Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите в Ливан продължават, премиерът търси международна подкрепа

Протестите в Ливан продължават шести ден
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ливанският премиер Саад Харири се среща днес с посланици в Бейрут, за да ги запознае с приетите вчера икономически реформи, които целят да успокоят протестиращите, издигащи искания за оставка на правителството, предадоха "Франс прес" и "Асошиейтед прес".

Харири се надява пакетът с реформи да увеличи чуждестранните инвестиции и да помогне на затруднената ливанска икономика. Демострациите в страната обаче вчера станаха още по-масови след обявяването на реформите, отхвърляйки ги като "напразните обещания", познати от последните десетилетия.

Днес ливанците отново протестират - за шести пореден ден. Те започнаха да издигат тази сутрин нови барикади на главни пътни артерии на столицата Бейрут. Армията се опита да договори с тях отблокирането на някои улици, но не успя. Банките в Ливан останаха затворени днес, като няма да работят и утре, което задълбочава парализата в страната.

Това са най-големите от 15 години демонстрации в Ливан. Протестиращите искат оттеглянето на цялата ръководна класа, която те обвиняват в некомпетентност.

Харири се срещна днес с посланици на арабски и западни страни, за да разясни реформите.

Той проучва и възможността за евентуални промени в правителството, за които може да бъде взето решение през идните дни според икономическия му съветник Надим Мунла.

Кабинетът одобри вчера бюджет за 2020 година, предвиждащ дефицит от 0,6 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) и без нови данъци.

Правителството също така обяви редица реформи за свиване на бюджетния дефицит, като централната банка и банковият сектор ще допринесат за намаляването на дефицита с около 3,4 милиарда долара догодина. Ливан има едно от най-високите равнища на дълг в света - 86 милиарда долара или над 150 процента от БВП.

Надим Мунла отбеляза, че няма да бъде лесно възстановяването на доверието на народа в правителството.

Пред репортери той уточни, че планът включва намаляване на разходите за обслужване на дълга, приватизиране на не повече от 40 процента от телекомуникационния сектор, подобряване на сектора на електроенергията и намаляване наполовина на заплатите на високопоставените държавни служители.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Комисар Мария Ботева

МВР представи интерактивна карта, която отчита катастрофите у нас

Най-много катастрофи стават в понеделник и в петък следобед, като пикът е между 17 и 19 часа. Това става ясно от представената от МВР интерактивна карта, която дава поглед върху пътно-транспортните произшествия у нас. Картата вече е достъпна и за граждани, съобщи комисар Мария Ботева - заместник- началник на Пътната полиция: "Часовите..

публикувано на 12.07.25 в 12:57

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Епопея на загубените

Асен Василев:  В България има избирателно правосъдие… В България има произвол. Това, което се случи с Благомир Коцев, с влизането при жена му, с това, че не им се дава достъп до адвокат - това е абсолютен произвол. *** Иван Вазов е Патриарх на българската литература и архитект на националната ни идентичност. Малко трудно..

публикувано на 12.07.25 в 12:40

Леко напрежение сред пътуващите за Благоевград и Рилския манастир заради протеста на "Възраждане" против еврото

В Кюстендюслско се провежда пореден протест в защита на българския лев, организиран от партия “Възраждане”. Автошествието започна преди около 2 часа часа от Дупница и преминава по главен път Е - 79. То ще завърши в град Рила. Автомобилите се движат с 30 километра в час, но движението в района не е спряно. Заради бавното пътуване, се..

публикувано на 12.07.25 в 12:38

Велина Чакърова: Страните от БРИКС+ ще бъдат ключови за храните в бъдеще

БРИКС+ устоя на предизвикателствата на времето , но в следващите 10 години той няма да бъде институционализиран . Точно това е разковничето за устойчиво съществуване на формата. Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика, създател на агенцията за..

публикувано на 12.07.25 в 12:13

Приемателната комисия с положително становище за въвеждане на постоянната организация по ул. "Опълченска"

Приключи административната процедура по съгласуване на изпълнената постоянна организация на движение на ул.“Опълченска“ в участъка от бул.“Тодор Александров“ до бул. “Сливница“ от Пътна полиция – КАТ при СДВР. Днес се проведе приемателна комисия на обекта, която излезе с положително становище за въвеждане на постоянната организация. Това съобщиха от..

публикувано на 12.07.25 в 12:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: Вече се мисли за възстановяването на украинската икономика

Вече се мисли за възстановяването на икономиката на Украйна и за приобщаването ѝ към европейските вериги на доставки. ЕК постепенно прави това, което Европа прави най-добре: изграждане на инфраструктура за мирен просперитет. Това каза пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), след..

публикувано на 12.07.25 в 11:53
Фредерик Тетю

Фредерик Тетю: Тръмп се е променил в сравнение с първия си мандат

Война срещу нелегалната имиграция в Съединените щати, срещу върховенството на закона, срещу независимостта на правителствените институции, срещу американските университети. Търговски войни и с конкуренти, и със съюзници. Само за половин година от завръщането си в Белия дом Доналд Тръмп напредна значително в промяната на Америка и на света към..

публикувано на 12.07.25 в 11:45