Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ изтеглили от Русия „най-висшия си шпионин“

Руският външен министър Сергей Лавров с Доналд Тръмп и с тогавашния посланик на Москва Сергей Кисляк в Белия дом (10 май 2017 г.)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

САЩ са изтеглили от Русия шпионин на високо равнище през 2017 г., предаде Би Би Си.

Позовавайки се на множество служители на администрацията на Тръмп с пряк достъп до информацията, Си Ен Ен съобщи, че американското разузнаване се е опасявало, че прикритието на източника може да бъде разкрито от американски чиновници.

Решението за изтеглянето е взето след среща, в която президентът Доналд Тръмп неочаквано сподели класифицирана разузнавателна информация с руски официални лица.

Смята се, че къртицата е бил най-високопоставеният и най-ценен източник на САЩ в Русия. Той бил извън вътрешния кръг на руския лидер Владимир Путин, но имал редовен достъп до него и дори да фотографира документи на бюрото му.

Според в-к „Комерсант“ това може да е бил служителят на президентската администрация Олег Смоленков. През 2017 г. той заминал със семейството си на почивка в Черна гора и изчезнал безследно. Според вестника днес той живее в щата Вирджиния.

Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди, че човек на име Олег Смоленков е работил в руската президентска администрация в периода 2016-2017 г., след което е бил уволнен. Песков уточни, че Смоленков е бил помощник на Юрий Ушаков - външнополитическият съветник на президента Владимир Путин.

Той обаче не е участвал в съвещания с Путин и длъжността му не е била високопставена, заяви още Песков в отговор на журналистически въпроси.

От ЦРУ заявиха, че предположенията за изтегляне на агент заради действията на Тръмп са погрешни.

Според Си Ен Ен повод за случилото се е среща в Белия дом между Тръмп и руския външен министър Сергей Лавров, на която, както бе съобщено от американски медии, президентът на САЩ разкрил получена от Израел секретна информация за „Ислямска държава“. Присъстващи американски чиновници сигнализирали разузнавателните служби, въпреки че Тръмп не е компрометирал шпионина в Москва. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Пламен Киров

Проф. Пламен Киров: КС удари звучна плесница на доцента по конституционно право

"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и преподавател по конституционно право проф. Пламен Киров, след като Конституционният съд се произнесе по искането на държавния глава Румен Радев парламентът да разгледа предложението му за национален..

публикувано на 19.11.25 в 14:06
Кая Калас

ЕК планира военен Шенген до 2027 г.

Европейската комисия планира създаването на военен Шенген до 2027 г. в рамките на ЕС. Това се съдържа в обявения мащабен пакет за военната мобилност и иновации. Той бе представен от Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика Кая Калас. Предвижда се премахване на бюрократични и митнически пречки и създаване на система за..

публикувано на 19.11.25 в 14:01

Помен в памет на загиналите в битката при Брезник

Помен в памет на загиналите в битката при Брезник по време на Сръбско-българската война и в освободителните войни бе отслужен в храм-паметника "Св. вмчк Георги Победоносец“ в Брезник. "Църквата не забравя онези, които са се пожертвали, както не забравяме и светеца-покровител на храма ни - Св. Георги“, каза неговият предстоятел отец Михаил..

публикувано на 19.11.25 в 13:52
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Правителството прие Координационен механизъм за помощ и подкрепа при домашно насилие

Правителството прие Координационен механизъм за помощ и подкрепа при домашно насилие. В документа са записани отговорностите на институциите от подаването на сигнал до предоставянето на помощ и закрила. "Създаваме едно задължение допълнително върху държавната администрация, върху различните органи за координация, така, че когато пострадал от..

публикувано на 19.11.25 в 13:48

Протест пред съда в Плевен, където се гледа дело за катастрофа

В Плевенския окръжен съд се гледа наказателно дело за катастрофа с две жертви, станала преди две години. Преди началото на процеса пред Съдебната палата протестираха близки и приятели на жертвите с искане за справедлив процес в разумни срокове. "Да спрем войната на пътя" - отново поискаха протестиращите. Обвиняем по делото е 54-годишен мъж от..

публикувано на 19.11.25 в 13:42

Кампания срещу насилието над децата във Велико Търново

Във Велико Търново деца, психолози и социални работници раздаваха на минувачите флаери с послания срещу насилието над деца. "Днес е Международният ден за борба с насилието над децата. Децата стават много травмирани и ги е страх да излизат. Искаме да раздаден тези флаери, за да може хората да се осмислят и да спрат“, казват..

публикувано на 19.11.25 в 13:26

Общинският съвет на Костинброд решава как да осигури обществения превоз след пожара

На извънредна сесия днес Общинският съвет на Костинброд ще решава как да осигури обществения превоз, след като тази сутрин изгоря част от автопарка в базата в село Петърч. Това каза пред БНР Трайко Младенов, кмет на Костинброд:  Кметът на Костинброд: Изгорелите автобуси бяха транспортно бижу за общината На извънредна сесия днес Общинският..

публикувано на 19.11.25 в 13:19