Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгения Костадинова: Външното оценяване на учениците е рутинна дейност

СУ "Иван Вазов" в Стара Загора
Снимка: http://suvazov.bg

За първи път в края на тази учебна ще се проведе задължителното външно оценяване по български език и литература и по математика в 10-и клас. То ще включва материал от 8-и до 10-и клас, включително. Задължителна ще е и матурата по IT за измерване на дигиталните компетентности, по желание ще е матурата по чужд език.

Външното оценяване беше въведено с новия закон, с който гимназиалното образование се разделя на два етапа, а първите ученици по новата програма ще завършат 10-и клас през 2020-а година. На сайта на Министерството на образованието и науката са публикувани моделите, по които ще се изготвят изпитите.

"Това е поредното външно оценяване. Знаете, че външни оценявания в българската образователната системата се провеждат вече от повече от 12 години. Това е една рутинна дейност, при която учениците трябва да демонстрират своите усвоени умения и компетентности, вече с материал, който не е поднесен от преподаващия учител, а от външна оценяваща организация", каза Евгения Костадинова, директор на дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН.

Учениците, на които им предстои външно оценяване, вече са имали подобни изпити в края на 4-ти и в края на 7-и клас.

"Организацията на външното оценяване ще бъде такава, както външното оценяване в края на 4-ти и 7-и клас. Учениците ще положат външното оценяване в училищата, в които се обучават. Разбира се при условия на външни квестори, т.е. учители, които не им преподават и които не са специалисти по съответния предмет".

Създадени са изцяло нови учебни програми за учениците в 10-и клас.

"Важно за учениците, сигурна съм, че колегите учители знаят това, е да се запознаят с модела, който е публикуван на сайта на Министерството и да видят кои ще бъдат онези оценявани компетентности в това външно оценяване. Всъщност, ако мина съвсем кратко по модела, ще видите, че се търсят базови ключови компетентности, които са съществени да притежава всеки млад човек в края на задължителното си образование. Чета избирателно. Външното оценяване чрез различен тип задачи например по български език ще оценява умението на ученика да търси, извлича, обработва, използва информация от различни информационни източници. Или пък - да познава и прилага книжовно езиковите норми, или пък - да открива и редактира стилово езикови грешки", обясни Евгения Костадинова.

Светлозар Георгиев е преподавател по български език в шуменската Езикова гимназия „Никола Вапцаров“. Той е един от лауреатите на XX Национален конкурс „Учител на годината“, организиран ежегодно от Синдиката на българските учители. Георгиев е автор на няколко нови помагала с тестове за матури за 7-и и 10-и клас.

"Когато в учебната програма се въвежда нещо ново, то винаги създава някакви трудности и предизвиква интерес, но мисля, че притесненията са по-скоро за родителите, за обществеността, а не толкова за учениците. Дори ние учителите се притесняваме повече от учениците", каза Светлозар Георгиев.

Ако има трудност, тя вероятно е свързана с прекалено обемния материал по литература.

"Твърде много автори и произведения има включени в учебната програма по литература и от тук са и притесненията на колегите - доколко ще може да се преподаде този материал. Естествено, че ще има някои автори и текстове, които ще се предадат в рамките на два, три учебни часа, иначе времето няма да стигне", допълни Светлозар Георгиев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14