Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмът "Хаштаг агресия" призовава да спре насилието

Боксьорката Станимира Петрова участва във филма "Хаштаг агресия"
Снимка: БГНЕС

Документалният филм "Хаштаг агресия" ще бъде представен тази вечер в 18 часа в Музея на спорта на Националния стадион "Васил Левски" в София. 30-минутният филм с участието на млади спортисти, сред които боксьорите Даниел Асенов и Станимира Петрова, баскетболистът Асен Великов, младежки футболни национали, иска да напомни за ролята на семейството, на училището и на спорта за овладяването на тази опасна тенденция. Проектът е по идея на Асоциация "Докосни дъгата" и Министерството на младежта и спорта.

"Филмът "Хаштаг агресия" е едно продължение, естествено продължение на проекта на асоциацията, започнат миналата година от "Младите хора – бъдещето на България". Тогава създадохме, както знаете, песента "Агресия" с Дичо, Теди Кацарова и РДМК. И се роди идеята, покрай снимките на видеоклипа и създаването на песента, се роди всъщност идеята от общуването с младите хора за това, че ние трябва да покажем и да чуем тяхното виждане в три насоки – като агресори, като свидетели и като жертви. Филмът е с участието на много ученици от средно училище "Иван Вазов" в Плевен. Има психоложка, която обсъжда какви са мерките и какво точно е влиянието на спорта върху младото поколение", каза Денислава Ангелова от Асоциация "Докосни дъгата"

Агресията е не само в училището, тя е по улицата, и по стадионите.

"Това е показателно за дефицит на толерантност и хуманност в общуването и в семейството, и в училище. Знаете медиите, насилието, което съществува, и агресията, която виждаме в социалните мрежи, също влияе. За нас решението е спортът. Разбира се, има всякакви други похвати, с които бихме могли да работим – и в училище, и в семейството, но спортът е едно решение, за да може децата да изкарат, младежите да изкарат своята агресия. Да изкарат злобата, която съществува и която ни обзема все повече, защото знаете, че агресията това е злоба, завист, омраза, която е излишна. Тя трябва да се трансформира в човека за нещо добро и да го изгради като лидер", допълни Денислава Ангелова.

Филмът е насочен към младежите на възраст между 15 и 29 години. След премиерата ще бъде излъчен по БНТ.

Искрено се надяваме, че със спорт, с изкуство, с кино, с музика стигаме до все повече хора:

"С клипа миналата година постигнахме много голям резултат. Първо, тази песен вместо звънец бие в много училища. Имаше страшно много коментари от млади хора, от ученици. Тази песен е променила част от тяхното мислене, че им е дала желанието да кажат "не", "стоп", "аз не искам да бъда жертва", "не е необходимо това". И наистина не е необходимо да бъдем нито насилници, нито жертви", каза Денислава Ангелова от Асоциация "Докосни дъгата".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34