Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологически разкопки в реално време утре сутрин в "Музейко"

В пряка връзка с древния град Хераклея Синтика ще се състои диалог между посетители и археолози

Археолози, работещи в пределите на древното селище Хераклея Синтика ще участват във видео мост с "Музейко"
Снимка: БГНЕС

Утре сутрин в „Музейко“ ще се състои видео връзка между археолози на терен и посетители на музейния център. Археолозите ще включат камери, за да покажат какво се случва по време на разкопки в реално време. Изследователите на миналото ще отговарят на въпроси на посетителите, свързани с древния град Хераклея Синтика, с който ще бъде осъществена видео връзката. Целта е да се привлече вниманието на децата и техните родители към работата на археолозите. Събитието ще започне в 10.30 часа с филмчето „Животът на една археологическа кофа“, което не е показвано до момента.
     

„Много деца си мислят, че искат да станах археолози, защото са гледали „Индиана Джоунс“. Индиана Джоунс не е археолог, той е на ръба, на границата между археолога и иманяра заради това, което прави. Ние сега ще им покажем какво друго представлява работата на археолога“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Ирина Вагалинска от платформата „Археология булгарика“, която издава и едноименно научно списание.

„Снимаме много редовно с дрон и показваме на всички, които ни следят как се променя обстановката на Хераклея Синтика по време на археологическото проучване“, обясни гл. ас. Сирма Александрова, която работи на археологическия обект.

Хераклея Синтика Снимка: БГНЕС

Доц. Людмил Вагалински, който също е сред изследователите на Хераклея Синтика, прогнозира, че Големият канал, който учените разкриха в пределите на древния град в много запазено състояние, ще се превърне в туристическа атракция след неговото детайлно проучване и укрепване догодина. Понякога реакциите на хората ни изненадват, учат и обогатяват, посочи доц. Вагалински.

„Да речем един малък фрагмент от глинен съд, от теракота даже, на който грънчарят е издраскал едно име, предизвика такива бурни дебати, такива коментари, много емоционални. И очевидно голяма част от българското общество в момента се вълнува от траки, древни гърци, македони, бих казал, че сме повечко политизирани. Има силно политизиране тук, на Балканите, доста емоционален подход. Всеки си е изработил за себе си някаква теза кой е, откъде идва и каква е правдата и се опитва да я налага. Ние се опитваме балансирано, по различен начин да показваме историята в древността през окото на археологията.“

Настолната игра „Археолози срещу иманяри“ с почти изчерпан втори тираж обяснява в какво се състои работата на археолога по възможно най-популярния и приключенски начин, както и каква вреда нанасят иманярите, разказа още Ирина Вагалинска.

Хераклея Синтика Снимка: БГНЕС

„Играе се от два отбора – археолози срещу иманяри. Понякога може да победят иманярите, защото тя е много близка до реалността. Това е игрално поле с карта на България с 15 реални археологически обекта, от които децата могат да разберат къде се случва нещо интересно, къде какво е изкопано. Да  не са само тракийските съкровища, които разнасяме и ги показваме по цял свят. Има много повече интересни неща, интересни места за посещаване. И ето го вторият хубав ефект – ние популяризираме тези места, което е добре за туризма, не само за децата.“

От малките парченца материална култура археологът сглобява информационна картина за това какво е било миналото на България, обобщи Ирина Вагалинска, като наподоби работат на археолозите с редене на пъзел.

Още за делника на археолозите слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37

Българин влиза в Управителния орган на Паневропейската организация на танцовите фестивали

Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..

публикувано на 15.04.25 в 10:24
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49