На кресливите им се обръща внимание
Според нея групи от хора са извадили определени фрази и думи, като по този начин са преобърнали голяма част от съдържанието на документа. Тя подчерта, че подкрепящите стратегията са били много повече:
„В България тези, които са по-кресливи и които умеят да манипулират, засега им се обръща повече внимание. Нашият глас – на тези, които обясняваме, че в България има нормална, български модел, система за закрила, като че ли по не се чува“.
В предаването „Нещо повече“ Лилова разкритикува и част от медиите:
„Не се обърна внимание на спокойната работа, когато този документ се разработваше, а се потърси малко повече гласност, когато се предизвикваха скандални ситуации. Ние продължихме изявленията, брифингите… но повече се чуват тези, които имат отрицателно мнение“.
ДАЗД е в постоянна връзка с ромските организации
Председателят на ДАЗД сподели, че и по време на разработването на стратегията, и след това не са прекъсвали връзката с ромските организации. Агенцията се е свързала с кметовете, където имаше напрежение в последните дни след разпространени слухове за отнемане на деца, както и с директори и учители.
Не сме имали сигнали за готвени спекулации
„Никой не можеше да предвиди какво точно се случва конкретно в махалата. В ДАЗД не сме имали сигнали, че в ромски махали се подготвят някакви спекулации, че някой ще взима децата. Апелирам – ако има такива притеснения и за в бъдеще от страна на гражданите относно неправомерни действия на служители, да сигнализират в ДАЗД, за да се провери дейността им“.
Лилова отбеляза, че служители в страната са споделяли за притеснения, но нищо конкретно: „Конкретна информация, че в дадено училище или детска градина ще се случи нещо, не сме имали предварително“.
Председателят на ДАЗД все пак бе категорична, че стратегия за детето трябва да има. По думите ѝ обаче към момента не се работи по такъв документ.
Александър Урумов: Няма от какво да се притеснявам
Набеденият за участник в психозата с „отнемането на деца“ Александър Урумов, който е началник на пресцентъра на Министерството на отбраната, съобщи, че към този момент не е търсен от прокуратурата и службите.
„Готов съм да предоставя всичките си мобилни устройства и всичко, което ползвам за комуникация. Бих съдействал изцяло на такава проверка. Нямам какво да крия и от какво да се притеснявам. Ако имах нещо да кажа, досега да съм го казал. Както не се притеснявах да говоря публично срещу Истанбулската конвенция, която се оказа, че е противоконституционна“.
Алексей Пампоров: Институциите закъсняха с реакцията си
„Институциите взеха рутинни мерки. Те не очакваха да се случи това, което се случи“, изказа мнение от своя страна доц. Алексей Пампоров – социолог от БАН. Според него и сега съществуват мерки, като тези в стратегията:
„Институциите въведоха съвсем дребни промени в законодателството, които обаче доведоха до голяма истерия, защото хората не са запознати с тях“.
Преди избори винаги има фокусирано внимание към ромската общност, подчерта социологът. Според него случилото се в Сливен е било търсена провокация.
Доц. Пампоров смята, че институциите са закъснели с реакцията си.
И в Русия е правен подобен опит със страховете на хората
Оказва се, че не само в България подобни истерии срещат благодатна социална почва. И в Русия е правен подобен опит със страховете на хората. За него разказа в интервю за "Хоризонт" руската разследваща журналистка Анастасия Сечина:
„Тази истерия не беше свързана само с някакви малцинства или мигранти, тя беше свързана с цялото население в някакъв момент. Хората мислиха, че е достатъчен един малък повод, за да дойдат и да им вземат децата“.
Интервютата чуйте от звуковите файлове.
Комисията за енергийно и водно регулиране ще има право да утвърждава минималния размер на планираните разходи на ЕРП-тата за ремонти на електропреносната мрежа и да упражнява контрол върху изпълнението, реши Народното събрание с приети на първо четене промени в Закона за енергетиката. Енергийният регулатор ще може да изисква от ЕРП-тата да..
Професионалистите по здравни грижи са готови на последващи действия, ако парламентът не изпълни исканията им за начална заплата в размер на 150 процента от средната за страната. В позиция до медиите от съсловната им организация се обявяват против идеята на управляващите това заплащане да се договаря между синдикати и работодатели. Здравната..
Повече от 100 хуманитарни организации и правозащитни групи предупредиха, че в Ивицата Газа има "масов глад". Повече от два милиона души изпитват остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост след 21 месеца на конфликт. Сред подписалите изявлението са "Лекари без граници", Световният фонд "Спасете децата" и "Оксфам". Общо над..
Централната избирателна комисия изпрати до президента Румен Радев предложение да издаде указ за насрочване на нов избор за общински съветници в община Пазарджик. До новия избор се стигна след окончателното решение на Върховният административен съд да потвърди решението на Административния съд в Пазарджик, който обяви за недействителен изборът..
С декларация мнозинството в българския парламент осъди руската агресия в Украйна. Проектът беше внесен от ПП-ДБ и беше подкрепен от ГЕРБ-СДС и ДПС - Ново начало с общо 112 гласа "за". В декларацията се посочва, че България се солидаризира с Европейския парламент и потвърждава определението на Руската федерация като държава, подкрепяща..
Административният съд в Благоевград касира частично изборите за общински съветници в Сандански. Това е второто оспорване на резултатите от местния вот през 2023 година. С решението си от днес Административният съд в Благоевград касира резултатите от частичните избори за Общински съвет, провели се на 23 февруари, но само по отношение на..
В Смолян започна изографисването на катедралния храм "Свети Висарион Смоленски". На място работи екипът на проф. д-р Владимир Аврамов, заместник-декан на катедра "Стенопис" към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", който е и автор на проекта. Повече от 20 години след освещаването на катедралния храм започна неговото..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..