Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Български вестници
Снимка: Ани Петрова

„Новите учебни програми залагат повече часове за практика. Как обаче могат да се изпълнят те, при положение че материалът остава в почти същия обем, питат експерти“. Това е една от темите в днешния брой на „Сега“, седмица преди новата учебна година.  Темата за образованието и квалификацията продължава с анализ на Института за пазарна икономика, цитиран от „Сега“. „Децата се връщат на училище, а възрастните?“ пита риторично заглавието. Повод за анализа е все по-налагащото се изискване за обучение през целия ни живот предвид непрекъснато променящия се пазар на труда.

60 хиляди ще са първокласниците тази година, информира „Монитор“. Това е колкото миналата година, показва журналистическа справка. Безплатните учебници за децата до седми клас вече са доставени, пише още изданието.

„Замря търговията със зърно“, информира „Земя“. Пазарът на ечемик е изключително слаб заради кризата с африканската чума по свинете, пояснява вестникът. Прогнозата е, че в края на септември ще се стабилизира пазарът на пшеница.

В приложението на „Телеграф“ – „Агро“, се съобщава, че фермери искат помощ за храна за животните, защото сушата е изгорила сочната трева. Нуждата от храна за животните е довела до повишаване на цената на богатия на протеини слънчогледов шрот, допълва агроприложението.

Спрямо септември миналата година сега купуваме по-скъпо месото, пише „Монитор“, като се позовава на данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цената на едро на кренвиршите обаче не се е повишила. Доматите са по-евтини този септември в сравнение с миналата година с 50 стотинки.

В колонката на главния редактор на „24 часа“ Борислав Зюмбюлев призовава да живеем скромен живот, за да спасим планетата. Едно от предложенията за по-чиста планета е да намалим пътуванията. Бихме помогнали на Земята и ако спрем да преяждаме и намалим честото купуване на дрехи без нужда.

Водещото заглавие на „Труд“: „Здравеопазването на България излиза в пенсия“. Търсят се над 400 детски лекари и още повече общопрактикуващи  заради пенсиониране на старите кадри. У нас има свръхконцентрация на медицински специалисти в големите области за сметка на малките. „Труд“ цитира данни на Лекарския съюз, които показват, че всеки втори работещ лекар е навършил възраст за пенсия. 98 на сто от семейните лекари след 5 години ще са на възраст над 50. Освен това, остра е кризата и за новозавършили медици.

Според неофициална информация еврокомисарят ни Мария Габриел ще поеме от октомври ресор „Образование и култура“, съобщава „24 часа“. Най-мащабната програма в този ресор е за обмен на студенти „Еразъм“. Официалното представяне на разпределението на постовете в бъдещата Европейска комисия предстои във вторник.

Левият „Дума“ отбелязва навършващите се днес 75 години от смяната на политическия строй на 9 септември. Вестникът предлага коментар на тема „Какво ни даде социализмът и как то беше унищожено“. В друго заглавие изданието пише: „Десетки организации осъдиха позицията на Министерството на външните работи срещу Русия“ по повод изложбата на руското посолство за победата над нацизма в Източна Европа.

„Монитор“ съветва да започнем подготовка на дома за студените дни, които предстоят. Добре е да проверим осветлението на дома, уплътняването на прозорците, да почистим улуците. Необходима е и профилактика на климатика, съветват домашните майстори.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Леко напрежение сред пътуващите за Благоевград и Рилския манастир заради протеста на "Възраждане" против еврото

В Кюстендюслско се провежда пореден протест в защита на българския лев, организиран от партия “Възраждане”. Автошествието започна преди около 2 часа часа от Дупница и преминава по главен път Е - 79. То ще завърши в град Рила. Автомобилите се движат с 30 километра в час, но движението в района не е спряно. Заради бавното пътуване, се..

публикувано на 12.07.25 в 12:38

Велина Чакърова: Страните от БРИКС+ ще бъдат ключови за храните в бъдеще

БРИКС+ устоя на предизвикателствата на времето , но в следващите 10 години той няма да бъде институционализиран . Точно това е разковничето за устойчиво съществуване на формата. Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика, създател на агенцията за..

публикувано на 12.07.25 в 12:13

Приемателната комисия с положително становище за въвеждане на постоянната организация по ул. "Опълченска"

Приключи административната процедура по съгласуване на изпълнената постоянна организация на движение на ул.“Опълченска“ в участъка от бул.“Тодор Александров“ до бул. “Сливница“ от Пътна полиция – КАТ при СДВР. Днес се проведе приемателна комисия на обекта, която излезе с положително становище за въвеждане на постоянната организация. Това съобщиха от..

публикувано на 12.07.25 в 12:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: Вече се мисли за възстановяването на украинската икономика

Вече се мисли за възстановяването на икономиката на Украйна и за приобщаването ѝ към европейските вериги на доставки. ЕК постепенно прави това, което Европа прави най-добре: изграждане на инфраструктура за мирен просперитет. Това каза пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), след..

публикувано на 12.07.25 в 11:53
Фредерик Тетю

Фредерик Тетю: Тръмп се е променил в сравнение с първия си мандат

Война срещу нелегалната имиграция в Съединените щати, срещу върховенството на закона, срещу независимостта на правителствените институции, срещу американските университети. Търговски войни и с конкуренти, и със съюзници. Само за половин година от завръщането си в Белия дом Доналд Тръмп напредна значително в промяната на Америка и на света към..

публикувано на 12.07.25 в 11:45
Пожарникари работят на мястото, където се разби самолетът на

Катастрофата с Еър Индия на 12 юни - заради изключени превключватели за контрол на горивото?

Предварителен доклад за катастрофата с Еър Индия на 12 юни посочва, че и двата превключвателя за контрол на горивото са били преместени в положение "изключено", преди самолетът да се разбие, предаде Би Би Си. 260 са жертвите на катастрофата Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад От записите в пилотската..

публикувано на 12.07.25 в 11:07
Лидерът на

"Възраждане" внесе мотиви за промяна на законопроекта за доброволчеството

Парламентарната група на "Възраждане“ внесе официални мотиви за промяна на oбщия законопроект за доброволчеството, приет на първо четене в Народното събрание.  Закон за доброволчеството... ама друг път От партията се противопоставят на опитите в проектозакона да бъдат допуснати деца, непълнолетни, лица под запрещение и мигранти до организирана..

публикувано на 12.07.25 в 11:07