До 4 ноември ще продължи Националният конкурс за авторска рисунка „ХАРИ ПОТЪР - 20 години МАГИЯ“. Това е първата инициатива, с която официално започват празненствата по случай българския юбилей на поредицата. Точно на 13 ноември 2000 година издателство „Егмонт“ представя на читателите у нас историята на младия магьосник с първия роман на Дж. K. Роулинг „Хари Потър и философският камък“.
Ще се приемат рисунки, изпратени само по пощата, на адреса на издателството: „Егмонт България“ ЕАД, гр. София 1142, ул. „Фритьоф Нансен“ № 9, с пощенско клеймо не по-късно от 4 ноември 2019 година.
„Това е първото събитие от една поредица, с която в продължение на цяла година ще празнуваме 20-годишнината. Конкурсът е насочен към деца от първи до 1-ви до 7-ми клас в страната и български деца, учещи се в българските училища в чужбина. Целта на конкурса е да насърчава четенето сред подрастващите и също така да има даде възможност за творческа изява“, обясни пред БНР Велизара Добрева - изпълнителен директор на издателство „Егмонт“, председател на Асоциация „Българска книга“.
„Четенето само по себе си събужда въображението, а рисуването е най-лесният изказен израз на това, което ражда нашето въображение. Затова съчетахме и първата ни инициатива е този национален конкурс за авторска рисунка“, добави тя в предаването „Хоризонт до обед“.
Рисунките ще бъдат класирани в три категории - първи и втори клас, трети и четвърти клас и децата от пети, шести и седми клас. Победителите ще получат юбилейните български издания на поредицата.
„Във всяка една от категориите ще излъчим по трима победители. Първите от тях ще получат пълния комплект от седемте юбилейни издания, а за второ и трето място наградата ще бъде първият роман от юбилейните издания „Хари Потър и философският камък“, каза Велизара Добрева.
Тя съобщи, че следващата инициатива, свързана с 20-годишнината е на 13 ноември тази година – преиздаване на 7-те романа в едни специални юбилейни български издания.
„Ако ние съумеем като възрастни да работим с децата и да хванем всяка една брънка, всеки един герой, всеки един образ, всяко едно взаимоотношение, което е изградено в тези книги, може да станат чудесна основа за непрекъснат разговор с нашите деца, каза Велизара Добрева.
„Тези книги също така стимулират и четенето. Свидетел съм била през годините, дори на деца, които не умеят все още да четат, защото са в ранна детска възраст, молят родителите и заедно четат глави от книгите. Това е и целта на нашите празненства и всички инициативи, които предстоят - да подкрепяме четенето и да работим в посока грамотността на нашите деца“, допълни тя.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..