Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

33 хиляди пациенти загиват годишно в ЕС от тежки инфекции

Доцент Росица Вачева-Добревска
Снимка: Ани Петрова

Статистиките в световен мащаб показват, че инфекциите, свързани с медицинското обслужване, известни още като нозокомиални или вътреболнични инфекции, представляват сериозен медицински и икономически проблем, който продължава да компрометира болничното заведение и при най-развитите държави. Превенцията на тези инфекции е от особено значение за поддържането на ниска заболеваемост и смъртност от инфекции, свързани с медицинското обслужване.

„Превенцията и контролът на инфекциите, свързани с медицинското обслужване в нашата страна, е регулиран с национален медицински стандарт за превенция и контрол на вътреболнични инфекции, одобрен и публикуван 2013 г. Това е един съвременен вариант. Документът е изработен на базата на европейски и световни документи, документи на Европейския център по контрол на болестите, на Световната здравна организация (СЗО) и в него са заложени изисквания и всички компоненти на системата на превенция и контрол на инфекциите“, каза доцент Росица Вачева-Добревска - председател на Българската асоциация за превенция и контрол на инфекциите „Булнозо“. Тя е завеждащ лабораторията „Микробиология и вирусология“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоана-ИСУЛ“ в София.

Тази година „Булнозо“ координира и подпомага участието на българските болници в глобалното проучване на СЗО с документ за самооценка на болничната система за превенция и контрол на инфекциите.

„По данни на Европейски център по контрол на болестите около 33 хиляди пациенти загиват годишно в ЕС по причина на тежки инфекции, причинени от резистентни бактерии. Всяка година близо 4 милиона пациенти придобиват инфекции в болниците. Тази смъртност, която посочихме, е директна последица от инфекциите. Оценено е,  че товарът на тези инфекции - здравен и икономически, е сравним с този причинен от грип, туберкулоза и СПИН взети заедно“, допълни доцент Вачева-Добревска.

Предотвратими са 36% от инфекциите

„Оценката в световен мащаб е, че около 36% от тези инфекции са предотвратими и нашите усилия са насочени към тях. Най-уязвими са пациентите, които са по някакъв повод с увредена имунна защита, пациенти в клиники по интензивна терапия, хирургични клиники, неонатология, онкология, хематология, урология. Един много важен така елемент е хигиената на ръцете, като под хигиена на ръцете имам предвид дезинфекция на ръцете на медицинския персонал с алкохолен дезинфектант. Това е простичък елемент, но най-важен в спирането на предаване на резистентни патогени от един пациент на друг“, каза доцент Росица Вачева-Добревска.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са много важни, но за такива случаи трябва експертна помощ ", подчерта тя. По-рано Кремена Кунева..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55

Нови правила за киберсигурност ще засегнат и по-малките фирми

Повече фирми у нас, дори и по-малки, ще бъдат длъжни да се съобразяват и подготвят за новите европейски регулации за киберсигурност. Текат сроковете за синхронизиране на Закона за киберсигурност с европейска директива, известна като НИС-2. България започна, но не довърши процедурата. В средата на септември влязоха за обсъждане промените в..

публикувано на 15.10.24 в 07:55