Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган с остра закана към кюрдите в Сирия

| обновено на 19.10.19 в 18:55
Снимка: haberler.com

Ново предупреждение, че, ако кюрдските въоръжени формирования не се изтеглят в рамките на 120 часа от зоната за сигурност в Северна Сирия, турската операция ще продължи, отправи турският президент Реджеп Тайип Ердоган. Той допълни, че при разговора си с Владимир Путин в Сочи ще обсъжда разполагането на сирийските правителствени части в Северна Сирия.

В началото на речта си в централноанадолската провинция Кайсери турският президент отдаде чест. През изминалите дни редица турски спортисти отдаваха военния поздрав, което стана причина за множество спортни разследвания и наказания, тъй като спортът трябва да бъде деполитизиран.

Той отново оправи предупреждение, че Турция ще продължи операцията, ако постигнатата договореност с американския вицепрезидент Майк Пенс не бъде спазена:

„Споразумяхме се за 120 часа. Днес е вторият ден. През нощта във вторник срокът изтича. Ако има изтегляне, има. Ако няма, в минутата, в която изтече 120-ят час, продължавайки оттам, откъдето спряхме, ще продължим да смачкваме главите на терористите“.

Ситуацията в Северна Сирия ще бъде и основната тема на срещата между Реджеп Тайип Ердоган и руския президент Владимир Путин на 22 октомври. Москва предава съобщенията между Анкара и Дамаск по отношение на движението на войските на двете страни. В петък Ердоган предупреди, че ако сирийската армия предприеме „погрешни ходове“, Турция ще отговори. По-рано обаче турският лидер заяви, че влизането на частите на Дамаск в градове в Северна Сирия не го тревожи.

Междувременно по-рано днес турското министерство на отбраната съобщи, че в последните 36 часа е регистрирало 14 нарушения на прекратяването на огъня от страна на кюрдските сили. От своя страна те обвиниха Анкара, че е бомбардирала обекти в Рас ал Айн, а участващите в турската военна операция сирийски бунтовници - в нападение срещу болницата в града.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Рас ал Айн

Ердоган заплаши да поднови операцията в Сирия

Ако Съединените щати не удържат думата си, след 120 часа Турция ще продължи военната си операция в Северна Сирия „още по-решително“, предупреди турският президент Реджеп Ердоган в реч в Истанбул.  В 5-дневния срок за изтегляне на кюрдските..

обновено на 18.10.19 в 15:36
Среща на турския държавен глава Реджеп Тайип Ердоган и американския вицепрезидент Майк Пенс и на двете държавни делегации.

Ердоган и Майк Пенс обсъдиха военната операция в Сирия

Завърши срещата на четири очи между турския държавен глава Реджеп Тайип Ердоган и американския вицепрезидент Майк Пенс и на двете делегации. Разговорът на двамата държавници в Анкара продължи около 1:40 часа. Двете страни започнаха срещата с коренно..

публикувано на 17.10.19 в 19:18
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димо Дренчев

"Възраждане" предлагат пренасочване на пари от бюджета на МОСВ за болницата в Перник

"Възраждане" излезе с декларация по повод случващото се в пернишката болница "Рахила Ангелова" и с искане за спешни мерки за решаване на кадровия проблем там.  Депутатът Димо Дренчев посочи, че ставащото в Перник се случва и ще се случва навсякъде в..

публикувано на 30.05.25 в 11:14
Делян Пеевски

Пеевски иска заличаването на Джевдет Чакъров като председател на ДПС

В Софийския градски съд е постъпило искане от Делян Пеевски – в Регистъра на политическите партии да бъде вписана оставката на Джевдет Чакъров като председател на Движението за права и свободи. От съда съобщиха, че то ще бъде разгледано, след..

публикувано на 30.05.25 в 11:02

Общинарите решиха АПИ да плаща тока за осветлението на пътя Кюстендил - Ябълково

Общинските съветници в Кюстендил гласуваха "за" това Агенция "Пътна инфраструктура" да поеме разходите за електроенергия, изразходвана за осветление на участъка от републиканския път Кюстендил - Ябълково, където в края на миналата година при инцидент..

публикувано на 30.05.25 в 10:57

Радев, Георгиева и Домбровскис обсъдиха въвеждането на еврото

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева и с еврокомисарят по икономика Валдис Домбровскис подкрепиха България за усилията си за въвеждане на еврото. Това е станало по време на среща с управителя на БНБ Димитър Радев,..

публикувано на 30.05.25 в 10:44
Бойко Борисов

Борисов отхвърли възможността да оглави правителството след конвергентния доклад

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отхвърли възможността след конвергентния доклад да оглави правителството. "Аз мога да се върна начело на Mинистерския съвет през парадния вход. Да преформатирам правителство сега е абсурдно. Просто много внимателно..

публикувано на 30.05.25 в 10:04

НОИ: Пазете и хартиените си трудови книжки след 1 юни

Националният осигурителен институт препоръчва на хората и след първи юни тази година, когато влиза в сила електронната трудова книжка, да съхраняват хартиените, водени до момента. От 1 юни трудовата книжка се превръща в електронен документ..

публикувано на 30.05.25 в 09:54
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Твърде рано е да влизаме в еврозоната от 1 януари 2026 г.

Влизането ни в еврозоната от 1 януари 2026 г. ще е твърде рано , категоричен бе пред БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика.  Според него средносрочният ефект върху българската икономика ще е негативен - по-малък..

публикувано на 30.05.25 в 09:47