За първи път в края на тази учебна ще се проведе задължителното външно оценяване по български език и литература и по математика в 10-и клас. То ще включва материал от 8-и до 10-и клас, включително. Задължителна ще е и матурата по IT за измерване на дигиталните компетентности, по желание ще е матурата по чужд език.
Външното оценяване беше въведено с новия закон, с който гимназиалното образование се разделя на два етапа, а първите ученици по новата програма ще завършат 10-и клас през 2020-а година. На сайта на Министерството на образованието и науката са публикувани моделите, по които ще се изготвят изпитите.
"Това е поредното външно оценяване. Знаете, че външни оценявания в българската образователната системата се провеждат вече от повече от 12 години. Това е една рутинна дейност, при която учениците трябва да демонстрират своите усвоени умения и компетентности, вече с материал, който не е поднесен от преподаващия учител, а от външна оценяваща организация", каза Евгения Костадинова, директор на дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН.
Учениците, на които им предстои външно оценяване, вече са имали подобни изпити в края на 4-ти и в края на 7-и клас.
"Организацията на външното оценяване ще бъде такава, както външното оценяване в края на 4-ти и 7-и клас. Учениците ще положат външното оценяване в училищата, в които се обучават. Разбира се при условия на външни квестори, т.е. учители, които не им преподават и които не са специалисти по съответния предмет".
Създадени са изцяло нови учебни програми за учениците в 10-и клас.
"Важно за учениците, сигурна съм, че колегите учители знаят това, е да се запознаят с модела, който е публикуван на сайта на Министерството и да видят кои ще бъдат онези оценявани компетентности в това външно оценяване. Всъщност, ако мина съвсем кратко по модела, ще видите, че се търсят базови ключови компетентности, които са съществени да притежава всеки млад човек в края на задължителното си образование. Чета избирателно. Външното оценяване чрез различен тип задачи например по български език ще оценява умението на ученика да търси, извлича, обработва, използва информация от различни информационни източници. Или пък - да познава и прилага книжовно езиковите норми, или пък - да открива и редактира стилово езикови грешки", обясни Евгения Костадинова.
Светлозар Георгиев е преподавател по български език в шуменската Езикова гимназия „Никола Вапцаров“. Той е един от лауреатите на XX Национален конкурс „Учител на годината“, организиран ежегодно от Синдиката на българските учители. Георгиев е автор на няколко нови помагала с тестове за матури за 7-и и 10-и клас.
"Когато в учебната програма се въвежда нещо ново, то винаги създава някакви трудности и предизвиква интерес, но мисля, че притесненията са по-скоро за родителите, за обществеността, а не толкова за учениците. Дори ние учителите се притесняваме повече от учениците", каза Светлозар Георгиев.
Ако има трудност, тя вероятно е свързана с прекалено обемния материал по литература.
"Твърде много автори и произведения има включени в учебната програма по литература и от тук са и притесненията на колегите - доколко ще може да се преподаде този материал. Естествено, че ще има някои автори и текстове, които ще се предадат в рамките на два, три учебни часа, иначе времето няма да стигне", допълни Светлозар Георгиев.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..