Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От МЗ съобщиха, че у нас не е прилагано забранено френско лекарство за диабет

Снимка: БГНЕС

От Министерството на здравеопазването съобщиха за "Хоризонт", че  в България не е прилагано забранено през 2009 г. френско лекарство за диабет, за  което разследване на Би Би Си показа, че е причина за смъртта на стотици пациенти.

Случаят нашумя, след като Би Би Си публикува информация, че според френски здравни експерти лекарството за диабет може да е убило между 500 и 2000 души преди да бъде изтеглено от пазара през 2009 година.

На делото ще се обсъжда защо лекарството, въведено през 1976-а, е било разрешено за продажба толкова дълго време, въпреки предупрежденията. Тези данни се оспорват от френската фирма, според която има само три документирани случая, при които смъртта може ясно да се дължи на употребата на медикамента, а според информацията на Министерството на здравеопазването до "Хоризонт" това лекарство се е прилагало като добавка към основната терапия при пациенти със захарен диабет тип 2, които са с наднормено тегло.

То съдържа съставка, при която има повишен риск от кардиотоксичност. Лекарствените продукти, съдържащи съставката, са одобрени за употреба в четири държави членки на Европейскя съюз - Франция, Португалия, Кипър и Люксембург, като само във Франция и Португалия продуктът е пуснат на пазара преди отмяната на разрешението му за употреба.

Отмяната е през 2009 година, когато френските органи издават бързо известие, с което информират Европейската агенция по лекарствата за своето решение да отменят във Франция разрешенията за употреба на медикамента поради повишен риск от кардиотоксичност или клапни сърдечни заболявания.

Португалските компетентни органи също спират употребата му, посочват още от Министерство на здравеопазването.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Намериха жена и 7-годишния ѝ син, обявени за издирване

Жената и седемгодишният и син, които полицията обяви за издирване, са открити  във Велинград, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Благоевград. Те са в добро състояние и вече са в дома си в село Аврамово при своите близки.   Издирват 39-годишна жена и 7-годишно момче Двамата бяха в неизвестност от 10 февруари, като в търсенето им се..

публикувано на 18.02.25 в 20:25

Тежка катастрофа затвори пътя Русе - Бяла

Пътят Русе - Бяла е затворен заради катастрофа в района между село Обретеник и разклона за Две могили. Сблъскали са се ТИР и микробус. По първоначални данни има един загинал и един тежко ранен. За леките автомобили има обходен маршрут, а тежкотоварните изчакват.

публикувано на 18.02.25 в 20:19

Пенсиите няма да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило

Пенсиите няма да се осъвременят от първи юли тази година по Швейцарското правило. Това е записано в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за тази година, с който БНР разполага. Предлага се индексацията на пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да е с 5 на сто. Този процент е получен като сбор от 20% от нарастването на..

публикувано на 18.02.25 в 20:00

Франция свиква втора среща за Украйна и европейската сигурност

Франция свиква втора за тази седмица международна среща за войната в Украйна и европейската сигурност утре. Това съобщиха дипломатически източници, цитирани от "Ройтерс". Сред поканените са представители на Канада, Норвегия, Румъния, Гърция и балтийските страни. На първото съвещание вчера бяха обсъдени възможностите за изпращане на миротворци в Украйна..

публикувано на 18.02.25 в 19:59

В Босилеград отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола на свбодата

Дипломати, представители на политически партии, депутати от 51-вото НС, специално пристигнали от София, граждани, кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов и кюстендилци участваха в поклонението за 152-рата годишнина от гибелта на Васил Левски пред паметника на Апостола в Босилеград. От Културно-информационния център в Босилеград (КИЦ) и Столичната..

публикувано на 18.02.25 в 19:52
Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът: Проектобюджетът е готов

Преди началото на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков заяви, че заложените в управленската програма цели са с хоризонт за пълен мандат: Какво пише в управленската програма на правителството "С колегите от коалицията, както и с колегите, които подкрепят правителството – ДПС-ДПС, ще разгледаме всички..

публикувано на 18.02.25 в 19:28
Илияна Йотова

Вицепрезидентът подкрепи позицията на държавния глава да не се пращат военни в Украйна

Вицепрезидентът Илияна Йотова подкрепи позицията на президента Радев за изпращането на български военен контингент в Украйна и коментира срещата в Риад. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна "Смела и категорична позиция на президента господин Румен Радев. Надявам се това да бъде позицията на Народното..

публикувано на 18.02.25 в 19:09