Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северна Македония очаква най-бързо да затвори преговорната глава "Образование"

Снимка: picture alliance / abaca

"Образование" е първата глава, която Република Северна Македония е амбицирана да затвори, след получаване на поканата за преговори с Европейския съюз. Югозападната ни съседка е осъзнала значението на най-важната реформа и усилено се учи от успехите и грешките на България в тази сфера. Кореспондентът на програма "Хоризонт" Кети Тренчева разговаря с училищни директори и държавни образователни инспектори от двете държави, които проведоха тридневна среща в Банско, осъществена със съдействието на фондация „Българска памет“. Организация, която осъзнава, че връзките между младите и амбицията им да получат европейско образование ще превъзмогне грешните политики от миналото на Балканите. 

От няколко години македонската образователна система се реформира динамично, изследвайки европейския опит и на България. Югозападната ни съседка има и конкретна цел, и солидна подготовка за започване на преговорите с ЕС в тази област. Това сподели пред БНР държавният образователен инспектор на Струмишния регион Георги Здравев:

"България е по-напред от нас и като кандидат-член на ЕС ни е много важен опитът, който тя има от провежданите преговори с Европейския съюз". 

30 училищни директори от двете държави дискутираха откровено какво още е необходимо да се направи в средното образование, така че се разтовари от ненужното и на младите да се дават знания, адекватни на все по-дигитализиращата се икономика . Най- напреднала е реформата в професионалното образование, в Северна Македония се нарича "стручно", и това е логично с оглед демографската криза и острия дефицит на квалифицирани кадри и при тях и у нас. В професионалните гимназии от тази година директорите и учителите вече активно участват в разработката на учебните планове и програми. Общият проблем е все още слабият интерес към него и отсъствието на бизнеса в училището. Примери бяха дадени от Струмица и Гоце Делчев.

Директорите на общообразователните средни училища признават, че са малко по-ощетени по отношение на учебното съдържание. В България ролята на учителите в подготовката на учебните планове и програми е твърде формална, а в Северна Македония изобщо няма такава. Там има държавно бюро за развитие на образованието, което ги изработва и налага.

Впечатляваща беше активността в дискусиите по време на тази тридневна среща и желанието да се търсят общи решения. 

Фанка Къшева, директор на училище в Белица и доброволец към фондация „Българска памет“:

"Има практически смисъл, но и много силно духовно общуване се получи, за разлика от много други обучения, където дори с кредити, се получава формално. Ние сме доволни! Получи се, защото ние го искаме. И разбира се, тук голяма роля играе д-р Милен Врабевски - той е модерен европеец с възрожденски дух. Голяма личност!".   

Изумителен е фактът, че училищните директори в своята загриженост и отговорност надрастват границите на двете държави и говорят за балкански образователни приоритети. Ето защо: 

"Ние живеем заедно, имаме общи проблеми в образованието, а то е в основата на развитието на всяка една държава и на балканското общество, значи имаме и общи балкански проблеми. Европеизирането на Балканите трябва да стане заедно, както е било балканското възраждане и балканското образование", каза Фанка Къшева.

Репортажа на Кети Тренчева в предаването "Хоризонт за вас" за срещата на над 30 училищни директори от България и Северна Македония можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свлачище причини смъртта на най-малко 16 души в Индонезия

Предизвикано от проливни дъждове свлачище на основния индонезийски остров Ява причини смъртта на най-малко 16 души, трима други са безследно изчезнали, предаде АФП, позовавайки се на съобщение на местните власти. Интензивните валежи в планински район край град Пекалонган, провинция Централна Ява, предизвикаха свлачището в понеделник, при което..

публикувано на 21.01.25 в 12:29

В ЕП дебатираха за ролята на Акта за цифровите услуги в ЕС

Евродепутати се разделиха по въпроса за ролята на Акта за цифровите услуги в ЕС и ролята на американските милиардери върху влиянието на социалните платформи в Общността. Заместник-председателят на Европейската комисия за технологичния суверенитет, сигурност и демокрация Хена Виркунен заяви, че актът не е цензура, а инструмент за премахване на..

публикувано на 21.01.25 в 12:10

Миньор е загинал при инцидент в Словения, други двама са в неизвестност

Един миньор е открит мъртъв, а двама са в неизвестност, но се предполага, че също са мъртви, след наводнение снощи във въглищна мина в град Велене, Североизточна Словения, съобщиха словенските медии. Компанията, управляваща мината, "Премогоуник Велене" (Premogovnik Velenje) съобщи, че около 19 часа местно време (20 часа българско време) в..

публикувано на 21.01.25 в 12:07

Публикувани са промените в Закона за съдебната власт, влизат в сила веднага

В Държавен вестник днес са обнародвани и промените в Закона за съдебната власт, с които се прекратява процедурата за избор на главен прокурор и се въвежда забрана за този състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) да открива нови процедури и да избира председатели на върховните съдилища и обвинител №1 поради изтеклия мандат на членовете му...

публикувано на 21.01.25 в 11:52

През 2024 г.: Реалните заплати във Великобритания нараснали с най-бърз темп

Реалното заплащане в Обединеното кралство е нараснало с най-бързия си темп средно за повече от три години. Водещ е ръстът на заплатите в частния сектор. Въпреки риска от по-висока инфлация, очакванията са Английската централна банка да намали лихвените проценти следващия месец. Службата за национална статистика оповести, че след..

публикувано на 21.01.25 в 11:35
Слава Янакиева

Слава Янакиева: Повечето сведения на историците говорят против това, което пише в житието на Невски

"Фактите ясно показват, че името на храм "Свети Александър Невски" е въпрос на конюнктура на времето. Самото предложение на Петко Каравелов на Учредителното събрание е да се построи храм, който да показва ясно чувството за благодарност към руския император. Макар да има други предложения, като например от Васил Берон, храмът да не бъде в Търново,..

публикувано на 21.01.25 в 11:28