Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе сборникът "Времето е наше" на списание "dВЕРСИЯ"

Константин Мравов
Снимка: Ани Петрова


На 16 октомври ще бъде официалното представяне на сборника в Националния студентски дом в 18.30 часа. "Времето е наше" е четвъртият поред сборник на списание "dВЕРСИЯ". Той ще бъде представен на 16 октомври в Националния студентски дом в 18.30 часа.
"Винаги може да се чете това, че времето е било на политиците или на някакво младо поколение или нещо такова. Всички по някакъв начин са преживели, каквото са преживели. На страниците на сборника може да се види", каза Константин Мравов в предаването "Хоризонт до обед" на БНР.

Припомнянето на лозунга "Времето е наше" е опит да си спомним какви са били борбите на онова време, в началото на 90-те.

"Времето е наше" би трябвало да означава, редом с други интерпретации, че хората, тези които правят демокрацията,взимат някак си съдбата в ръце, което към днешна дата съдейки по това колко се говори за годишнината от прехода, т.е. изключително малко, ние сме изненадани", каза Станислав Додов.

В сборника са събрани мненията на петима души, които са работили в различни сфери преди 1989 година.

"Става въпрос за образование, здравеопазване, транспорт, културна сфера и социална сфера," допълни Константин Мравов.

"Няма как да очакваме, че хората разсъждават еднопосочно, хомогенно и че всички вкупом скандираме - Да живее преходът - точно такъв, какъвто той е издиган от официалната власт. Напротив, точно това, което искаме да направим със сборника и смятам, че сме се справили добре, да покажем не просто различни истории, перспективи, но и за читателите да е съвсем разбираемо как те си противоречат, както по между си, така и понякога вътре във всеки един разказ. Ще ми се да припомним колко е важно това противоречие и че всъщност от него се ражда политиката", допълни Станислав Додов.

Важни са преградите вътре в самото ни ежедневие, каза Константин Мравов:

"Те са къде икономически, къде свързани с някакъв бит, който се е изродил от цялото нещо и за мен това беше ценно, че цялостно сборникът ми дава някакъв отговор, какво всъщност представлява този преход с всичките противоречия вътре, които казахме. За инженера, който изведнъж осъзнава, че в западната демокрация могат да отглеждат обществена железница, а ние не можем и той съответно си изгражда някакви виждания за света на базата на това", коментира Константин Мравов.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35