Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква валута са използвали хората в Княжество България преди и след обединението с Източна Румелия

Снимка: архив

При възстановяването на българската държава през 1878 година има хаос в паричното обращение, тъй като по нашите земи се е плащало с всевъзможни монети от европейски и по-далечни държави. Преди гласуването на закона, с който се създава българският лев като парична единица на страната, бюджетите за 1879 и 1880 година са написани във френски франкове, припомня в едно от интервютата си за "Хоризонт" Инес Лазарова, дадено през март 2018 г. Тя отговаря за музейната експозиция на БНБ. Законът, позволяващ сеченето на монети и определящ лева, е приет две години след освобождението, а първите български монети са медни, отсечени в Бирмингам:

"На тях е изобразен българският държавен герб след 1880-та година."

Сеченето на сребърни и златни монети, които са с по-високи номинали, идва по-късно и се прави от най-големите европейски монетни дворове. С 50 стотинки е можело да се купи цяло агне. Първите български банкноти са осигурени със златно покритие, равно на една трета от номиналната стойност на банкнотата.

През 1885 - годината на Съединението, е приет и законът за БНБ, с който се дава правото на банката да емитира и банкноти . Те са осигурени със златно покритие, равно на 1/3 от номиналната стойност:

"В някогашна тримилионна България една такава банкнота от 20 лева се е падала средно горе-долу за 11 човека, а банкнотата от 50 лева, което казахме, че е било доста пари - на 150 човека."

В наши дни има три възпоменателни монети, посветени на Съединението, емитирани от БНБ - през 1989, 2010 и 2015 година:

"На гърба на монетата са изобразени участниците в Българския таен централен революционен комитет и отдолу в позлатен кръг са лъвчето, знамето на Голямоконарската чета и девизът: "Съединението прави силата"", обясни при представянето на монетата преди четири години главният касиер на БНБ Стефан Цветков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка е обстановката в Русе след снеговалежа

Пътищата в Русенска област са почистени и проходими при зимни условия, но положението в град Русе е тежко. По цялата пътна мрежа на Русенска област почистващи машини осигуряват денонощно проходимостта. Дунав мост се опесъчава от българска и румънска страна и по самото мостово съоръжение не се допуска заледяване.  Почистени..

публикувано на 18.02.25 в 08:23
Пътят през Приморски проход

Затворен за движение остава пътят Слънчев бряг - Обзор

В Бургаска област остава затворен за движение пътят Слънчев бряг – Обзор. На място работи почистваща техника, която изтегля и закъсалите автомобили, съобщиха от Областното пътно управление. Обходният маршрут е през Айтоския проход. Останалите пътища в областта са проходими при зимни условия. 60 машини почистват пътищата в областта. 16 са..

публикувано на 18.02.25 в 08:20

Преговори Лавров - Рубио в Рияд за войната в Украйна

В Рияд започват преговори между външните министри на Русия и САЩ - първите след началото на войната в Украйна.  "Най-важното е да започнем истинска нормализация в отношенията", подчерта Юрий Ушаков, съветник на президента Владимир Путин. Москва отказва да преговаря с европейците за уреждането на войната в Украйна, стана ясно от думите на руския..

публикувано на 18.02.25 в 08:12

Почистени и проходими са пътищата в Благоевградско

Пътищата от републиканската мрежа в Благоевградска област са почистени и проходими при зимни условия. Няма регистрирани пътни произшествия заради зимната обстановка. През нощта валежите спряха, а тази сутрин слаб сняг вали само в планините и населените места с голяма надморска височина. В сила остава ограничението за движение..

публикувано на 18.02.25 в 08:08

Съветът на управляващите обсъжда бюджета и програмата на кабинета

След Консултативния съвет за национална сигурност при президента Румен Радев днес формациите от управляващото мнозинство ще се съберат отново на Съвет за съвместно управление. В него участват представители на партиите от парламентарното мнозинство, подкрепящи правителството.  Днес те ще обсъдят бюджета и управленската програма на кабинета...

публикувано на 18.02.25 в 07:48
Филип Гунев

Филип Гунев: Голямата тема е как младите да стигматизират наркотиците

Не очаквам особени резултати. Тези политики са доста сложни, скъпи и дългосрочни . Това каза пред БНР Филип Гунев, бивш заместник-министър на вътрешните работи, преди Консултативния съвет по национална сигурност при президента, посветен на употребата на наркотични вещества сред подрастващите. КСНС заседава за рисковете от употреба на..

публикувано на 18.02.25 в 07:46
Паметникът на Васил Левски в Карлово

С възпоменателна церемония Карлово почита 152 г. от гибелта на Васил Левски

Днес се навършват 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти. Годишнината ще бъде отбелязана на 18 и 19 февруари с военни и общоградски ритуали с участието на представителни военни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили,..

публикувано на 18.02.25 в 07:34