Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Стоев: Възможно е да се намери частен терен за построяване на опера в Пловдив

Георги Стоев
Снимка: Ирина Недева

"Преди три години идеята Пловдив да има сграда за операта беше само мечта. Три години по-късно имаме конкретно предложение с конкретен парцел. Той се намира под сграда, която пловдичани познават като бившия Партиен дом, в самия център, в самото сърце на града. Имаме пари в банковата сметка на фондацията, с която сме готови да финансираме конкурса за това как би изглеждала една нова сграда на мястото на този бивш партиен дом. Имаме и широка обществена коалиция зад този процес. Оттук насетне стъпките са доста конкретни и доста прагматични. Вече не говорим само за абстрактно желание да има опера, вече говорим за конкретен път, който трябва да извървим", заяви пред "Хоризонт" Георги Стоев, председател на "Тракия тех", който очерта няколко сценария за развитие на казуса с липсващата сграда.

"Ако общината построи една нова сграда за нейната администрация в квартал, да речем "Тракия", ще излезе по-евтино сметката и ще се изплати инвестицията по-бързо, отколкото ако поддържа тази сграда. Тя един ден ще има нужда от капиталово саниране."

"Ако гражданите на Пловдив искат да запазят тази сграда, в крайна сметка ние ще се опитаме да инициираме процес, при който да намерим частен терен, на който да построим с общи средства този обект", посочи Стоев.

Аз съм противник на това да зависим от държавата за всяко нещо, което се случва в нашия живот, допълни още икономистът.

"Мисля, че тази подкрепа, която  операта получава като продукция, като бизнес, ако искате, тя е различна от подкрепата, която е необходима за един актив, за построяването на една сграда. Мисля, че когато става дума за мениджмънт на една сграда, тя трябва да бъде независима от държавата, независима от общината. Нашето предложение винаги е било това да бъде управлявано от един надзорен съвет с приоритетно частно участие и то с хора, които са дали пари, за да се случи това нещо. Ако има държавно или общинско финансиране, то да бъде по-скоро кофинансиране като някакъв процент към пари, които са събрани от частния сектор. Това е моето лично мнение, защото знам, че когато има държавно начинание, това се превръща в една тръба за източване на пари. Винаги е така. Тук искаме да е обратното, искаме ефективно управление, смислено за града, с минимални средства за нуждите", подчерта икономистът.

Какво показва направеното "измерване" на икономическите ползи от културни събития в Пловдив?

"Опитвали сме се да инициираме няколко такива изследвания. Единственото успешно, което сме провели макроикономически, е изследване на икономическите ефекти от "Нощ"-та в Пловдив. Тогава открихме, че дори в много тесен смисъл ползите са около 4 пъти повече от разходите, направени за този фестивал. Буквално измерени под формата на хора, които са посетили града и са оставили своите пари в града в дадения период. В много по-широк смисъл това генерира други ефекти - скачени услуги, инвестиции в нови ресторанти, хотелски площи и т.н.", отбеляза Георги Стоев, като допълни, че такъв анализ до момента не е правен за Пловдив Европейска столица на културата 2019. 

"Това, което е важно да се знае, че преди всичко това е един маркетингов инструмент, маркетинг на самия град. Дори си мисля, че напоследък, поне като гледам какво се случва в града, този маркетинг е основно национален. Освен големия ръст на туристите има много българи, които буквално за пръв път посетиха Пловдив, което е странно. Аз имам приятели в София, които не бяха идвали до Пловдив, който е на един час път, което е малко абсурдно", коментира Георги Стоев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05