В неделя в две източногермански провинции ще се проведат регионални избори, към които правителството в Берлин от месеци гледа с тревога. Защото последните социологически проучвания не изключват първа изборна победа за крайнодясната „Алтернатива за Германия“.
Особено добре посланията ѝ се възприемат в Бранденбург, провинцията, която загражда Берлин от всички страни. А в Саксония, където в неделя също избират Ландтаг, крайната десница вероятно ще бъде втора политическа сила.
В навечерието на изборите специалният пратеник на БНР в Дрезден Весела Владкова разговаря с политолога проф. Клаус Легеви, който от години, от самото създаване на „Алтернатива за Германия“, изследва и проучва крайната десница в Германия и Европа.
„Алтернатива за Германия“ не е това, което беше - така може да се обобщи метаморфозата, през която премина крайнодясната партия в Германия. Създадена през 2013 г. като антиевропейска и дяснолиберална партия, днес „Алтернатива за Германия“ се свързва на първо място с ксенофобските послания срещу бежанците.
Проф. Легеви смята, че сега „Алтернатива за Германия“ е крайнодясна партия.
„Тя е първата партия в следвоенна Германия, която е по-дясна от ХДС/ХСС. Тази партия постепенно влезе в местната власт, след това в регионалните парламенти на всички 16 провинции и накрая - в Бундестага и ЕП. И не виждам, влиянието ѝ „скоро да отслабне“.
Промяна в партията заради промяна на членовете ѝ
Според основателя на „Алтернатива за Германия“ Бернд Луке „изземането на партията от крайнодясното крило е бавен процес, който започна с това, че се промениха членовете на партията“. „Докато умерените партийни представители постепенно се оттегляха, в партията влязоха хора, които наложиха други теми. Така се появи темата миграция и русофилията, изразяваща се в симпатии към Путин“, посочи той.
„Алтернатива за Германия“ (АзГ)се самоопределяше като партия срещу еврото и програмата ѝ изобилстваше от икономически послания“, спомня си проф. Клаус Легеви.
„Различни бяха обаче и останалите утвърдени партии в Германия. „Алтернатива за Германия“ в началото си бе партия, представляваща интересите на средната класа, която не показваше никаква готовност за солидарност с южните държави в ЕС“.
„Искаме южните страни-членки на ЕС за напуснат еврозоната. Това изисква промяна на договорите за ЕС“, настояваше тогава основателят Луке.
А изследователят Легеви припомня:
„Това беше същината на АзГ. Партията бе създадена от професори по икономика, като Бернд Луке например. Те изработиха програма с икономически акцент. Вярно е, че темата за етническата чистота и елитарността на германците винаги е присъствала, но не беше доминираща и се нареждаше след либералните идеи и патриотичните аргументи за връщане на германската марка. Винаги съм твърдял, че тази партия върви категорично към радикализация, както и стана“.
Проф. Легеви обясни защо от критиките към общата европейска валута партията се прехвърли към откровено ксенофобски послания
„Това е свързано основно с бежанската вълна 2015 г., която на практика легализира националистическите идеи на партията. Лидерите на „Алтернатива за Германия“ преминаха към реторика, позната ни от архивните записи от 30-те години. Заговори се за разпродажбата на страната на бежанците, като аргументите отново бяха икономически. „Защо те получават всичко, а ние нищо?“ - това питаха от името на средния германец партийните лидери“.
Крилото на Бьорн Хьоке иска цялата власт
Според проф. Легеви „в момента, в който трите регионални вота в Източна Германия - в неделя в Бранденбург и Саксония и в края на октомври в Тюрингия - завършат с успешното представяне на „Алтернатива за Германия“ с над 20 процента подкрепа, крилото, оглавявано от Бьорн Хьоке ще превземе окончателно партията. Той вече заяви категорично, че това е планът му“.
Самият Хьоке каза, че след като е вложил цялата си енергия в предизборната кампания в Саксония, Бранденбург и Тюрингия, и „след като след вота в Тюрингия напишем история с изборната си победа, ще се отдам с целия си устрем и плам на кандидатурата си за председател на партията“.
Традиционните партии, които днес управляват в голяма коалиция в Берлин - социалдемократите и консервативния съюз от ХДС/ХСС - от години губят подкрепа.
Проф. Легеви обясни защо „Алтернатива за Германия“ не се опитва да заеме нишата, която те оставят, а се движи надясно.
„Защото ще е още по-успешна, ако стане още по-радикална. Ако „Алтернатива за Германия“ беше останала на антиевропейското и либерал-националното си ниво от основаването си, досега щеше да е изчезнала от политическата сцена. Едва националистическата и елитарна идеология изкара партията в предните редици. Когато партийните лидери заговорят на митингите си за миграция, присъстващите изпадат в екстаз. Защото те се притесняват, че Германия губи идентичността си. Именно тези страхове обслужва Бьорн Хьоке и неговото радикално, национал-социалистическо крило, което вече представлява около 40 процента от членската маса на „Алтернатива за Германия“. Или с други думи - ако някога присъствате на такива митинги и видите, как някой играе ролята на фюрера, ще ви избие студена пот“.
"Те се опитват да създадат революционна обстановка"
„Говорим за отхвърляне на парламентарната демокрация. Те се опитват да създадат революционна обстановка. Бьорн Хьоке иска всичко - той иска цялата власт. Но честно казано, не вярвам, че ще му се получи“, продължи проф. Легеви.
На фона на предстоящите избори в три източногермански провинции за избирателите в бившата ГДР „Алтернатива за Германия“ сякаш е последната надежда, аварийната спирачка, така че да разтърсят управляващите в Берлин, които са загърбили новите провинции на Изток.
„Да, така е. И това е достатъчно тревожно. Темата е много чувствителна. Още тогава, преди 30 години, бях привърженик на идеята за Велико народно събрание, което да даде нова Конституция на една новосъздадена Федерална република Германия. А не да обединява с бившата ГДР. Въпреки всички недостатъци на тази идея, тя щеше да ни помогне да се обединим. Защото днес ние продължаваме да сме силно разделени на Изток и Запад“, каза проф. Легеви.
Потвърждава го и Фрауке Петри, бившата председателка на „Алтернатива за Германия“, донесла завиден изборен резултат за партията в Източна Германия, но впоследствие принудена да се оттегли заради умерения си курс.
„Не мога повече да закрилям избирателите на „Алтернатива за Германия“. Повечето от тях знаят много добре, за какво иде реч. Техният избор е съзнателен. Те не са невинни. Няма такова нещо, като наказателен вот. Не може да загърбиш социалдемократите и да гласуваш „наказателно“ за крайната десница“, каза проф. Легеви.
Цялото мнение на проф. Клаус Легеви може да чуете от звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...