"Миналата година за първи път участвахме в благотворителен Коледен базар. Тази година за втора година и също така посланикът на Гватемала в Израел Марио Букаро предложи и направихме проучване, с което сме убедени, че има голям интерес към испанския език и особено към гватемалската култура, литература, музика, кино. Това беше идеята да създадем един такъв културен център, където можем да споделяме тези нови, интересни културни ценности, които може да споделяме всички", каза за БНР Силвия Симова, директор на Културния институт на Гватемала у нас.
Посещението в Гватемала е било прекрасно преживяване, сподели Силвия Симова.
"Посетих Антигуа, едно прекрасно място, където също в културния център можем да открием освен брошури и също така екскурзии, с които хората, които имат интерес да посетят града и също така да учат испански имат тази възможност. Други интересни места в Гватемала, които могат да бъдат посетени, които аз също съм запомнила това е езерото Атитлан. Знаем за известната, древната цивилизация на маите. Техният паметник се намира в Тикал, в местността Петен и е едно друго интересно място, с което съм запомнила Гватемала и мисля, че би било наистина интересно за нас да отидем и да го посетим", допълни Силвия Симова в предаването "Преди всички".
Историята на куклите
"Историята на куклите е доста интересна. Тя говори за куклички, така наречените китапенас, които помагат мъката или тъгата да бъде приета по-леко, блажено. Това се прави от жени, един вид като ритуал или техни вярвания преди години, когато са се случвали, също така наскоро имаме такъв факт, вулканите, когато са изригвали. Това е било начин, по който те да се молят за благоденствие, за сполука, за здраве, за късмет, за щастие. Те са седем на брой, за седем дни от седмицата и преди лягане всяко едно детенце или възрастен човек може да си говори с тях, да споделя своите мъки и тревоги и така да се освободи от тези отрицателни енергии", каза Силвия Симова.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файлСпонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..