Това каза за БНР журналистът Михаил Кръстев по повод изострянето на конфликта в Сирия, заради което премиерът Бойко Борисов събира днес Съвета по сигурността към Министерския съвет. България трябва да се чувства заплашена, тъй като е естествен път за бежанския поток, категоричен е той. Самата Турция пък се намира в тежка икономическа ситуация именно заради сирийската криза, тъй като издръжката на над 3 милиона сирийски бежанци, въпреки дотациите от ЕС, тежи главно върху Анкара:
„До момента тази издръжка се оценява, по-различен оценки, на над 120 милиарда долара. Тоест, ако правителството в Анкара, Ердоган, решат проблема с тези над 3 милиона бежанци, каквито са на думи поне намеренията му с тази операция в Северна Сирия, то икономическата ситуация там ще продължи да се влошава със или без санкции от САЩ и Европейския съюз“.
Според експерта САЩ не се изтеглят от Близкия изток като цяло, а в ситуацията в Сирия администрацията на Тръмп е видяла „перфектна буря“.
„Сирия в момента е шахматната дъска на света. На тази дъска се правят много ходове. Не може да окачествим един ход като изтеглянето на американските военни като импулсивен или необмислен ход от страна на американската администрация. Ако погледнем през последните месеци, около година, присъствието на американски военни в Близкия изток се увеличава, тоест САЩ не планират изтеглянето си от този регион, както заявява Доналд Тръмп пред своите избиратели…По-скоро Тръмп и американската администрация видяха една перфектна буря, която се заформи в Сирия – това, че няма да могат да окажат тази съществена подкрепа на кюрдите в Северна Сирия, това, че кюрдите вече водеха преговори с правителството на Асад и с руските им партньори за подкрепа и при една евентуална инвазия на Турция в Северна Сирия американските военни можеше да се окажат в много лошо положение - между две конкуриращи се военни сили“
От сирийска територия не е била осъществявана агресия срещу турската територия, така че Анкара не може да разчита на член пети от договора за НАТО, допълни Кръстев.
Журналистът Мехмед Юмер допълни, че благодарение на операцията в Северна Сирия „вече в Турция не се говори за икономическата криза, а се говори за война“. В самата държава пък, управляващата Партия на справедливостта и развитието се топи, а ключови фигури в нея правят нова формация, което също е причина Ердоган да се опита да обедини обществеността около себе си:
„Ердоган отдавна говореше за тази операция и тя се очакваше, защото друга проблемна тема в турското общество е така наречената „кюрдска заплаха“, че някога там може да станат неприятни неща за самата турска държава – тоест, от една страна, Ердоган да е решил, че вече няма време да чака и, второ, да е видял, че лека-полека САЩ наистина се оттеглят и изоставят кюрдите.
Американците не се изтеглят, те се прехвърлят, категоричен е и Юмер, според когото Русия се е позиционирала много силно в Сирия.
„Турция наруши принципа, заложен от Кемал Ататюрк в „заводските настройки“ на републиката – „мир в страната, мир в света“. Два са сценариите, които може оттук нататък да се развият - първият е да надува националистическата вълна; при тази нестабилност да се фрагментират и други националистически формации вътре в страната… Има и един по-лош сценарий..
Кръстев е убеден, че Ердоган иска да приложи тактиката „разделяй и владей“ с операцията и да предотврати създаването на единна кюрдска държава:
„Целта е да създаде един на един буфер между кюрдите от Северна Сирия и кюрдите от Южна Турция, който да насели със сирийски бежанци, тоест да изтика кюрдските сили по на юг, така че те да не представляват единна заплаха“,

Турция съобщи, че са загинали всички 20 души на борда на военния транспортен самолет, който се разби в Грузия при завръщането си от Азербайджан, предаде АФП. Агенцията цитира публикация в социалните мрежи на турския министър на отбраната Ясар Гюлер за инцидента с военния самолет C-130, придружена от 20 фотографии. Турски военнотранспортен..
Лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще участват довечера в протестната демонстрация на "Правосъдие за всеки". Решението за присъединяване към този протест дойде след обявеното намерение с планираните за заплати 260 милиона евро да бъдат увеличени цените на клиничните пътеки, тъй като Здравната каса не може да изплаща възнаграждения...
В Анкара се очаква среща между министрите на външните работи на Турция и Египет - Хакан Фидан и Бадр Абделати. Двамата ще обсъдят прекратяването на огъня в Ивицата Газа и международните усилия за възстановяване на територията след края на войната там, предаде Ройтерс. Агенцията се позова на източник от турското външно министерство, според..
Съветът на децата ще обсъди на специално заседание онлайн сигурността сред подрастващите. А изкуственият интелект дори помага на престъпниците за заобикалят рестрикциите за детска порнография, предупредиха изследователи. Д-р Татяна Новосьолова от Центъра за изследване на демокрацията припомня изследване на Станфордския университет, че..
В центъра на Варшава се проведе Марш на независимостта, организиран от десни политически групи, в чест на 107-ата годишнина от възстановяването на независимостта на Полша, предаде полската новинарска агенция ПАП. Участниците, носещи бяло-червените национални знамена, преминаха през булевард „Йерусалимски“ в града и прекосиха мост над река Висла, за да..
На днешното заседание на Министерския съвет се очаква решение за увеличаване на капитала на новото държавно акционерно дружество "Иганово" ЕАД . То беше създадено в края на октомври със задачата да реализира стратегическата концепция за изграждане на завод за производство на енергетични материали и заряди (барут), и завод за производство на..
Три законопроекта по Националния план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са включени в програмата на Народното събрание за днес. Депутатите започват работа с гласуване на второ четене на промени в Закона за енергийната ефективност, които са част от ПВУ. Измененията предвиждат създаване на Национален фонд за декарбонизация. Фондът ще..
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..
Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза..
"Зареждането на банкоматите с евро ще стане в нощта на 1 януари. На сутринта всеки ще може да изтегли евро банкноти" , увери в интервю за "Преди..