Третото издание на фестивала за съвременни изкуства "Вода" започва в Бургас. 30 български и чуждестранни артисти ще се представят със свои танцови спектакли и пърформанси от днес до неделя. Радио Бургас е медиен партньор на фестивала.
Мястото отново е празният плувен басейн в Младежкия културен център в Бургас и пространството около него, каза организаторът на фестивала Петя Стойкова:
„Публиката може да избере сама откъде да мине и какво да види в пространството, както и да открие сама инсталациите, които са поставени там. В по-късните часове имаме основна програма в басейна всяка вечер - по две представления“.
„Ще имаме като придружаващо събитие представянето на едно съвсем ново списание за танц. Всяка година каним и артистите, които представят свое представление в програмата на "Вода" да направят уъркшоп за млади танцьори“, добави Стойкова, както и уточни, че целта на фестивала е да провокира „зрителите по интересен начин и така да успеем да създадем аудитории за този тип изкуства“.
Артисти от Унгария, Франция, Корея, Германия и България ще участват във фестивала със съвременен танц и театър, видео арт инсталация и музика, изобразителни изкуства и други артистични предизвикателства.
Завърши 32-ото издание на Operalia. Тази година най-престижният световен конкурс за млади оперни певци, създаден от легендарния тенор Пласидо Доминго, гостува в България, по покана на Соня Йончева. Българската оперна дива спечели оперната олимпиада преди 15 г., когато Опералия се проведе в Миланската Скала. След предварителна селекция по..
Ретроспективна изложба за 100 годишнината на Борис Димовски събра в Музея на хумора и сатирата в Габрово наследници на бележития карикатурист, негови приятели, ценители и колеги от вестник "Стършел". Карикатуристът е сред първите творци, свързали името си с Габровския музей на смеха. Той създава рисунките към знаменитите Габровски шеги и..
В Плевен с празнично шествие на 26 октомври започва Есенният театрален фестивал на учениците от специалността "Актьорство за драматичен театър" при Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков". Представленията са за деца и възрастни, а какво са подготвили младите театрали разказа режисьора Детелина Станева. Детелина Станева е..
На 24 октомври 2025 г. Столичната библиотека отбелязва 97 години от създаването си. Сред най-старите културни институции на София, тя се гордее с близо 1 милион книги, над 109 хиляди читатели и модерни филиали, Детски център и Дигитална тийн лаборатория. Юбилеят съвпада с 10-годишнината на Литературния клуб на библиотеката, създаден през..
Актрисата Ирина Голева разказва за своето ново представление, което представя тази неделя в Топлоцентралата на София. Спектакълът "Едномременно" изследва различните времеви измерения – миналото, настоящето и бъдещето, и как те се отразяват на човешките преживявания. „Темата е нестандартна, но същевременно универсална. Със спектакъла..
В нашата страна да се проведе 32-ото издание на най-престижния международен конкурс за млади оперни певци Operalia стана възможно благодарение на българската оперна дива Соня Йончева . Преди 15 години тя спечели оперната олимпиада – тогава на сцената на Миланската Скала, и това отвори пред нея вратите за световната й кариера. И още една..
Да си спомним за една легендарна фигура в българското клавирно изкуство - проф. Константин Ганев. На 13 октомври се навършиха 100 г. от неговото рождение. Често за него мислим като част от тандема Джулия и Константин Ганеви - две личности, които десетилетия наред бяха заедно на сцената като клавирно дуо, в педагогическата си работа у нас и в..
" Всяко едно решение, което ще видите в следващия бюджет, е взето с консенсус между участниците в управляващата формула . Дебатът ще бъде задълбочен и..
"Държавата трябва да си свърши работата през следващите три седмици и да обясни, че контролът в оперативната дейност на "Лукойл" ще е достатъчно стегнат..
Много е важно собствеността на "Лукойл Нефтохим" да не бъде руска. Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев, депутат от ПП-ДБ. " Ще направим всичко..