Двама графични дизайнери - Тодор Георгиев и Жаклина Гетова, са създатели на изложбата „Графема“ в пловдивското арт пространство „СКЛАД“ - единствен от старите тютюневи складове, който не е в състояние на руини. Изложбата ще продължи до края на октомври и е част от културния календар на Пловдив Европейска столица на културата.
Тодор Георгиев казва, че шрифтът графема носи „много повече характер и човешко излъчване“, защото носи следата от ръката, туша и хартията.
Жаклина Гетова подчертава, че и двамата с Тодор са посветени на шрифтовия дизайн и калиграфията. „Фокусът ни е обвързан с това да правим неща, свързани с произвеждането на ръка.“ Определя графема като ръкописен шрифт, направен специално за събитието от Пловдив 2019. „Той е калиграфски изписан с плоска четка и кирилицата може за де ползва безплатно“, уточнява тя.
Текстът обичайно е двуизмерен, но при Тодор и Жаклина буквите са триизмерни. Обемните работи от изложбата не могат да се разглеждат като текст, а по-скоро като отделни графеми. „Определено идва от нашата страст и любов към буквите и всичко свързано с тях“, споделя Тодор Георгиев.
В изложбата в „СКЛАД“ двамата използват провокативни като плътност и излъчване материали – от бетон до мъх, които превръщат всяка буква в скулптура. Буквата „а“ е най-малката в изложбата. „Аз си я представям като малко семенце, което се посажда и след това се развива цялата азбука и цялата кирилица“, разказва Жаклина Гетова.
В буквата „ш“ например е вплетен и звук. „Идеята беше една от буквите да бъде със звук – продължителен звук, който на мен ми напомня на вятър, на вълни – всеки го интерпретира по собствен начин“, пояснява Тодор Георгиев.
Буквата „ь“ пък ангажира и други сетива на посетителя на изложбата, защото е скрита в черна кутия.
В рамките на изложбата е планирана и творческа работилница по калиграфия (на 12 октомври), в която ще се представят основни принципи за изграждане на буквата и споделяне на техники за създаване на ръкописен шрифт.
"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски". Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това в северномакедонския наратив има..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..
"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..
Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..