Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нася Кралевска представя "Без заглавие: Рушители и строители на България"

Снимка: ndk.bg

"Без заглавие: Рушители и строители на България" е книгата на Нася Кралевска. Авторката представя през последните дни книгата в различни градове на страната. Предстои среща с читателите в Пловдив, Ловеч и Стара Загора. Книгата ще бъде представена в Клуб "Перото" днес, 26 септември, от 18.30 часа. Нася Кралевска живее от 1985 година в САЩ.

"Аз действително смятах да пиша само за събитията след 89-а година, но почти веднага почувствах, че е невъзможно да се обясни посткомунизмът, ако не се обясни комунизмът. И друго, което ме накара, наведе на мисълта да се спра на тези две преломни десетилетия в българската история, те и двете започват, така да се каже, отвън, имам предвид, че в България има около 10 000 членове на Българската работническа партия-комунисти, които успяват благодарение на Червената армия да осъществят своя преврат и да заемат властта. Това идва отвън, на крилете на Червената армия, както ни учеха в училищата, когато бях ученичка. Същото стана и след 89-а година. Ние нямахме истинска революция, не бяхме истински подготвени. Имаше някои дисиденти, но повечето от тях, както показаха събитията, се оказаха по-скоро перестройчици, отколкото хора, които искаха истинската промяна. Така че също отвън, след падането на Берлинската стена и събитията в другите социалистически страни, дойде и така да се каже падането на комунизма в България", каза Нася Кралевска.

Комунистите вече не искаха да управляват, да ни държат на събрания, да ни говорят за Маркс и Енгелс, и Ленин  

"Те искаха парите и бяха взели вече мерки преди 89-а година за тяхното усвояване, в смисъл източване от националните пари в свои частни сметки, главно в Западните страни", допълни Нася Кралевска.

Съпоставката между събитията от 1944-та и 1989-а година

"Тази съпоставка между един масов терор, който продължава в различни етапи около 10-12 години, след като преминава в малко по-мек комунизъм, не много, но малко остават все още феодалните белези на комунизма - жителства, не ми се изрежда -  затворени граници и прочие. Докато либералните илюзии са доста характерни за посткомунистическия период", допълни Нася Кралевска. 

Повече можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците.  Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан и срещу него тегне обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24