„Космосът е много як, а през октомври е световният ден на астрономията. Ние се вдъхновихме от това и решихме да направим цял месец на космоса. Това е инициатива, която стартираме тази година. Организации със сходни дейности като нашата решиха да се включат, така че към момента имаме вече девет събития за октомври“, разказа Снежана Янева в предаването "Изотопия".
Ratio се включва с три събития в Месеца на космоса, първото от които е днес, 8 октомври. В сътрудничество с Европейската космическа агенция посетителите ще могат да се пренесат на Марс. Ще гостува планетарният геолог от Природонаучния музей на Лондон Зак Дикисън. Събитието е с вход свободен, ще протече на английски език. Включва презентация и дискусионен панел.
„Със Зак ще си говорим за това как е изглеждала повърхността на Марс преди милиарди години и дали е възможно тя да е била много по-близка до тази на Земята в момента – с реки, езера и може би даже океани, с течна вода. /…/ Марс в момента е доста интересна тема. В момента има поне 8 живи, активни мисии. За догодина са планирани четири, една от които - „Марс 2020“ на НАСА ще изследва именно геологията на планетата в търсене на следи от отминал живот.“
Друго от събитията, които ще бележат космическия октомври, ще бъде посветено на физиката на въртенето – на въртенето и как описваме въртенето. То ще се случи на 22 октомври. „Всъщност въртенето не е никак просто нещо. Даже да опишете как се върти едно шише вода в космоса всъщност е доста сложно“, казва Виктор Данчев, който ще бъде модератор на проявата. „Ние ще покажем експерименти, които на Земята е много трудно да си ги направим веднага, понеже не сме в безтегловност тук.“
На 15 октомври пък ще гостува инженер-физикът Стоил Иванов, специалист по плазмени и йонни двигатели. Той ще говори по темата за космическите двигатели и как се придвижваме в космоса. Стоил Иванов работи по тип двигател, който е слаб като чиста тяга в сравнение на двигателите на един самолет или на изстрелвана ракета, но е много ефективен. „С много малко гориво може да правите ужасно ефективно дълги маневри. Буквално по половин-една година да работи двигателят, с много малко гориво и да ви закара много по-далече, отколкото традиционният ракетен двигател“, поясни Виктор Данчев.
Ratio развива и podcast секция, в която са включени и лектори на събитията. „Хора да могат да ни слушат в удобно за тях време, да сме в телефоните им, защото науката е яка“, посочи Снежана Янева.
Още за космическия октомври ще научите от звуковия файл.Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...