Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сдружение алармира, че в болниците липсват онколекарства, неразрешени за употреба у нас

Снимка: Ани Петрова

Българско сдружение "Лимфом" алармира за липсата на важни за пациентите медикаменти за лечение на онко и хематологични заболявания.  

8 лекарства, които се използват като първа линия за лечение на онкологични и хематологични заболявания и се прилагат в болниците, липсват повече от година, съобщи Пиринка Петрова, председател на българско Сдружение "Лимфом", която за пореден път е информирала Министерство на здравеопазването за проблема.

Лекарствата не са разрешени в България, нямат утвърдена цена или са със заличена и се закупуват от болниците по специален ред.

"Не всички имат тези финансови възможности. Някои ги купуват и си остават за тяхна сметка. Други ги купуват, но след това пациентът им ги заплаща, на болницата. При трети пък направо се казва на пациента: „Трябва ти еди какво си, намери си го“, а той хуква по съседните държави".

В отговор на запитването ни от Министерството на здравеопазването отговориха, че става дума за лекарства, неразрешени за употреба, които се закупуват по специален ред и само едно от липсващите последните 6 месеца има редовни доставки в болниците. От сдружение "Лимфом" настояват тези медикаменти отново да се заплащат от Здравната каса.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С 10% поскъпват някои куриерски услуги у нас

С близо 10 процента поскъпват някои куриерски услуги от днес. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-малките пратки. Въвежда се 10 на сто увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Няма да има повишение на цената..

публикувано на 01.03.25 в 10:21

Военни паметници в Русенска област се нуждаят от ремонт

Четири военни паметника в Русенска област се нуждаят от ремонт и за това са нужни 40 000 лева, които би трябвало да се осигурят от Министерството на отбраната. Паметникът на моряка в Русе е дело на скулптора Владимир Владимиров и е направен през 1930 година. Той е в тежко състояние и за него са необходими малко над 16 000 лева. Паметникът се..

публикувано на 01.03.25 в 10:15

В Плевен организират благотворителен концерт в памет на загиналото след употреба на вейп момче

В Плевен организират благотворителен концерт под наслов “Да опазим нашите деца”. Събитието е в памет на 14-годишния Валентин Христов, който почина след падане от жилищен блок след употреба на вейп с наркотично вещество. Специално участие в събитието ще има Звезди от рок-група "Ахат". Ще се включат от Националното училище по изкуствата "Панайот..

публикувано на 01.03.25 в 10:06

Пчелари на протест срещу изграждането на фотоволтаици въху земеделска земя

Пчелари излизат днес на национален протест, чрез който изразяват несъгласието си с изграждането на фотоволтаични и вятърни електроцентрали върху земеделска земя. С автошествия в различни точки на страната пчеларите ще покажат несъгласието си с липсата, според тях, на държавна политика за опазването на плодородните земи и пасища. С протеста си..

публикувано на 01.03.25 в 09:45

Димитър Куманов ще помага при проучването на причините за безводието у нас

Парламентарна комисия по проблемите с безводието в страната ще разчита на помощта на инженер Димитър Куманов от сдружението  "Балканка" при проучването на причините за проблемите в страната. Мотивите на комисията са, че "Куманов е равноотдалечен от всички власти и се надяваме да получим критично мнение от него", заяви председателят Младен Шишков..

публикувано на 01.03.25 в 09:25

Марий Росен и Димитрис Георгиев за филма "Татко"

Кино премиерата филма "Татко", част от "София филм фест", ще се състои на 21 март от 18,30 в кино "Люмиер", посочиха за "Закуска на тревата"  Марий Росен и Димитрис Георгиев, които са сценаристи и режисьори на филма. "София филм фест“ е първият фестивал, на който филмът им ще се срещне с публиката.  София филм фест започва от 13 март и..

публикувано на 01.03.25 в 09:00
Киър Стармър

Стармър е изразил "непоколебима подкрепа" за Украйна след срещата на Зеленски с Тръмп

Британският премиер Киър Стармър е разговарял по телефона с Доналд Тръмп и Володимир Зеленски след разгорещената им дискусия в Овалния кабинет в Белия дом, като е изразил "непоколебима подкрепа" за Украйна, съобщиха от "Даунинг стрийт". В изявлението от канцеларията на премиера се казва, че Стармър прави прави всичко възможно, за да намери път..

публикувано на 01.03.25 в 09:00