Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НПО предлагат пакет от мерки за грижа за децата

Снимка: БГНЕС

Фондация "Лале", Сдружение "Свят без граници" и Сдружение "Самаряни" обсъждат мерки за намаляване на насилието върху децата. 

"Това е пакет, който описва седем области, в които е важно да се предприемат интервенции с цел намаляване на насилието към деца. Този пакет е разработван в продължение на доста години от едно партньорство на големи организации като Световната здравна организация, УНИЦЕФ. Този пакет беше представен 2006 година пред ООН. Това, което е важно за този технически пакет е, че той се основава на програми, които са реализирани последните 15 и повече години в различни части на света, в различни държави, програми, които са оценени и програми, които доказват ефективност. За нас пакетът е важен, защото той по много добър начин систематизира областите на интервенция, но също дава информация в коя област какъв тип програми и какви подходи доказано работят и дават положителен ефект," каза в интервю за "Хоризонт" директорът на Фондация "Лале" Мария Петкова.

Повечето от посочените области са в сферата на превенцията.

"Едното е безопасна среда. Това е средата, в която децата се движат. Да речем училището, двора на училището, улицата пред детската градина, детските площадки, местата, където младежите се събират следобед или привечер да играят. Друга важна сфера е изпълнението и прилагането на закони. Съществуването на закони и на поднормативни документи, които са свързани с намаляване на употреба на алкохол, недостъп до огнестрелни оръжия на деца и не само на деца. Третата област е нормите и ценностите. Отношенията, разбирането, поведението на семействата, на родителите, на децата, но също така и на всички хора, които работят, всички специалисти, които работят с деца. Четвъртата област е много актуална за България - това е подкрепа за родители и лицата, които полагат грижи за деца. Хората, които работят и които пряко се грижат за деца и отговарят за деца да имат информация, да имат умения да разбират какви са рисковете от насилие, какво значи насилието, какви са последствията от насилието върху децата, какви са различните видове насилие, така че те не го прилагат, но също да имат съзнание за рисковете към децата и не само към собствените деца - и другите деца в училище и децата на улицата", допълни Мария Петкова в предаването "Хоризонт до обед".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03