Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северна Македония очаква най-бързо да затвори преговорната глава "Образование"

Снимка: picture alliance / abaca

"Образование" е първата глава, която Република Северна Македония е амбицирана да затвори, след получаване на поканата за преговори с Европейския съюз. Югозападната ни съседка е осъзнала значението на най-важната реформа и усилено се учи от успехите и грешките на България в тази сфера. Кореспондентът на програма "Хоризонт" Кети Тренчева разговаря с училищни директори и държавни образователни инспектори от двете държави, които проведоха тридневна среща в Банско, осъществена със съдействието на фондация „Българска памет“. Организация, която осъзнава, че връзките между младите и амбицията им да получат европейско образование ще превъзмогне грешните политики от миналото на Балканите. 

От няколко години македонската образователна система се реформира динамично, изследвайки европейския опит и на България. Югозападната ни съседка има и конкретна цел, и солидна подготовка за започване на преговорите с ЕС в тази област. Това сподели пред БНР държавният образователен инспектор на Струмишния регион Георги Здравев:

"България е по-напред от нас и като кандидат-член на ЕС ни е много важен опитът, който тя има от провежданите преговори с Европейския съюз". 

30 училищни директори от двете държави дискутираха откровено какво още е необходимо да се направи в средното образование, така че се разтовари от ненужното и на младите да се дават знания, адекватни на все по-дигитализиращата се икономика . Най- напреднала е реформата в професионалното образование, в Северна Македония се нарича "стручно", и това е логично с оглед демографската криза и острия дефицит на квалифицирани кадри и при тях и у нас. В професионалните гимназии от тази година директорите и учителите вече активно участват в разработката на учебните планове и програми. Общият проблем е все още слабият интерес към него и отсъствието на бизнеса в училището. Примери бяха дадени от Струмица и Гоце Делчев.

Директорите на общообразователните средни училища признават, че са малко по-ощетени по отношение на учебното съдържание. В България ролята на учителите в подготовката на учебните планове и програми е твърде формална, а в Северна Македония изобщо няма такава. Там има държавно бюро за развитие на образованието, което ги изработва и налага.

Впечатляваща беше активността в дискусиите по време на тази тридневна среща и желанието да се търсят общи решения. 

Фанка Къшева, директор на училище в Белица и доброволец към фондация „Българска памет“:

"Има практически смисъл, но и много силно духовно общуване се получи, за разлика от много други обучения, където дори с кредити, се получава формално. Ние сме доволни! Получи се, защото ние го искаме. И разбира се, тук голяма роля играе д-р Милен Врабевски - той е модерен европеец с възрожденски дух. Голяма личност!".   

Изумителен е фактът, че училищните директори в своята загриженост и отговорност надрастват границите на двете държави и говорят за балкански образователни приоритети. Ето защо: 

"Ние живеем заедно, имаме общи проблеми в образованието, а то е в основата на развитието на всяка една държава и на балканското общество, значи имаме и общи балкански проблеми. Европеизирането на Балканите трябва да стане заедно, както е било балканското възраждане и балканското образование", каза Фанка Къшева.

Репортажа на Кети Тренчева в предаването "Хоризонт за вас" за срещата на над 30 училищни директори от България и Северна Македония можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход

Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за състоянието на пътищата у нас отново стана обект на обществено внимание заради смъртта на 12-годишната Сияна, която загина в тежка катастрофа. Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

В Смолян раздадоха безплатно фиданки по повод Седмицата на гората

Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората.  Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...

публикувано на 08.04.25 в 13:56
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Трябва ни още по-стабилна коалиция, може и да не влезем в еврозоната от 2026 г.

В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото банковата система трябва да се преформатира 2 пъти за години, а това е скъпо. Може да влезем на 1 януари 2026 г. или 1 януари 2027, ако дотогава изпълняваме критериите, може и да е по-нататък,..

публикувано на 08.04.25 в 13:38

МОН предлага математическите гимназии да се преобразуват в специализирани училища

Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Образователният министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. Предложението обхваща всичките 31 Природо-математически гимназии в..

публикувано на 08.04.25 в 13:22

Експерт: Няма вещи лица, защото трябва да има достойно заплащане

Липсата на подготвени кадри се отразява и това оказва влияние върху бързината на изготвяне на експертизите. Да, няма експерти, а няма, защото трябва да има адекватно и достойно заплащане на техните услуги и труд, заяви доц. Орлин Колев от Асоциацията на вещите лица и експертите в интервю пред БНР.  Вчера министърът на правосъдието..

публикувано на 08.04.25 в 13:16
Орлин Колев

Орлин Колев ще е докладчик по делото за прекратената процедура за избор на главен прокурор

Най-новият конституционен съдия - избраният преди дни от Народното събрание Орлин Колев, ще е докладчик по делото за прекратената процедурата за избор на главен прокурор.  След като беше сезиран от единствения кандидат - настоящият временно изпълняващ функциите обвинител номер едно Борислав Сарафов, тричленен състав на Върховния административен съд..

публикувано на 08.04.25 в 13:12
Инж. Йордан Вълчев

Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като свидетел за катастрофата край Телиш

Председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев е бил извикан на разпит заради тежката катастрофа, в която загина 12-годишната Сияна.  От него са били изискани документи, свързани с изграждането и поддържката на пътя Луковит - Плевен, за който, както стана ясно, са били подавани десетки сигнали, че е проблемен, научи БНР от..

публикувано на 08.04.25 в 13:04