Икономистите Абиджит Банерджи (индиец), Естер Дюфло (францизойка) и Майкъл Кремер (американец) спечелиха Нобелова награда за икономически науки за 2019 година за създаване на експериментален подход за облекчаване на глобалната бедност, съобщи в понеделник Кралската шведска академия на науките.
„Тази година лауреатите въведоха нов подход за получаване на надеждни отговори за най-добрите начини за борба с глобалната бедност“, се казва в изявлението на академията, цитирано от Ройтерс.
Техният подход към решаването на проблемите на бедността се състои във „внимателно проектирани експерименти“ за намиране на най-ефективните решения за засегнатите хора. Експерименталните методи на изследване, разработени от триото икономисти, се считат за най-иновативните в икономическото развитие.
Банерджи и Дюфло са преподаватели в Масачузетския технологичен институт, докато Кремер е от Харвардския университет.
Естел Дюфло е втората жена, спечелила нобеловата наградата за икономика.
Официално известна като наградата на Швейцарската централна банка (Riskbank) за икономически науки в памет на индустриалния инвеститор и изобретател на динамита Алфред Нобел, самата тя не е създадена от нейния основател, а по-късно.
Тази награда е създадена от Riksbank през 1968 година, като нейният първи носител е избрана година по-късно. Наградата носи на избраните 9 милиона швейцарски крони (около 918 000 щатски долара), златен медал и грамота.
През миналата седмица бяха връчени шест Нобелови награди - за медицина, физика и химия, плюс две литературни награди и най-голямата награда за мир.
Всички носители, освен този на наградата за мир, получават наградите си в Стокхолм, Швеция, на 10 декември - годишнината от смъртта на Нобел през 1896 година. Единствено носителят на наградата за мир я получава в Осло, Норвегия.
Министри на отбраната на страни от "коалицията на желаещите" за Украйна ще проведат днес среща в централата на НАТО в Брюксел, предаде ДПА, цитирана от БТА. На срещата групата, оглавявана от Франция и Великобритания, ще се опита да постигне напредък по плановете за подкрепа за Украйна. Основната тема, която ще се обсъжда, е как да се..
" Огромна част от държавното управление започва в тъмното. Оттам нататък каква прозрачност, отчетност и борба с корупцията очакваме? ". Това коментира пред БНР изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов относно избора на хора в регулаторите и очаквания вот на недоверие за корупция. МЕЧ внася искане за вот на недоверие в..
Словакия възстановява парите на хората, които са били глобени по време на коронавирусната пандемия, предаде Франс прес. За целта страната създава фонд с капитал над 3 милиона евро. С тези средства ще бъдат обезщетени хората, които не са спазили епидемиологичните мерки, въведени по време на коронавирусната пандемия. Словашкият парламент..
Всяка сфера от дейността на човека вече е засегната от изкуствения интелект. Трябва да извлечем най-доброто от двата интелекта , с които разполагаме. Това каза пред БНР проф. Десислава Бошнакова, ръководител на департамент "Масови комуникации" в НБУ, съавтор на книгата "PR & AI". ИИ е инструмент, създаден от естествения и трябва да..
Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" организира ден на отворените врати. Събитието ще се състои в Плевен в Изнесения комплекс за авиационно образование и ще продължи от 9 до 15 ч. Посетителите ще имат възможност да разговарят с настоящи курсанти-студенти, да разгледат залите за обучение и да получат пълна информация за..
АЕЦ "Козлодуй" може да е най-подходящото място за развитие на изкуствен интелект и центрове за данни. Този, който предложи енергия, печели надпреварата за гигафабрики за изкуствен интелект. Това са само две от публичните послания през последните два месеца. В страната ни има около 20 центъра за данни - в София, Пловдив и Русе, управлявани..
Днес делегациите на Русия и Съединените щати ще проведат втори кръг от консултации в Истанбул за нормализиране на дипломатическите отношения. Първата среща беше на 27 февруари. Руската делегация отново ще бъде оглавявана от Александър Дарчиев, сега руски посланик в съединените щати. Американската страна, както и в първия кръг, ще бъде..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..