"Преди, когато държавата изцяло финансираше киното, този цикъл беше сведен до една година и там си беше ясно, всичко беше даже под една година. И всички онези филми, които сега продължават да радват след толкова години толкова много милиони българи, са произведени по много по-лесен и бърз и ефективен начин. Тогава системата беше копирана от Холивуд, колкото и да говорят за политическа цензура, самата система на производство беше въведена от един много мъдър и умен човек. Типично холивудска продуцентска система с нужния контрол и нужните темпове, за да не се харчат излишно пари. Докато сега по 3,4,5 години минават, докато се завърти цикълът от начало - кандидатстване, финансиране частично", каза Николай Волев в предаването "Графити по въздуха".
За връзката между киното и театъра
"Докато в театъра това е много по-опростено. Средствата са много по-малко."
Лишен съм от възможността да правя документално кино
"Киното е скъпо удоволствие. Театърът е много по-евтино удоволствие. Десетократно по-евтино удоволствие. Киното е много скъпо удоволствие и ако то не получава нужната подкрепа от държавата, не може нищо да се направи."
"Елизабет - жена по случайност" е едно произведение, което отдавна ме вълнува, казва режисьорът Николай Волев
"На стари години тя си наумява, първо е лудо влюбена в 34-годишен по-млад мъж от нея и второ си е наумила, че Шекспир работи подмолно, за да я свали от трона. Това, разбира се, са трагикомични елементи, върху които разсъждава и Дарио Фо и които ме привлякоха, защото човешката природа често пъти е толкова парадоксална и толкова смешна, и нелепа, че на пръв поглед изглежда невероятна."
Сменил е различни професии
"Баща ми от малък още от предучилищна възраст всяко лято от първи клас нататък, всяка ваканция той настояваше аз да работя. Помагал съм на баба ми да ниже тютюн, след това съм простирал тухли, след това съм поливал панели, брал съм домати, какво ли не. Работил съм по време на следването какви ли не професии, за да се издържам."
За да проникне човек в психиката, трябва да познава максимално много хора
"Спомням си на един фестивал в Гърция преди 89-та, когато участвах с "Дом номер 8" и започнах да говоря колко е ужасно да се създава изкуство тук и те се нахвърлиха върху мен, защото се оказа, че всички в Гърция, които се занимават с изкуство, са леви. Те казваха "Недей, ти не си ял попарата на бедния капиталистически свят". Богатият капиталистически свят е едно, но бедният... Там държавата лишава точно хората на изкуството от онези средства, които са жизнено необходими да има нормален процес, културен процес и всичко е подчинено на рекламата, на пазара, на търговията, на алъш вериша."
"Надявам се, че нещата ще тръгнат в добра посока и че хората, които напуснаха България, ще започват да се връщат, защото извън всичко това дадеността на България е райска", каза режисьорът Николай Волев.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл." Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна . "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..
Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица. Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..