмата на камерните класически концерти в рамките на 35-ото издание, което ще бъде открито на 29 август и ще продължи до 7 септември.
Маргарита Димитрова - артистичен директор на "Аполония", признава, че идеята е спонтанна, но сега, часове преди началото на фестивала, е уверена, че ще бъде успешна и ще се хареса на меломаните. Началото ще поставят Ангел Станков и Йосиф Радионов - цигулковото дуо, което радва почитателите си вече 45 години. Онези от верните фенове, които следят отблизо "Аполония", сигурно ще си спомнят, че именно Станков и Радионов изнасят първия фестивален класически концерт преди 35 години.
Струнни инструменти ще звучат в ръцете на Лия Петрова (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело), които ще свирят в дуо с пианистката Виктория Василенко; виолончелистът Александър Сомов ще се представи в дуо с Богдана Попова; китаристът Станислав Хвърчилков ще изнесе солов рецитал, но ще се присъедини и към струнния "София" квартет; на сцената ще бъдат четирите арфи на Сузана Клинчарова, Весела Тричкова, Кохар Андонян и Илиана Селимска; виолистът Румен Цветков ще си партнира с Людмил Ангелов, а контрабасистът Веселин Веселинов-Еко отново ще импровизира заедно с пианиста Милен Кукошаров.
Ще има и изненади, ще има и дългоочаквани срещи - като тази с оперната прима Александрина Пендачанска и участниците в първия й майсторски клас на "Аполония".
Интересни подробности за програмата на камерните концерти в 35-ото издание разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" артистичният директор на "Аполония" Маргарита Димитрова. Чуйте интервюто в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..