Прогнозите показват, че депата за отпадъци ще се запълнят по-бързо, отколкото са проектирани. Проблемът не е само в лошата работа на фирмите за събиране на отпадъци, а и в това, че хората произвеждат много отпадъци.
„Схемата с депонирането не е най-добрата. Трябва да се търсят много други предварителни начини, които са предвидени в йерархията на управление на отпадъците, за да се стигне до депониране“, каза Николай Сиджимов - изпълнителен директор на Асоциацията на еколозите от общините в България.
Много малък процент от отпадъците се използват повторно като ресурс в икономиката.
"В рамките на 10-15%, това е, което успяваме да върнем от отпадъка към икономиката, а всичко останало за съжаление се превръща в някакъв вид отпадък."
"Ние сме едни от организациите, които малко или много критикуват съществуващата система, но искаме тя просто да бъде подобрена, защото трябва да работи съвместно с общините, не да съществува за съжаление в много места съвсем разделно. Няма добра координация между организациите по оползотворяване на опаковки и общините", каза Сиджимов.
Биоразградими отпадъци въобще не трябва да се депонират
Асоциацията на еколозите от общините в България е предлагала различни варианти за решаване на проблема.
„Нашето желание е да не отива нищо за депониране, но за съжаление на този етап това е невъзможно. Като се има предвид, че голяма част от отпадъка са биоразградими отпадъци, които въобще не трябва да се депонират и такива са насоките и тенденциите в законодателството - европейското и националното, да не се депонират биоразградими отпадъци. Мисля, че ние в скоро време ще имаме една добра система за тяхното третиране, както с компостиращи, така и с анаеробни инсталации. Останалите ресурси, преди да са станали отпадъци това са един вид ресурси, трябва да бъдат максимално оползотворявани, но това става с едни добре работещи системи за събиране и системи за сепариране на тези суровини, така че за отпадък, който да бъде депониран, трябва да остава съвсем минимално количество“, каза Николай Сиджимов
В почти всички региони работят такива системи.
„Това, което те произвеждат не е остатъчен продукт, не е гориво за централите. Той си е наистина един отпадък, който трябва допълнително да бъде обработен, защото в момента се извличат само тези суровини, които имат някаква пазарна стойност и твърде голям процент остава. За съжаление в този отпадък все още има някои материали, които не са подходящи за изгаряне.“
„Централите, които биха могли да бъдат използвани, все още нямат нужната технология, за да го правят това без проблеми за околната среда, ако наистина такива неподходящи отпадъци все още се намират в горивото, което те използват“, допълни Николай Сиджимов.
Пример от Германия
„Пластмасовите шишета, чаши, други неща, които се купуват в магазините, се плаща една част, една сума, която не е много висока - 25 цента. Има и други, стъклените например само 15 цента се дава. Хората си ги събират в къщи и ги носят обратно, в който си искат магазин, не е задължително в същия магазин, слагат бутилката в машината, издава се купонче или на касата си взимат парите или пък след това като купуват нещо да се намали цената. Това нещо върви най-малко, доколкото си спомням, около 40 години", разказа Райнхолд Юде.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..