Именитата българска пианистка и високоценен педагог проф. Павлина Доковска е дългогодишен ръководител на клавирната катедра в престижния музикален колеж "Менъс" в Ню Йорк, артистичен директор е на два фестивала и основател на концертната поредица „Музикални съкровища от България“, благодарение на която млади наши таланти имат шанса вече 25 години да се изявяват на една от най-високите класически сцени в света - камерната зала "Уайл" на нюйоркския комплекс "Карнеги хол". Тази поредица става отправна точка за създаването и на "Български концертни вечери в Ню Йорк", които за 15-а поредна година започнаха през октомври и ще завършат през месец май пак там - в красивата зала "Уайл", пред най-отбрана и взискателна публика.
На 16 октомври 2019 г. Българските концертни вечери стартираха с гала в чест на проф. Павлина Доковска. Преди музикалните изпълнения спомени за работата си с нея разказа Лора Чекоратова - сега един от артистичните директори на концертните вечери, заедно с Анна Стойчева. Своята почит изказаха и официалните лица: Българският посланик в САЩ Тихомир Стойчев отбеляза, че историята на българската музика започва от Орфей и достига до величията, творящи "българското оперно чудо", а проф. Доковска е представител на голямата българската клавирна школа и сега продължава да предава опита си, като създава поколения нови таланти със сърце, пълно със страст и емоции. Думи на уважение изказаха още постоянният представител на Република България към Организацията на обединените нации Георги Панайотов и Мая Христова - генерален консул в Ню Йорк, която добави, че е чест за консулството да бъде домакин на всички останали концерти от поредицата.
Своята благодарност и вълнение изрази с думи от сцената и самата Павлина Доковска. Нейно беше първото солово изпълнение - пиесата "Островът на радостта" от Дебюси, избрана заради красивата връзка на заглавието с празничната вечер. Прозвуча и "Валс" за пиано на 6 ръце от Сергей Рахманинов, в който рамо до рамо свириха Павлина Доковска, Лора Чекоратова и Анна Стойчева - три ученички на голямата клавирна педагожка Лидия Кутева, поели организацията на българските музикални събития в Ню Йорк. В галаконцерта участваха още български и американски изпълнители: цигуларите Станичка Димитрова и Георги Вълчев, пианистката Лора Ал-Ахмад (която през май се представи в концерта "Музикални съкровища от България" в същата зала), виолистите Дов Шайндлин и Рамон Кареро-Мартинес, виолончелистите Златомир Фунг и Волфрам Кьосел,, контрабасистът Трой Ринкър.
Голяма гордост и радост за всички българи, присъстващи на събитието, беше фактът, че наред с произведения от световната класика, прозвучаха и две български творби - "Ръченица" от Панчо Владигеров и струнният секстет "Толкова различни пътеки" от Добринка Табакова.
Предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" беше ексклузивен медиен партньор на събитието.
Чуйте в звуковите файлове интервю с проф. Павлина Доковска в две части и среща с двама от участниците в "Българските концертни вечери в Ню Йорк" тази година - цигуларката Станичка Димитрова и пианиста Георги Леков, както и документални записи от галаконцерта в зала "Уайл" на "Карнеги хол".
В сряда вечер, на 16 октомври, на сцената в камерната зала „Уайл“ на концертния комплекс "Карнеги хол" в Ню Йорк ще звучи българска музика. Прекрасна е есента в „града, който никога не спи“ – и тук, както и в България, в момента циганското..
Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия..
2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията..
Българското национално радио подписа меморандум за сътрудничество с швейцарската фондация "Геза Анда", която провежда престижния конкурс за пианисти в Цюрих на името на големия унгарски пианист , живял и творил в Швейцария. Конкурсът се..
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: *..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11...
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите...
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..