Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скайрънинг и има ли той почва у нас?

Старт по 66 км
Снимка: Таня Иванова



С малка подкрепа поддържаме национален отбор, федерация (понеже тя не се финансира от държавата) и правим етап от Световната купа - това разказва Димитър Димитров, собственик на малка спортна фирма, който от няколко години организира “Пирин Ултра” и ръководи Българската федерация по скайрънинг. Един сравнително млад спорт, за който в България - и като място за подготовка, и като условия за провеждане на състезания на свтовно ниво - има бъдеще, защото планините ни предлагат не само красиви гледки, но и достатъчно технични и предизвикателни трасета.

В края на миналия месец в Банско за втора поредна година една от дистанциите (66 км) на планинския ултрамаратон “Пирин Ултра” беше и етап от Световните серии по скайръниг. Затова, наред с другите бегачи, на старта застанаха и 20 елитни атлети, сред които световната шампионка за 2018 г. Рагна Дебатс, както и българите Антония Григорова и Кирил Николов-Дизела. Преди състезанието Антония заемаше 23-о място в генералното класиране, а Дизела - 13-о. След като и двамата завоюваха бронзови медали, Антония зае 17-ото място, а Дизела влезе в ТОП 10 с девета позиция. Трябва да се отбележи и, че той подобри времето на миналогодишния победител Пере Аурел.

Скайрънинг или да бягаш в небето

Началото му като спорт е поставено през 1992 г. от италианеца Марино Глакомети и негови сподвижници. През 90-те години на миналия век те правят първите състезания на Монблан и Монте Роса.

Към момента се провеждат над 200 състезания в 65 страни с над 30 000 участници, като популярността на скайрънинга продължава да расте. Миналата година в трите старта на “Пирин Ултра” участваха 200 души от 25 държави, а тази - 500 от 39. Някои от участниците се връщат на следващата година отново - за да подобрят постижението си или просто за да спечелят точки за генералното класиране. Така миналата година французинът Бенят Мармисол зае второто място, а сега победи при мъжете, Рагна Дебатс пък през 2018 г. се отказа на Тевно езеро, а сега дойде пак, за да заеме първото място при жените.

Какво споделиха преди старта и след него някои от участниците в “Пирин Ултра” - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици събират пари за Детското отделение на болницата в Елин Пелин

Утре (26 ноември) в софийското село Осойца ще има голям екофестивал. Организира го Международното училище "Космос", като събитието е благотворително - деца, родители и учители ще събират отпадъци за рециклиране, които ще бъдат изкупени от фирми, а парите ще отидат за ремонт на Детското отделение на Многопрофилната болница в град Елин Пелин...

публикувано на 25.11.25 в 09:50

Незрящият бегач Виктор Асенов представи на Банско филм фест филма за своя "Еверестинг"

Вчера приключи 24-ото издание на Банско филм фест. Една от премиерите на международния фестивал беше на филма “Еверестинг” за незрящия планински бегач Виктор Асенов .  Става дума за изкачване от хижа “Алеко” на Витоша до Черни връх 19 последователни пъти, за 46 часа, между 21 и 23 март 2025 г., без да се спи . Като денивелация това се равнява..

публикувано на 24.11.25 в 22:00
Георги Атанасов - Джиджи

100 години от рождението на Георги Атанасов - Джиджи

На 26 юли се навършиха 100 години от рождението на големия български алпинист Георги Атанасов - Джиджи. За него на Банско филм фест (19 - 23 ноември) имаше специално място в рубриката "Памет", която припомня за значими имена от екстремните спортове . За първия професор по алпинизъм, на сцената на фестивала разказаха Александър Шопов - доцент по..

публикувано на 23.11.25 в 22:00
Законите на Мърфи

23.11.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 23.11.25 година.

публикувано на 23.11.25 в 08:15
Първото 9А+ в света?

Екстремните спортове 16 - 22 ноември 2025

Тази седмица Банско е световна сцена на екстремните спортове - в полите на Пирин планина се провежда 24-ото издание на Международния фестивал на планинарското и екстремно кино . Традиционно съботата е най-натовареният ден в програмата. Сутринта започна със състезанието по катерене на изкуствена стена Купа “Петър Атанасов” , на името на..

публикувано на 22.11.25 в 22:00
ХристоТумбев

"Приказки от Севера" с планиския водач Христо Тумбев

В Банско днес и утре е кулминацията на Международния фестивал на планинарското и екстремното кино. Утрото в петък започна с  проливен дъжд и гръмотевична буря, което наруши графика на част от младежката програма, но пък имаше толкова филми за гледане в трите зали, че човек можеше и да не разбере дали дъждът е спрял.  Междувременно на..

публикувано на 21.11.25 в 22:00
Домна Ганева

Домна Ганева - вълшебството на една актриса, събрала сцена и дом

Театърът е изкуство, което се случва тук и сега. Има обаче актьори, които успяват да намерят начин, заради таланта и отдадеността си в професията, да направят така, че да си спомняме за техните театрални роли дълго време след като постановките са слезли от афиша. Такива роли е постигала Домна Ганева в миналото. И то много – като например Аманда в..

публикувано на 21.11.25 в 03:00