Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненският некропол ще стане привлекателен за туристи

Златни предмети от Варненския некропол
Снимка: Варненски свободен университет
Магистри от Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" предлагат концепции за социализация на

Варненския некропол, в който беше открито най-старото обработено злато, не само в Европа, но и в света.

Очакванията са на базата на подготовката, знанията, които имат студентите, да предложат модели как този интересен и уникален в световен мащаб археологически обект да бъде социализиран, така че той да стане достъпен за по-широката публика.

"Откритието е направено през 1972 година, проучванията на Варненския некропол продължават до 1989 година. През този период от време са проучени около две трети от цялата територия на некропола – 296 гроба са разкрити, сред които са и тези прочутите гробове номер 36 и 41, където са намерени най-многото златни находки. Едното е символично погребение, другото е погребението на вожда, като визуализация, направена от професор Йордан Йорданов", каза Яни Янев – председател на Сдружение "Варненски акропол".

Тази година с подкрепата на Сдружението са направени първите стъпки да бъде разчистен теренът:

"Това, което правят археолозите, заедно с геодезистите, е възстановяването на геодезичната мрежа на разкопките и очакваме, че ако успеем да подобрим материалните условия на археолозите, догодина или по-догодина да започнат самите разкопки, които вероятно ще продължат няколко години, тъй като темпът на проучванията – поне този, който е известен от археолога Иван Иванов, максималният обем проучване, което е било направено, е около 900 квадратни метра за едно археологическо лято".

Идеята е бъдещите разкопки да бъдат осмислени от тяхната бъдеща презентация:

"Това е амбицията в случая – съчетаването на труда на археолозите с труда на архитектите, с труда на реставраторите, така че да се осмисли как този уникален в световен мащаб обект да стане интересен, да бъде привлекателен, да може да се представи, да може да се видят нещата и не само просто погребалната техника и погребалният инвентар на хората, които са живели по нашите земи и са създали тази цивилизация, а вероятно да се представи и част от начина, по който те са живели, начинът, по който те са добивали това злато", допълни Яни Янев.

За археологическите разкопки ще бъдат осигурени средства от държавата:

"Когато се стигне до идеята за създаването на визуализацията, нашата амбиция е, затова и започваме с този уъркшоп, с разработването на идеите, защото това ще бъде един конкретен проект в бъдеще, за който ще се търси финансиране, и разбира се, не крием амбицията си това да бъде постигнато със средствата за защита на културното наследство, които се отделят от фондовете на Европейския съюз и които за следващия програмен период са значително завишени от средствата, които бяха отпуснати от предходния", каза още Яни Янев.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Беленски

Бойко Беленски събра в книга неизвестни факти от живота на Алеко Константинов

Дай на Бойко Беленски предизвикателство. Кажи му, че не може да напише книга за Щастливеца и гледай какво става. Това дръзнала да каже наша колежка по перо и Бойко Беленски  започва да издирва документи за живота на този наш знаменит писател. Семейство, социална и политическа дейност, сърдечни трепети, приятелски кръг и пътешествия,..

публикувано на 23.06.24 в 05:23

Четвърто издание на Софийския фестивал на Музикалния театър в парк "Военна академия"

Четвъртото издание на Софийския фестивал на Музикалния театър и тази година ще се проведе на откритата сцена в парк "Военна академия". Официалното откриване на Фестивала ще бъде на 23-ти юни от 20:00 часа със спектакъла “Кармина Бурана” на Балет "Арабеск" .  Заключителният концерт-спектакъл “Кавалери канят” ще бъде на 13-и юли от 20:00..

публикувано на 21.06.24 в 16:26

Започва музикалното "Варненско лято" 2024

На 22 юни с концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на Константин Илиевски ще бъде открит официално Международният музикален фестивал "Варненско лято". Две години преди честването на своя 100-годишен юбилей „Варненско лято“ за пореден път събира в едно традиция и бъдеще: Първо ще прозвучи музикалната емблема на..

публикувано на 21.06.24 в 09:21
Виви Василева и специалните гости на концерта във Виена

Забележително българско присъствие в Концертхаус - Виена

На 15 юни в напълно разпродадената зала „Моцарт“ на виенския Концертхаус състоя забележително  събитие. Концертната вечер беше финал и кулминация на специализирания музикален цикъл „Percussive Planet“ за сезон 2023/2024 година. Звезди на концерта бяха брилянтни солисти - виртуозната перкусионистка Виви Василева, нейният брат и..

публикувано на 20.06.24 в 18:25
Рилският пустинник

Софийската опера и балет ще представи "Рилският пустинник" пред храм "Св. Александър Невски"

Софийската опера и балет ще представи "Рилският пустинник" – музикална поема, разказваща за живота и делото на небесния закрилник на България. Оперният спектакъл ще се проведе на 26, 27 и 28 юли на площада пред храм "Св. Александър Невски".  Режисурата е на директора на Софийската опера акад. Пламен Карталов. Отец Кирил Попов от столичния..

публикувано на 20.06.24 в 15:09
Ива Таралежкова и Венци Благоев

"Джаз под звездите" на Деветашко плато - една различна емоция и енергия

Между 28 и 30 юни ще се проведе десетото издание на фестивала "Джаз под звездите на Деветашкото плато".  Деветашкото плато, което местните превърнаха в пленително място Районът на Деветашкото плато отново е сцена на "Джаз под звездите" "От години работим селата в Деветашкото плато да започнат да живеят нов живот. Преди 15 години те бяха..

публикувано на 20.06.24 в 09:39

"Споделени движения", или как видни спортисти се заеха да рисуват

Малко преди най-голямото спортно събитие това лято - Олимпийските игри в Париж, Българският културен институт във френската столица отваря врати за артистичен проект, обединяващ спорт и изкуство . Тази вечер е официалното откриване на изложбата "Споделени движения" на Александър Василев – Василевса, в която 16 от най-популярните в света..

публикувано на 20.06.24 в 06:56