Живели някога баба - разбира се, Цоцолана, и нейният внук Патиланчо. Само ядове създавал този Патиланчо на баба си, а с него и вярната му патиланска дружина - Гана, Дана, Ганчо и Данчо, и едно малко симпатично кученце със страшното име Тигър. Историята, написана от сладкодумника Ран Босилек преди 94 години, не спира да вълнува децата и днес.
Костюмите и ролите са адаптирани за възприятията на днешните деца
Веселите истории на Патиланчо и Баба Цоцолана на великотърновската театрална сцена са под режисурата на Стефан Донев, преподавател в Националната музикална академия. Диригент е директорът на театъра Васил Вълчев. Костюмите и ролите са поставени със съвременно звучене, за да бъдат по-близо до днешните деца. В обичаните образи от творбата на Ран Босилек са великотърновски актьори, които имат своята интерпретация и послание към децата и родителите:
„Казвам се Валерия Пейчева и изпълнявам ролята на Баба Цоцолана. Пак е толкова строга и следи за реда вкъщи. Посланието е, че винаги родителите трябва да следят строго за това децата как се развиват, а да не чакат само учителите и преподавателите, както и техните приятели да се грижат за възпитанието на децата. Всъщност целта е всички да бъдем нащрек, защото сега времената са твърде страшни, има толкова много наркотици навън, трябва да ги пазим от тези неща и да бдим над тях, да ги пазим“.
Децата трябва да се забавляват и да допускат грешки
„Казвам се Невена Недкова и съм в ролята на едно от патиланчетата - Дана. Моето виждане е, че децата е много важно все пак да се забавляват, въпреки строгите възрастни, да си позволяват да допускат грешки и да опитват нови неща".
"Може би, всички грешки бих повторила, защото моето детство беше наистина безгрижно и весело. Шегите трябва да се правят наистина като шеги, с усмивка, искрено и децата да се забавляват“, отбелязва Надежда Мирева, която влиза в ролята на Гана.
Пакостници не нарочно
„Аз съм Данчо патиланчо и се казвам Данчо. През моята роля се случват доста бели. Ние сме доста сговорна дружина, която в момента е доста трудно да се види в децата, незнайно защо. Може би, защото не играят много навън, но ние сме една сговорна дружина и правим пакостите не нарочно, а защото така ни се случва. Съвсем сериозно си ги правим пакостите, въпреки че ние не разбираме, че сме пакостници. Ние правим различни акробатични номера - колко можем, колко не можем, публиката ще види“.
В детския мюзикъл „Патиланци“ по музиката на Александър Йосифов и либретото на Банчо Банов са представени шест различни истории. Патиланчо има и хубави преживявания с баба си. Като например онзи път, когато уж крадец влиза вкъщи и открадва чантата с парите на Баба Цоцолана. Малчуганът и вярното му куче Тигър откриват чантата, паднала зад дивана, с непокътнатата бабина пенсия вътре.Чуйте репортажа и в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..