Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна конкурса за авторска рисунка „ХАРИ ПОТЪР - 20 години МАГИЯ“"

До 4 ноември ще продължи Националният конкурс за авторска рисунка „ХАРИ ПОТЪР - 20 години МАГИЯ“. Това е първата инициатива, с която официално започват празненствата по случай българския юбилей на поредицата. Точно на 13 ноември 2000 година издателство „Егмонт“ представя на читателите у нас историята на младия магьосник с първия роман на Дж. K. Роулинг „Хари Потър и философският камък“.

Ще се приемат рисунки, изпратени само по пощата, на адреса на издателството: „Егмонт България“ ЕАД, гр. София 1142, ул. „Фритьоф Нансен“ № 9, с пощенско клеймо не по-късно от 4 ноември 2019 година.

„Това е първото събитие от една поредица, с която в продължение на цяла година ще празнуваме 20-годишнината. Конкурсът е насочен към деца от първи до 1-ви до 7-ми клас в страната и български деца, учещи се в българските училища в чужбина. Целта на конкурса е да насърчава четенето сред подрастващите и също така да има даде възможност за творческа изява“, обясни пред БНР Велизара Добрева - изпълнителен директор на издателство „Егмонт“, председател на Асоциация „Българска книга“.

„Четенето само по себе си събужда въображението, а рисуването е най-лесният изказен израз на това, което ражда нашето въображение. Затова съчетахме и първата ни инициатива е този национален конкурс за авторска рисунка“, добави тя в предаването „Хоризонт до обед“.

Рисунките ще бъдат класирани в три категории - първи и втори клас, трети и четвърти клас и децата от пети, шести и седми клас. Победителите ще получат юбилейните български издания на поредицата.

„Във всяка една от категориите ще излъчим по трима победители. Първите от тях ще получат пълния комплект от седемте юбилейни издания, а за второ и трето място наградата ще бъде първият роман от юбилейните издания „Хари Потър и философският камък“, каза Велизара Добрева.

Тя съобщи, че следващата инициатива, свързана с 20-годишнината е на 13 ноември тази година – преиздаване на 7-те романа в едни специални юбилейни български издания.

„Ако ние съумеем като възрастни да работим с децата и да хванем всяка една брънка, всеки един герой, всеки един образ, всяко едно взаимоотношение, което е изградено в тези книги, може да станат чудесна основа за непрекъснат разговор с нашите деца, каза Велизара Добрева.

„Тези книги също така стимулират и четенето. Свидетел съм била през годините, дори на деца, които не умеят все още да четат, защото са в ранна детска възраст, молят родителите и заедно четат глави от книгите. Това е и целта на нашите празненства и всички инициативи, които предстоят - да подкрепяме четенето и да работим в посока грамотността на нашите деца“, допълни тя.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росалин Наков

Росалин Наков: В инструменталната музика всеки може да открие нещо за себе си

Композиторът Росалин Наков казва, че много обича инструменталната музика. Сам създава такава и я изпълнява на пиано. Като композитор пише песни и за известни певци. Дълбокият свят на музиката обаче отваря пространството на чистият звук, който се абстрахира от стиха и стила на певеца. В това звучене слушащият музиката се потапя в..

публикувано на 18.10.24 в 09:43

Националният музикален театър поставя “Криворазбраната цивилизация“

В Деня на народните будители  - 1 ноември,  на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на мюзикъла “Криворазбраната цивилизация”, по знаменития телевизионен мюзикъл от 1974 г. с Георги Парцалев, Георги Калоянчев, Ружа Делчева, Никола Анастасов, Лора Керанова и Зорка Димитрова. Режисьор на спектакъла е..

публикувано на 17.10.24 в 14:49

Симфоничният оркестър на БНР с концерт за 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев

Симфоничният оркестър на БНР ни кани на концерт утре вечер – 18.10, в зала "България". Събитието започва в 19 часа, а поводът е 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев.   Той е голяма фигура в българската култура, доайен сред композиторите и диригентите у нас, както и педагог, възпитал поколения млади артисти в Националната музикална академия..

публикувано на 17.10.24 в 12:17
Десислава Денева

Десислава Денева открива изложбата си "Някъде тук"

Художникът Десислава Денева открива днес от 17.30 часа изложбата си "Някъде тук" в столичната галерия "Българи". В картините си авторката противопоставя доброто и злото, тъгата и радостта, детайлната разработка и някои елементи от картините, които са общи и символни . Нюансите в емоционалното състояние, нюансите в цветовете и колорита са..

публикувано на 17.10.24 в 10:38
 Калина Томова

Калина Томова за забравените звуци от миналото и как ги преоткрива съвременната наука

Младия и обещаващ музиковед Калина Томова ни води в света на ранната музика – един от най-загадъчните и вълнуващи периоди в музикалната история.  Калина сподели своите проучвания в областта на полифоничната музика от XV век и разказа за важността на този период за развитието на европейската музикална традици я. Като изследовател, Калина..

публикувано на 16.10.24 в 14:40
Стефан Вълдобрев и Пламена Бачийска

Стефан Вълдобрев: Заобичах много повече България, природата ѝ, красотата ѝ и хората!

Стефан Вълдобрев , актьор, композитор, музикант, певец и филмов режисьор е гост в поредицата на "Нощен хоризонт" - "Магията на театъра" .  Познавате Стефан Вълдобрев от театралната сцена, от киното, както и от концертите му с "Обичайните заподозрени". В едно интервю той казва: "За мен обиколките из България са като зависимост. Обичам страната,..

публикувано на 16.10.24 в 10:47

Микрофестивалът "Инфундибулум" обживява подлеза до автогарата в Габрово

В района на подлеза до автогарата в Габрово започна вторият Mикрофест на платформата Capturing Creativity на габровката Росина Пенчева. Тази година микрофестивалът носи името "Инфундибулум" и преобразява нетипичното за събития градско пространство с триизмерна артинсталация, читалня за фантастика, концерти и диджей сет. "Това е второто..

публикувано на 15.10.24 в 12:18