От 21 до 31 август в Меката на спортното катерене Арко, Италия се проведе Световното първенство за младежи в този спорт. Участваха 500 катерачи на възраст от 14 до 19 години от 49 държави. Те се състезаваха в дисциплините "трудност", "боулдър", "скорост" и "комбинация".
Досега България имаше три спечелени медала на световни първенства за юноши и девойки. През 1995 г. Калин Гърбов завоюва бронз във възрастовата група 18-19 г. на единствената дисциплина на първенството – "трудност". През 2004 г. Благовест Лазаров спечели сребърен медал в групата на 14-15-годишните, отново в трудността. Третият медал – бронзов, беше на Петър Иванов през 2017 г. в комбинацията (трудност-боулдър-скорост) във възрастовата група 16-17 г.
Тази година младите ни катерачи отново тренираха усърдно и медалите не закъсняха. 14-годишната Алекс Тоткова спечели първо бронз в трудността, а по-късно и сребро в комбинираната дисциплина. В началото на годината, в интервю за БНР Алкес си пожела да се качи на стълбичката в Арко и го направи, при това два пъти! Остава да я попитаме какви са й плановете за догодина и да й пожелаем на нея, както и на другите ни състезатели в този, вече олимпийски, спорт нови успехи!
Достойно се представиха в Арко и другите ни момчета и момичета: Слав Киров остана на крачка от финала в трудността, като постигна равен резултат с 8-ия в класирането и само резултатът от квалификациите му отреди 9-о място в крайното класиране. В боулдъра зае 10-о място.
Ерика Велев постигна 14-то място в скоростта, като това беше първо класиране на финалния кръг за нея в дисциплината. Освен това, Ерика успя да постави нов национален рекорд при жените - 9.016 сек.
С резултатите от участието си в първенството българските младежи завоюваха за България 10-о място в класирането по медали, като си поделиха мястото с велики сили в катеренето като Австрия и Великобритания.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..
Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест. Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..
Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..