Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп: Прекратяването на огъня в Северна Сирия върви много добре

| обновено на 20.10.19 в 19:07
Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Прекратяването на огъня в Северна Сирия върви много добре, въпреки някои дребни сблъсъци, които приключват бързо, написа в „Туитър“ американският президент Доналд Тръмп.

Кюрдските сили са се изтеглили от град Рас ал Айн,съобщиха сирийската държавна агенция САНА и две независими една от друга агенции, базирани в Кюрдския автономен район в Северен Ирак. Турция потвърди днес изтеглянето на кюрдските бойци от граничния сирийски град Рас ал Аин по силата на споразумението, договорено от САЩ, предаде Франс прес.

Турското военно министерство съобщи, че до момента е регистрирало 22 нарушение на прекратяването на огъня. 1 турски войник е загинал, друг е бил ранен в схватка в Северна Сирия. Кюрдски източници съобщиха за продължаващ турски обстрел срещу населени места в района.

След неуспешни опити в предните два дни, конвой от превозни средства и линейки са навлезли в Рас ал Айн, за да изтеглят кюрдските отряди и да евакуират ранените към лечебни заведения в Тел Тамар, Хасака и Камишли.

Турското военно министерство съобщи, че конвоят се състои от 55 превозни средства. По данни пак на военното ведомство в Анкара друг конвой от 86 автомобила е напуснал и района на град Тел Тамар.

В реч в Истанбул турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Турция в момента контролира зона от 1500 кв. км.

Той отново подчерта, че ако условията на споразумението не бъдат спазени, веднага след изтичането на 120 часа Турция ще поднови военната си операция и предупреди, че „борбата на Турция ще продължи до прочистването на района от последния терорист“. По думите му зоната за сигурност на Турция ще се простира на около 450 км. дължина от Джараблус до сирийско-иракската граница и 32 к. дълбочина.

Турският лидер добави, че Анкара е демонстрирала решителността си пред целия свят. Той акцентира, че е било постигнато споразумение със Съединените щати, а не със считаните от Анкара за терористи кюрдски формирования.

Турското външно министерство "напълно отхвърля неоснователните твърдения" на международната правозащитна организация "Амнести Интернешънъл" във връзка с турската военна операция в Северна Сирия се казва в негово прессъобщение.

Според турското външно ведомство тези твърдения са част от кампания за очерняне на борбата на Турция срещу тероризма. Анкара е взела всички мерки да не се нанасят щети на цивилни и на цивилна инфраструктура, се казва още в комюникето.

Преди два дни организацията "Амнести интернешънъл" публикува доклад за трупащи се доказателства, че турските военни части и техните съюзници са извършили военни и други престъпления в Сирия. В документа се посочваше, че турските военни части и техните съюзници са демонстрирали неуважение към живота на цивилните, провеждайки смъртоносни атаки в жилищни зони, които са ранили и убили цивилни. На база свидетелски показания се цитират случаи на произволни убийства и отвличания на невъоръжени хора.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали

Участниците в протеста, организиран от партия "Възраждане", срещу въвеждането на еврото се насочиха с шествие към сградата на представителството на ЕК в София. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя и се опитаха да подпалят вратата на сградата. Огънят беше потушен, има пострадали полицаи. Има и задържани.  Очаквайте..

публикувано на 22.02.25 в 14:11

Става ли по-опасно пътуването със самолет?

След самолетната катастрофа в Торонто тази седмица, третата голяма от началото на годината в Северна Америка, все повече хора започнаха да се питат безопасно ли е да се пътува със самолет? На 17 феврурари самолет на Делта еърлайнс с 80 души на борда се разби при кацане в Торонто. За щастие катастрофата се размина без жертви. Необичайното в случая..

публикувано на 22.02.25 в 14:05
Изглед от остров Санторини.

Леко е намаляла сеизмичната активност на Санторини

Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..

публикувано на 22.02.25 в 13:50
Антон Хекимян

Хекимян за ремонта на столичната ул. "Опълченска": Бухалката на Терзиев

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..

публикувано на 22.02.25 в 13:48

Поход по повод Световния ден на редките болести се проведе в София

Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..

публикувано на 22.02.25 в 13:31
Ясен Георгиев

Може ли ЕС да си позволи увеличаване на разходите за отбрана?

ЕС има капацитет да излезе от тази ситуация по-силен, отколкото е бил преди. Това заяви пред БНР Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Той обясни, че Съюзът е мирен проект, който включва в себе си интензивна икономическа и политическа интеграция.  "От самото начало не му е вменено да има водеща роля в..

публикувано на 22.02.25 в 13:25

Откриха пълнители за вейпове с канабис у 25-годишен монтанчанин

Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейпове, съдържащи канабис Акцията е проведена след получен сигнал. Криминалисти установили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни вейп цигари,..

публикувано на 22.02.25 в 13:04