Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На чаша лимонада и лимонови резенки или "Ела и виж как се е живяло през соц-а"

"Червеният апартамент" в центъра на София пази жив живота на сем. Петрови от 80-те години на XX век

4
"Червеният апартамент" в София
Снимка: Лъчезар Вълев

Пералня "Перла" и печка "Мечта" в кухнята, телевизор "Велико Търново" с бяло каренце и гарнитура с жълти космати губери в хола, пионерска униформа и колело "Балканче" в коридора. Заповядайте в "Образцовия дом" на българското семейство Петрови от 80-те години на XX век.
Ретро атмосферата оживява днес, през 2019 г., в "Червения апартамент" в центъра на София - пространство, което ни връща във времената на социализма у нас.

Тук не идваш като в музей, а по-скоро като на гости на семейство Петрови. Още от коридора те посрещат с усмивка и домашни чехли. Черпят те с лимонови резенки и чаша лимонада. Освен визуалноq в епохата се пренасяш и звуково. На гостите се дават слушалки с аудиогид, даващ информация за предметите в "Червения апартамент". 
Като гости ни посреща един от създателите на "Червения апартамент" - Стефан Огнянов, председател на Сдружение "Три Шест Пет". Другият човек зад проекта е арх. Валери Гюров от Gifted.

Предметите в апартамента са събирани от мазета, купувани по интернет и подарявани от приятели. "Необходими са известни усилия, за да докараш автентичност. Естествено, че никога няма да е точно както е било тогава, но сме се постарали да се доближим максимално до тази обстановка", казва ни Стефан.
Снимка:

Идеята за "Червения апартамент"

"Занимаваме се с туризъм. Провеждаме туристически обиколки в София и Пловдив. По време на тях често ни задават въпроси, свързани с тази епоха. За съжаление, у нас все още не съществува цялостен исторически музей, посветен на нея. Така узря идеята, че такова пространство трябва да има", обяснява Стефан и допълва: "Основната ни мотивация да създадем това място не е да предизвикаме дебат в обществото или оценка и преоценка. Ние просто искахме да информираме хората, които проявяват интерес към това. Освен чужденци доста българи проявяват интерес."

Към българските посетители Стефан се обръща така: "Ако сте живели през онова време - елате да изживеете спомените си отново, били те добри или лоши. Толкова години по-късно това би било полезно, за да си направите оценка или преоценка на вашия опит. Ако сте родени по-късно, е по-лесно - ела и виж как са живели твоите родители, баби и дядовци, за да знаеш откъде идваш и накъде отиваш."

Ето така живях, от това избягах

Според Стефан ако попитате десет души на улицата как беше по времето на социализма, пет ще ви кажат, че е било страхотно, а другите пет - че е било ужасно. Повечето българи, които идват тук, живеят в чужбина. Обикновено, за да покажат на своите половинки, приятели или на децата си в каква обстановка са израснали. Някои идват от носталгия, а други, за да покажат на близките си от какво са избягали.

Носталгия и емоция срещу трезва преценка

Питаме Стефан дали е възможно да бъде дадена обективна оценка за онова време извън носталгията и емоциите. "Не само, че е възможно, но е и необходимо да се случи", отговаря ни той и допълва: "Вече 30 години буксуваме на едно място и се караме за най-близкото ни минало. Само че, за да се случи това, човек трябва да се отдели от емоциите си и въпросът да бъде оставен на експерти историци, които работят с факти и документи, за да представят обективно историческата картина, отстранявайки всякакви емоции и лични убеждения и предубеждения. Това е крайно необходимо за нашето общество, за да продължим най-накрая напред."

Ние от "Изотопия" със сигурност ще продължим напред, а вие можете да чуете целия репортаж от посещението ни в "Червения апартамент" в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40