Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологически разкопки в реално време утре сутрин в "Музейко"

В пряка връзка с древния град Хераклея Синтика ще се състои диалог между посетители и археолози

Археолози, работещи в пределите на древното селище Хераклея Синтика ще участват във видео мост с "Музейко"
Снимка: БГНЕС

Утре сутрин в „Музейко“ ще се състои видео връзка между археолози на терен и посетители на музейния център. Археолозите ще включат камери, за да покажат какво се случва по време на разкопки в реално време. Изследователите на миналото ще отговарят на въпроси на посетителите, свързани с древния град Хераклея Синтика, с който ще бъде осъществена видео връзката. Целта е да се привлече вниманието на децата и техните родители към работата на археолозите. Събитието ще започне в 10.30 часа с филмчето „Животът на една археологическа кофа“, което не е показвано до момента.
     

„Много деца си мислят, че искат да станах археолози, защото са гледали „Индиана Джоунс“. Индиана Джоунс не е археолог, той е на ръба, на границата между археолога и иманяра заради това, което прави. Ние сега ще им покажем какво друго представлява работата на археолога“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Ирина Вагалинска от платформата „Археология булгарика“, която издава и едноименно научно списание.

„Снимаме много редовно с дрон и показваме на всички, които ни следят как се променя обстановката на Хераклея Синтика по време на археологическото проучване“, обясни гл. ас. Сирма Александрова, която работи на археологическия обект.

Хераклея Синтика Снимка: БГНЕС

Доц. Людмил Вагалински, който също е сред изследователите на Хераклея Синтика, прогнозира, че Големият канал, който учените разкриха в пределите на древния град в много запазено състояние, ще се превърне в туристическа атракция след неговото детайлно проучване и укрепване догодина. Понякога реакциите на хората ни изненадват, учат и обогатяват, посочи доц. Вагалински.

„Да речем един малък фрагмент от глинен съд, от теракота даже, на който грънчарят е издраскал едно име, предизвика такива бурни дебати, такива коментари, много емоционални. И очевидно голяма част от българското общество в момента се вълнува от траки, древни гърци, македони, бих казал, че сме повечко политизирани. Има силно политизиране тук, на Балканите, доста емоционален подход. Всеки си е изработил за себе си някаква теза кой е, откъде идва и каква е правдата и се опитва да я налага. Ние се опитваме балансирано, по различен начин да показваме историята в древността през окото на археологията.“

Настолната игра „Археолози срещу иманяри“ с почти изчерпан втори тираж обяснява в какво се състои работата на археолога по възможно най-популярния и приключенски начин, както и каква вреда нанасят иманярите, разказа още Ирина Вагалинска.

Хераклея Синтика Снимка: БГНЕС

„Играе се от два отбора – археолози срещу иманяри. Понякога може да победят иманярите, защото тя е много близка до реалността. Това е игрално поле с карта на България с 15 реални археологически обекта, от които децата могат да разберат къде се случва нещо интересно, къде какво е изкопано. Да  не са само тракийските съкровища, които разнасяме и ги показваме по цял свят. Има много повече интересни неща, интересни места за посещаване. И ето го вторият хубав ефект – ние популяризираме тези места, което е добре за туризма, не само за децата.“

От малките парченца материална култура археологът сглобява информационна картина за това какво е било миналото на България, обобщи Ирина Вагалинска, като наподоби работат на археолозите с редене на пъзел.

Още за делника на археолозите слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21