Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Груев за знаковите кметове на България

Снимка: БГНЕС

Над 60 души са управлявали София от Освобождението. Тодор Живков също е бил кмет на столицата. За разлика от своя предшественик и от своя наследник, той е бил избран от хората.

Председателят на Държавната агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев сподели за БНР, че в България кметове се избират от 1878 година. По-късно администрацията на Княз Александър Първи затяга режима на провеждане на избори и изискванията по отношение на кандидатите - въвежда се възрастов и имуществен ценз. Кандидатът трябва да е на над 30 години, семеен и да притежава недвижима собственост:

„Това се оказва изключително важно, тъй като на кметовете се е гледало като на абсолютна еманация на градския елит и се е считало, че трябва да бъде солиден човек, със солидни материални възможности, който да дава на обществото, а не да взема“.

„Чак на едни местни избори през 1937-ма година за първи път жените получават право да гласуват и то само омъжените с деца“, допълни Груев.

В годините на Комунизма кметовете на големите градове са били и председатели на местните комисии по изселване от съответния град, обясни той и отличи някои от кметовете на София през годините:

„Първият изборен кмет на София след освобождението е Тодораки Пешов – човекът, който поставя основите на изграждането на София като модерен град. Важна крачка напред прави Димитър Петков. Най-голяма промяна на визията на града става при Димитър Петков. Най-общо казано той променя ориенталския облик на града, прокарва нови улици, европеизира планирането на града. Понякога тези акции на Петков са и доста силови, дори брутални - те са свързани с разрушаването на много джамии, но и на две църкви, които попадат точно в единия диаметър на днешния булевард „Мария Луиза“...  Петков радикално променя хигиената на града. Друг, който си заслужава да бъде споменат, е Георги Калинков – кмет от Демократическата партия, който два пъти - преди войните и след войните - застава на поста и след смъртта си завещава цялото си имущество за благотворителност на бедни софийски деца. Не можем да прескочим и кмета Иван Иванов – човекът, който най-дълго се задържа на кметския пост, без прекъсване - 10 години - от 1934-та  до 9-и септември 1944-та година. Ради Радев остава в историята с девиза „Расте, но не старее“. Той е и първият кмет, който ефективно влиза в затвора за корупция. В случая, той е и председател на Софийския комитет по снабдяването в годините на войната 1916-18 година. Оказва се, че фактически дефицитните тогава стоки, в качеството си на председател на този комитет, той е разпределял на фирми и търговци, които са близки до него лично. Това се доказва пред съда и през 1918 година се стига до ефективна присъда. Може би най-успешният сред софийските градоначалници е Владимир Вазов - човек с изключителни заслуги за развитието на града, за прокарването на Рилския водопровод, който решава един много важен проблем за града. Вазов създава и всички културни институции на София през 1928-а година“.

В Източнорумелийския период Пловдив е бил с по-голямо население от София. Именно кметът Димитър Свещаров е създал Пловдивското изложение.

Божидар Здравков пък прави модерното планиране и градоустройство на града, залесява тепетата и ги превръща в паркове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЕВР утвърди цена на природния газ за ноември от 68,69 лв. за мегаватчас

КЕВР утвърди цена на природния газ за ноември от 68,69 лв./МВч, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Това е с близо 8% по-висока цена спрямо тази за октомври, съобщват от енергийния регулатор. На тази цена "Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на..

публикувано на 01.11.24 в 17:48

С различни инициативи и чествания в цялата страна се отбелязва Денят на народните будители

С различни инициативи и чествания в цялата страна се отбелязва Денят на народните будители, в който отдаваме почит към делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията. Факлата на пръв будител носи Паисий Хилендарски. Сред най-почитаните будители са Свети Иван..

публикувано на 01.11.24 в 17:22

Иван Гецов е новият директор на ВМЗ-Сопот

ВМЗ-Сопот е с нов директор. На поста се връща Иван Гецов, като сменя Иван Стоенчев, който е подал оставка.  Смяната в ръководството е била съобщена вчера следобед на служителите и работниците.   Инж. Стоенчев заемаше ръководния пост на най-голямото предприятие от военнопромишления комплекс няколко пъти, като последното му назначение е от 2022 година...

публикувано на 01.11.24 в 17:04

Жена, шофирала с 2.19 промила алкохол, предизвика катастрофа в района на Радомир

Жена, шофирала под въздействието на алкохол, е предизвикала катастрофа в района на Радомир вчера.  При направен тест е установено наличие на 2.19 промила алкохол в кръвта.   В управлявания от жената автомобил е било и собственото ѝ дете.  Пияната шофьорка е била задържана за 24 ч. с полицейска заповед и е образувано бързо производство.

публикувано на 01.11.24 в 16:56

Осем загинали при срутването на козирка на гарата в сръбския град Нови Сад

Най-малко осем души загинаха при срутване на навес на жп гарата в сръбския град Нови Сад - вторият по големина в страната. Ранените при инцидента са 30 души. Двама от ранените са настанени в болница, като единият от тях е в критично състояние. Инцидентът е станал малко преди 12.00 часа местно време, съобщи министърът на..

публикувано на 01.11.24 в 16:50

Върнато е решение на ОС на Вълчедръм за отказ от референдум за изграждане на ветрогенераторен парк

Областният управител на Монтана върна решение на общински свет Вълчедръм, отказал провеждане на референдум за изграждане на ветрогенераторен парк в "Златията". Близо 900 жители на Вълчедръм поискаха чрез референдум да се реши дали ще има ветропарк в местността "Златията". На последното си заседание общинските съветници отхвърлиха искането на..

публикувано на 01.11.24 в 16:39

Фолклорната класация "Надпяване" тръгва тази вечер по "Хоризонт"

Фолклорната класация "Надпяване" тръгва тази вечер и по програма "Хоризонт" на БНР.   Класацията съществува вече повече от 13 години , като до момента тя се е излъчвала по програма "Христо Ботев", обясни музикалният редактор Юлия Гатдерова в интервю за предаването "Хоризонт за вас". Тя изтъкна, че това е единствената класация за професионална..

публикувано на 01.11.24 в 16:23